مدیر برنامه ملی خون‌های نادر ایران خبر داد

شناسایی ۱۳ گروه خونی بسیار نادر در ایران/ هزینه ۵ میلیونی برای نگهداری یک کیسه خون نادر

۱۳۹۳/۰۶/۲۵ - ۱۵:۲۰ - کد خبر: 120633

سلامت نیوز: مدیر برنامه ملی خون‌های نادر ایران به تعریف ۳۶۰ نوع گروهی خونی از جمله گروههای خونی بمبئی و چلانو اشاره کرد و گفت: ۱۳ گروه خونی بسیار نادر در ایران شناسایی شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مصطفی مقدم در نشست خبری در سازمان انتقال خون ایران هدف از پایه‌گذاری برنامه خون‌های نادر را تهیه و دسترسی به افرادی که دارای این خون هستند عنوان کرد و گفت: 950 نفر دارای خون‌های نادر در بانک اطلاعاتی ثبت شده است و 20 هزار نفر تعداد نمونه‌های خون بررسی شده به صورت انبوه از سال 89 است.

وی ادامه داد: تعداد ذخیره خون‌های نادر در دمای -80 که به صورت منجمد در صورت نیاز به استفاده این افراد می‌رسد 170 واحد است.

مقدم گفت: از سال 87 تاکنون برنامه ملی خون‌های نادر آغاز شده و در 31 مرکز استان ارتقای فعالیت آزمایشگاه‌های تخصصی ایمونو هماتولوژی انجام شده است و از امسال خون‌های بسیار نادر در سامانه ISBT کشور انگلیس قرار می‌گیرند که فقط 20 کشور دنیا اطلاعاتشان در این سامانه ثبت می‌شود و ایران یکی از این کشورها است.

مدیر برنامه ملی خون‌های نادر ایران با اشاره به اینکه 3 درصد از افراد کشور دارای گروه خونی O- است گفت: 0.1 درصد از خون افرادی که جزء گروه‌های خونی نادر است گروه خونی بمبئی نام دارد و از 80 میلیون ایرانی فقط 42 نفر دارای این گروه خونی شناسایی شده‌اند.

وی تصریح کرد: گروه خونی نادر دیگر چلانو است که کمتر از 7 نفر در ایران که دارای این گروه خونی هستند شناسایی شده‌اند .

مقدم ادامه داد: در 5 سال گذشته شناسایی گروه خونی نادر را آغاز کرده‌ایم و 20 هزار نفر را به صورت تصادفی مورد آزمایش قرار داده‌ایم، این در حالی است که از سوی سازمان انتقال خون جهانی 360 گروه خونی تعریف شده است.

وی عدم اطلاع از وجود گروه خونی نادر در افراد را بسیار خطرناک دانست و گفت: افرادی که گروه خونی نادر دارند چنانچه شناسایی نشوند و خون معمولی به آنها تزریق شود جانشان به خطر می‌افتد، به عنوان مثال سقط‌های مکرر از نمونه این عوارض است که خونی که به مادر باردار تزریق شده با خون جنین برابری نداشته و باعث مرگ جنین شده است.

مدیر برنامه ملی خون‌های نادر ایران اجرای برنامه ملی خون‌های نادر را روشی موثر برای پیشگیری از این عوارض عنوان کرد و گفت: اگر خون تزریق شده سازگار نباشد پس زده می‌شود و در این صورت کلیه‌ها از کار می افتند، به سیستم ایمنی بدن شوک وارد می‌شود و فرد به کما می‌رود، در موارد حاد اگر 10 سی‌سی‌خون به این افراد تزریق شود، می‌میرند.

وی در خصوص اینکه آیا تاکنون فردی به دلیل چنین تزریق خونی فوت شده، گفت: با تمام پیشرفت‌های انجام شده، سازمان‌های جهانی اعلام می‌کنند که سالانه یک نفر به دلیل تزریق خون ناسازگار فوت می‌کند اما در ایران آماری وجود ندارد چرا که بیمارستان‌ها اطلاعات دقیق را به سازمان انتقال خون منتقل نمی‌کنند که البته قرار است سیستم مراقبت‌های تزریق خون سراسری شود.

وی گفت: 40 درصد بیمارستانهای موجود در تهران اطلاعات لازم را در مورد میزان مصرف خون مورد نیاز به سازمان انتقال خون اطلاع نمی‌دهند البته برخی از استان‌ها وضعیت بهتری دارند.

مقدم گفت: تهیه یک کیسه خون نادر برای سازمان 5 میلیون تومان هزینه دارد، این در حالی است که 93 کیسه خون نادر سال گذشته به افراد تزریق شده است که از این تعداد 10 تا 12 کیسه خون بسیار نادر بوده است.

مقدم گفت: هزینه یک کیسه خون معمولی 150 هزار تومان است به همین دلیل هزینه نگهداری خون‌های نادر برای سازمان بسیار گران است، با این وجود در صورت نیاز در سطح شهرستان‌ها و بیمارستان‌های آنها خون نادر توسط کارشناس انتقال خون تهران برای تزریق ارسال می‌شود.

مدیر برنامه ملی خون‌های نادر ایران گفت: طی 11 ماه گذشته 3 گروه خونی نادر در کشور برای اولین بار شناسایی شدند. گروه خونی RZRZ که در یک نفر ، گروه خونی WRA که در 3 نفر شناسایی شده، گروه خونی RZR2 در دو نفر گروه خونی RHNULL در دو نفر شناسایی شده است. همچنین گروه خونی BOMBAY در 42 نفر و گروه خونی CELLANO در 6 نفر تشخیص داده شده است.

مقدم اعلام کرد: زنان دو برابر مردان به خون نیازمند می‌شوند و در تعریف گروه خونی نادر باید گفت اگر در جمعیت 5 هزار نفری یک گروه خونی خاص شناسایی شود، خون نادر محسوب می‌شود. در حال حاضر 13 گروه خونی بسیار نادر شناسایی شده است.

وی افزود: ایران در کشورهای اسلامی به عنوان تنها عضو بانک اطلاعاتی خون‌های نادر بین‌المللی قرار گرفته و در آسیا به همراه چین و ژاپن دارای برنامه است. تاکنون 5 هزار نفر که دارای خون بسیار نادر بوده در این بانک ملی جهانی ثبت شده است.

مدیر برنامه ملی خون‌های نادر ایران گفت: در سال گذشته در مشهد یک مرد 48 ساله، در تهران دختر 4 ساله، در قم مرد 21 ساله و در قزوین یک زن 41 ساله شناسایی شده‌اند که خون نادر در اختیارشان قرار گرفته است.

وی همچنین استاندارد مصرف خون را طبق آمار جهانی این گونه اعلام کرد اگر دو کیسه خون برای بیمار آماده شود یکی از کیسه‌ها باید مصرف شود این در حالی است که متأسفانه در ایران به دلیل عدم مدیریت در مصرف خون، 9 کیسه خون آماده می‌شود و فقط یکی به مصرف بیمار می‌رسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30278s, 18q