جوانه گندم در رفع بي‌خوابي، خستگي و اختلالات عصبي موثر است

۱۳۸۷/۰۶/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12072
جوانه گندم در رفع بي‌خوابي، خستگي و اختلالات عصبي موثر است
يوسف نقيايي در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين مطلب اظهار كرد: جوانه‌ها از مواد غذايي هستند كه در گروه سبزيجات محسوب مي‌شوند، جوانه گندم سرشار از ويتامين‌ها و املاح معدني است و ارزشي غذايي بالايي دارد. تغييرات شيميايي كه در هنگام جوان زدن رخ مي‌دهد باعث مي‌شود املاح و ويتامين‌ها و پروتئين در آن افزايش يابد.

وي با اشاره به اين كه پودر جوانه گندم غني از ويتامين E و B است، ابراز كرد: ويتامين E به عنوان يك آنتي اكسيد محسوب مي‌شود كه در پيشگيري از اكسيده شدن كلسترول مفيد بوده و باعث كاهش بيماري‌هاي قلبي عروقي مي‌شود. همچنين جوانه‌ها داراي فيبر و سلنيوم و فينريوم هستند كه در پيشگيري از ابتلا به انواع سرطان به خصوص سرطان روده موثر شناخته شده‌اند و براي رفع يبوست مفيد است.

اين كارشناس در ادامه يادآور شد: جوانه گندم در درمان ريزش مو و ناراحتي‌هاي پوستي و شادابي پوست موثر است كه مي‌توان آن را به عنوان ماسك جوانه گندم استفاده كرد و از سوي ديگر در زنان باردار و شيرده كه نياز غذايي بالايي دارند حتما جوانه گندم بايد در برنامه غذايشان گنجانده شود.

وي افزود: روغني كه در دانه گندم وجود دارد در حين جوانه زدن به صورت اسيد چرب در آمده كه قابل هضم است.

نقيايي، همچنين ويتامين B به خصوص B1 در جوانه را براي تعادل سيستم عصبي ضروري دانست و خاطرنشان ساخت: اين ماده غذايي براي رفع بي‌خوابي، خستگي و اختلالات عصبي افرادي كه رنج مي‌برند مفيد است.

وي توصيه كرد: كودكاني كه دچار سوء‌تغذيه هستند اين ماده غذايي بايد به صورت سوپ يا همراه سالاد در برنامه غذاييشان گنجانده شود.

وي گفت:‌ ويتامين A موجود در جوانه گندم باعث افزايش قوه بينايي و بهبود بينايي و سرعت رشد كودكان موثر است. همچنين پتاسيم موجود در آن سبب كاهش و كنترل فشار خون و آهن موجود در آن در رفع كم خوني و فقر آهن موثر شناخته شده است.

اين كارشناس تغذيه افزود: ‌در هر 100 گرم از جوانه گندم 367 كالري انرژي، 73 گرم كربوهيدرات، 10 گرم پروتئين،‌3 گرم چربي، 54 ميلي گرم كلسيم، 611 ميلي گرم فسفر و 9/6 ميلي گرم آهن و 671 ميلي گرم پتاسيم و 8/1 گرم فيبر وجود دارد.

اين كارشناس تغذيه در پايان در خصوص نحوه تهيه جوانه گندم يادآور شد: گندم خوب و تازه را انتخاب كرده و آن را بشوئيد. سپس در ظرفي كه آب نيمه گرم دارد خيس كرده و بگذاريد 24 ساعت بماند. بعد آب آن را دور ريخته و دوباره بشوئيد و در بشقاب گودي جا دهيد و روي آن پارچه مرطوب بگذاريد بعد از 2 روز در تابستان و 4 روز در زمستان جوانه كوچك شيري از آن پيدا مي‌شود كه همان جوانه گندم است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
عاطفه
خیلی عالیه
1.43124s, 19q