رئیس سازمان نظام پزشکی:

برنامه ملی مصرف بهینه خون تدوین می‌شود

۱۳۹۳/۰۶/۲۶ - ۱۳:۳۴ - کد خبر: 120745

سلامت نیوز: رئیس سازمان نظام پزشکی از تدوین برنامه ملی مصرف بهینه خون با شرکت 13 انجمن تخصصی پزشکی خبر داد و گفت: باید در یک فرایند ملی و مسئولانه بر مصرف خون به عنوان یک ذخیره ارزنده ملی نظارت بهینه شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،علیرضا زالی در سمینار بین‌المللی خونهای نادر در مورد دستاوردهای تکنولوژیک و ایجاد زنجیره منظم و متوازن برای خون رسانی در کشور گفت: هماهنگ کردن جمعیت ایثارگر و داوطلب اهدا کننده خون در ایران به نحوی که در سازمان انتقال خون انجام گرفته، توفیق بزرگی به شمار می رود.

وی همچنین بر گسترش دانش انتقال خون در دانشکده های پزشکی تأکید کرد و افزود: باید مباحث آموزشی انتقال خون در برنامه های آموزشی دانشجویان و همچنین دوره های باز آموزی پس از فارغ التحصیلی پزشکان قرار گیرد.

رئیس سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در انتهای زنجیره انتقال خون در بیمارستانها، جامعه پزشکی و گروههایی که با انتقال خون در ارتباط هستند باید در یک فرایند ملی و مسئولانه بر مصرف خون به عنوان یک ذخیره ارزنده ملی نظارت بهینه داشته باشند.

وی با اشاره به گسترش دانش آکادمیک انتقال خون و ارتقای قابل توجه مهارتهای عملی در سازمان انتقال خون گفت: این دانش و تجربه باید به طور فزاینده افزایش یافته و به مدیریت مصرف خون کمک کند.

زالی با اشاره به تفاهمنامه ای که میان سازمان انتقال خون و سازمان نظام پزشکی کشور برای تحقق این وظیفه ملی منعقد شده است، گفت: در راستای این تفاهم برنامه ملی مصرف بهینه خون با شرکت 13 انجمن تخصصی پزشکی تدوین می‌شود.

وی سمینار بین المللی خونهای نادر را آغاز خوبی برای حساس سازی مسئولان به مسائل چالش بر انگیز خون و انتقال خون دانست.

وی با تأکید بر اهمیت ایران به خاطر ویژگی های خاصی که در زمینه خونهای نادر دارد، گفت: وجود ذخایر ژنتیکی گوناگون و گستردگی نژادی و ژنتیکی در ایران سبب شده، ایران در این زمینه ویژگی های برجسته و خاصی داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45148s, 18q