رئیس ستاد محیط زیست شهر تهران:

هجوم مگس سفید به تهران

۱۳۹۳/۰۶/۲۶ - ۱۶:۱۸ - کد خبر: 120782

سلامت نیوز: رئیس ستاد محیط زیست شهر تهران با اشاره به هجوم مگس سفید به تهران، از خواب زمستانی عسلک پنبه در دمای زیر ۱۰ درجه خبر داد.

محمد شاعری در گفت‌وگو با فارس در خصوص حشراتی که در سطح شهر تهران پراکنده شده اند، گفت: این حشرات به مگس سفید یا عسلک پنبه معروف هستند.

رئیس ستاد محیط زیست شهر تهران گفت: میزبان اصلی این حشرات محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای هستند و در شرایطی که درجه حرارت هوا و رطوبت مناسب باشد این حشره طغیان کرده و تولید مثل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امسال با توجه به خشکسالی و افزایش دما شرایط آب و هوایی خاصی در تهران حکمفرما بوده است، گفت: این حشرات طغیان کرده و تعداد تولید مثل آنها بسیار زیاد شده است.

شاعری اضافه کرد: با روش شیمیایی می‌توان به مبارزه با این جانور رفت اما سمپاشی‌هایی که اخیراً انجام شده باعث شده دشمن این حشره از بین برود در نتیجه این حشرات مقاومت بیشتری پیدا می‌کنند.

رئیس ستاد محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه این حشرات از اطراف تهران هجوم آورده‌اند، گفت: این حشره با باد جابجا شده و از مزارع کشاورزی به سمت تهران آمده است.

وی در خصوص راه‌حل‌های مبارزه با این حشره گفت: اولین روش، مبارزه بیولوژیک است و با استفاده از حشره‌کش‌هایی مثل باواریا که در بازار موجود است می‌توان علیه این حشره مقابله کرد.

وی ادامه داد: استفاده از آبیشویی همراه با محلول‌های خاص از دیگر اقداماتی است که شهرداری تهران برای مبارزه با این حشره در نظر گرفته است.

شاعری تاکید کرد: بنده روش تلفیقی را برای این موضوع پیشنهاد می‌دهم.

رئیس ستاد محیط زیست شهر تهران اضافه کرد: جمع‌آوری سرشاخه‌های آلوده به این حشره و معدوم‌کردن برگ‌ها از جمله اقدامات لازم برای از بین بردن این حشره است.

وی با تاکید بر این موضوع که وزارت جهاد کشاورزی با همکاری کشاورزان باید در این زمینه اقدام کند، گفت: با کاهش تدریجی دما، عسلک پنبه به خواب زمستانی می‌رود، وقتی دما به زیر 10 درجه برسد تولید نسل آنها متوقف می‌شود.

شاعری بیان کرد: بیش از 50 سال است که این حشره روی محصولات کشاورزی مانند هندوانه، بادمجان و... وجود دارد اما طی سالهای اخیر بر اثر سمومی که استفاده کردند دشمن این حشره از بین رفته در نتیجه تولید آنها زیاد شده است.

وی تاکید کرد که این حشره هیچ تهدیدی برای سلامت انسان ندارد و فقط ممکن است مزاحمت‌هایی برای شهروندان داشته باشد، مردم باید مراقب باشند که این حشره در چشم و دهان آنها نرود.

شاعری یادآور شد: این حشره آلرژی‌زا نیست و در منطقه مرکزی و جنوب تهران است و شهرداری در حال آبشویی برای از بین بردن این حشره است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.93734s, 19q