مشاور وزیر نیرو:نمک دریاچه ارومیه باید برداشت شود

۱۳۹۳/۰۶/۲۶ - ۱۷:۰۵ - کد خبر: 120789

سلامت نیوز: مشاور وزیر نیرو در امور مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست ( HSE) گفت: نمک دریاچه ارومیه باید برداشت شود زیرا در غیر اینصورت هر چه آب وارد دریاچه شود به فوق اشباع خواهد رسید و نتیجه ای نخواهد داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، بهرام طاهری روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه نخستین همایش ایمنی، بهداشت ، محیط زیست ( HSE) در پروژه های عمرانی، معدن ، نفت، گاز و نیرو در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به ارایه سخنان خود با موضوع HSE و دریاچه ارومیه پرداخت.

وی اظهار کرد: برآوردها نشان می دهد ارزش نمک دریاچه ارومیه حدود 100 میلیارد دلار است بنابراین اگر با ملاحظات زیست محیطی این نمک استحصال شود جایگزین معیشتی مناسبی برای اهالی منطقه است.

استادیار دانشگاه صنعتی امیر کبیر افزود: ستاد احیای دریاچه ارومیه اقداماتی را برای نجات این حوضه آبی انجام داده است که باید به مرور زمان شاهد نتیجه بخش بودن آنها باشیم.

وی گفت: 36 درصد مردم ارومیه دربخش خدمات کار می کنند و در 58 درصد درآمد استان تاثیر گذار هستند این در حالی است که این میزان از 1 درصد آب منطقه استفاده می کنند، همچنین 34.5 درصد با درآمد 27 درصد و مصرف 1.4 درصد آب در بخش صنعت و 29.3 درصد با 15 درصد درآمد با مصرف 89 درصد آب در بخش کشاورزی فعالیت می کنند.

وی تاکید کرد: بخش کشاورزی با کمترین درصد درآمد از بالاترین راندمان آبی منطقه استفاده می کند که باید با مدیریت صحیح و معیشت جایگزین این بخش را ساماندهی کرد.

طاهری گفت: مساله دریاچه ارومیه یک مشکل زیست محیطی است که تبعات زیاد بهداشتی، سلامت و اقتصادی به همراه دارد، قرار شد برای حل این مشکل 5 میلیارد دلار هزینه شود ، زمانی که برای رفع این مشکل چنین بودجه ای اختصاص یابد قطعا پرداختن به مسایل دیگر مثلا دکل های نفتی کمتر می شود.

وی با بیان اینکه عمق متوسط دریاچه ارومیه 6 متر بود اظهار کرد: کل مساحت حوضه آبریز این دریاچه سه درصد مساحت کل کشور و 6 درصد جمعیت کشور را شامل می شود اما اکنون در وضعیت بسیار نامناسبی قرار گرفته که استفاده بی رویه آب در بخش کشاورزی یکی از دلایل ان است.

مشاور وزیر نیرو ادامه داد: تحریم های غیر عادلانه شورای امنیت و اتحادیه اروپا ضربه محکمی به اقتصاد کشور وارد کرد از این رو برای سرپا بودن کشور، بخش کشاورزی توسعه یافت که نتیجه آن خشک شدن دریاچه ارومیه است.

وی تاکید کرد: قطعا بحران های ملی بزرگ جز با همکاری قوای سه گانه و مردم برطرف نمی شود از این رو نقش مردم در حل این بحران زیست محیطی بسیار پررنگ است.

طاهری گفت: دلایل متعددی در بروز وضعیت کنونی دریاچه ارومیه شمرده شده است که برخی عوامل انسانی و برخی نیز عوامل طبیعی است، دمای متوسط کره زمین به دلیل تغییر اقلیم سه دهم درجه سانتیگراد افزایش یافته است و اگر این روند کنترل نشود تا سال 2100 زمین چهار درجه گرمتر می شود که دنیا به این نتیجه رسیده باید این دما را به دو درجه محدود کند.

وی افزود: دریاچه ارومیه جزو دریاچه های کم عمق است و متوسط عمق آن 6 متر بوده است بنابراین تبخیر در آن بسیار بالا بود و از سوی دیگر ورودی آب به این حوضه نیز کاهش یافت.

مشاور وزیر نیرو ادامه داد: میزان بارندگی سالانه در حوضه دریاچه ارومیه 385 میلیمتر بود که اکنون به 317 میلیمتر کاهش یافته است ، همچنین میزان روان آبها نیز از 4.9 دهم میلیارد متر مکعب در سال به 2.4 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

مشاور وزیر نیرو ادامه داد: میزان بارندگی سالانه در حوضه دریاچه ارومیه 385 میلیمتر بود که اکنون به 317 میلیمتر کاهش یافته است، همچنین میزان روان آبها نیز از 4.9 دهم میلیارد متر مکعب در سال به 2.4 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

مشاور وزیر نیرو ادامه داد: همچنین 87 هزار و 242 حلقه چاه در اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد که از این تعداد 59 هزار حلقه با سوخت دیزل، 28 هزار حلقه با برق ، 80 هزار حلقه نیمه عمیق و 6 هزار و 500 حلقه چاه عمیق است.

وی گفت: استفاده و برداشت بی رویه از آبهای زیر زمینی موجب فرونشست و شکست لایه های سطحی زمین می شود، همچنین پایین رفتن سطح آبهای زیر زمینی موجب شور شدن آنها می شود، اتفاقی که اکنون برای چاه های اطراف دریاچه ارومیه رخ داده است.

طاهری افزود: همچنین میزان تبخیر در دریاچه ارومیه بسیار بالا است، به طور میانگین سالانه 80 تا 120 سانتیمتر از سطح دریاچه تبخیر می شود که البته با توجه به دما، نحوه وزش باد و عمق آب متفاوت است.

وی گفت: میان گذر دریاچه هم موجب شده تا دریاچه به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم شود که بر این اساس آب شیرین و بیشتری در بخش شمالی و آب کمتر و شور تر با عمق کمتر در بخش جنوبی باقی بماند که این امر موجب تسریع تبخیر در بخش جنوبی می شود.

مشاور وزیر نیرو افزود: وجود این میان گذر موجب شد تا تعادل و چرخش طبیعی آب در این دریاچه دچار اختلال شود از این رو رسوب گذاری در سطح دریاچه نیز افزایش یافت.

وی در ادامه به کشت غیر اصولی در منطقه اشاره کرد و گفت: یک هکتار باغ سیب به 17 هزار متر مکعب آب نیاز دارد بنابراین حذف یک متر باغ سیب موجب حفظ دو متر از مساحت دریاچه می شود.

طاهری افزود: ستاد احیای دریاچه ارومیه در نظر دارد در مرحله اول روند خشک شدن دریاچه را متوقف کند و بعد از آن یک دوره بازیابی سطح دریاچه تعریف کرده است تا سطح آنرا به حداکثر اکولوژیک برساند، یعنی میزان نمک موجود در دریاچه از 250 گرم در لیتر افزایش نیابد.

وی گفت:جلوگیری از اجرای هر گونه پروژه ای که مستلزم مصرف آب اضافی باشد، جلوگیری از دادن مجوز برای برداشت هرگونه آب سطحی، نساختن سد جدید و عدم برداشت از سدهای موجود برخی از برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

مشاور وزیر نیرو افزود: دو سد برای جمع آوری آب مختص دریاچه ارومیه در نظر گرفته شد تا در طول سال آب در پشت آن جمع و در زمان لزوم در دریاچه رها سازی شود. اکنون 85 سد در حال مطالعه، ساخت و آبگیری در حوضه ارومیه وجود دارد.

وی به انتقال آب بین حوضه ای اشاره کرد و گفت: ستاد احیای دریاچه از انتقال آب بین حوضه ای به عنوان یک راهکار موقت استفاده می کند اما تمام تلاش و هدف اصلی بر این است که از آب های موجود در همان حوضه استفاده شود.

مشاور وزیر نیرو اظهار کرد: همچنین تفاهم نامه ای با یک تیم علمی از امریکا منعقد کردیم تا در این زمینه همکاری داشته باشیم ، البته ستاد احیای دریاچه ارومیه جلسات متعددی را با محققان امریکا، روسیه، چین و آسیای میانه داشته است.

وی افزود: در این نشست ها مشخص شد محققان ایرانی از نظر علمی بسیار قوی هستند اما مشکل ما در نحوه اجرای و مدیریت کارها است که در این زمینه باید از انها کمک بگیریم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37331s, 19q