4درصد مرگ ایرانی‌ها به دلیل سیگار

۱۳۹۳/۰۶/۲۸ - ۱۳:۰۳ - کد خبر: 120873
4درصد مرگ ایرانی‌ها به دلیل سیگار
سلامت نیوز : دکتر علی اکبر سیاری در جلسه ستاد کشوری کنترل دخانیات با اشاره به افزایش بیش از دو برابری مصرف قلیان در مقایسه با دوره‌های قبل، نسبت به گرایش مصرف کنندگان قلیان به سیگار و سایر مواد هشدار داد. وی گفت: در حال حاضر در ایران حدود 7 میلیون و هفتصد هزار نفر مصرف کننده انواع مواد دخانی هستند و 4 درصد از کل مرگ و میر بالای 30 سال، به مصرف دخانیات انتساب داده شده است. وی با اشاره به این که سالانه حدود ده هزار میلیارد تومان در اثر استعمال دخانیات در کشور دود می شود، ادامه داد: علاوه بر سرطان‌های سر و گردن، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری، سرطان خون و سرطان‌های زنان، بیماری‌های قلبی - عروقی، بیماری‌های مزمن تنفسی و مشکلات مرتبط با باروری و سقط جنین از عوارض دیگر استعمال دخانیات محسوب می شود. سیاری ضمن اشاره به مشکلات اجتماعی ناشی از مصرف قلیان در جامعه گفت: ارزش دانستن مصرف قلیان، ضعف آگاهی لازم از مضرات آن و همچنین استفاده از قلیان به عنوان یک وسیله تفننی و تفریحی، از یک سو و وجود نگاه اشتغال‌زایی ناشی از مصرف قلیان از سوی دیگر، در کنار ضعف هماهنگی‌های بین بخشی، باعث شده هر روز تعداد بیشتری از افراد جامعه بویژه جوانان به مصرف قلیان گرایش داشته باشند. معاون بهداشتی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم افزایش قیمت و مالیات بر سیگار خاطرنشان کرد: افزایش 10 درصدی مالیات دخانیات باعث کاهش 4 درصدی مصرف دخانیات و کاهش 8 درصدی مصرف این کالا می‌شود. ضمن اینکه افزایش مالیات بر دخانیات به طور ویژه‌ای با کاهش مصرف جوانان و افراد بی‌بیضاعت همراه است. وی در پایان بر وجود محیط‌های عاری از دود، الصاق تصاویر هشداردهنده روی پاکت‌های سیگار، محدودیت دسترسی به دخانیات و افزایش سطح آگاهی‌های عمومی برای کاهش استعمال دخانیات تاکید کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ریز بین
استاد محترم از شما بعید است که الویت مشکلات بهداشتی کشور را فراموش کنید!!!
سیگار مهم است ولی انسان در رفتن به طرف آن اختیار دارد ولی در تصادفات رانندگی بیچاره هموطنان ما هیچ اختیاری در انتخاب حادثه ندارند!!وآمار مرگ آن در مقایسه با4 در صد ناشی از سیگار 30 درصد است؟چرا دراین باره سکوت کرده اید؟تصادفات دومين عامل مرگ و مير در ايران است.نرخ سوانح جاده‌اي در ايران بيست برابر ميانگين جهاني است.

بدلیل تصادفات رانندگی حدود ۷ درصد از تولید ناخالص ملی و به عبارتی روزانه ۲۰ میلیارد تومان به سیستم اقتصادی کشور زیان وارد می شود!.‌هزینه صرف شده برای فوت شدگان و مجروحان تصادفات حدود ‌10 برابر بودجه احداث و نگهداري راه‌هاست!!!

در پیشگیری از تصادفات دراروپا خط مشی بر مبنای «حتی یک کشته پذیرفته نیست» می‌باشد. آیه شریفه 32 سوره مائده قران مجید ( وَ مَنْ أَحْیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النَّاسَ جَمیعاً وَ ... و هر کس انسانی را حیات بخشد ( از مرگ نجات دهد )گویی همه مردم را زنده کرده.....
همه ساله در ايران تصادفات جاده‌اي باعث مرگ حدود 28,000 نفر و مصدوميت يا معلولي 300,000 نفر ديگر مي‌گردد.در ايران در هر نوزده دقيقه يك نفر در جاده‌هاي كشور جان مي‌سپارد و در هر دو دقيقه خبر مصدوميت جدي و حتي معلوليت مادام‌العمر يك نفر بر اثر حوادث جاده‌اي به اعضاي خانواده‌اش مي‌رسد.سوانح رانندگي و جاده‌اي قابل پيش‌بيني و قابل پيشگيري هستند.بنظر میرسدبا توجه به فرمایش رهبری در زمینه خطر کاهش جمعیت که اکثر کشته شدگان کودک وجوان هستند یک همکاری بین بخشی سریعا باید جلسه ای برای رفع این معضل تشکیل شود....
2.13591s, 19q