رئيس سازمان حفاظت محيط زيست:

آلودگي هوا مستقيماً باعث افزايش سکته‌هاي قلبي و مغزي مي‌شود

۱۳۹۳/۰۶/۲۹ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 120937
آلودگي هوا مستقيماً باعث افزايش سکته‌هاي قلبي و مغزي مي‌شود

سلامت نیوز: رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آلودگی هوا تاثیر مستقیم و موثری بر افزایش غلظت خون و در نتیجه افزایش سکته های قلبی و مغزی دارد.

به گزارش سلامت نیوز، معصومه ابتکار در پنل بررسی نقش آلودگی هوا و عوامل محیطی در بروز بیماری های قلبی و غیر قلبی در شانزدهمین کنگره تازه های قلب و عروق، با اشاره به گستره و تاثیر وسیع محیط زیست در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سلامت و بهداشت مردم، گفت: نمی توان چنین ارتباط وسیعی را نادیده گرفت.

وی با تقسیم بندی آلودگی هوای کشور به دو گروه آلودگی های ناشی از احتراق سوخت و گرد و غبار، اظهار داشت: متاسفانه شاهد شدت یافتن آلودگی گروه دوم یا آلودگی ناشی از گرد و غبار هستیم که بخش عظیمی از آن از سوی همسایه غربی ما عراق و چند کشور دیگر است و قسمتی از آن نیز متاسفانه منشاء داخلی دارد.
وی افزود: آلودگی ناشی از گرد و غبار بسیاری از شهرها و حتی روستاهای کشور از جمله روستاهای سیستان و بلوچستان را درگیر معضلات جدی کرده است.
معاون رییس جمهوری با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر سلامت مردم، همچنین افزایش مرگ و میر مردم، گفت: اگرچه در مرگ و میر عوامل متعددی نقش دارد و نمی توان نقش مستقیم یک عامل را بررسی کرد.
ابتکار ضمن بیان مخاطرات استفاده بیش از حد استاندارد از بنزن و سایر ترکیبات حلقوی در بنزین، یادآور شد: به واسطه عدم نظارت و افزایش این نوع ترکیبات در بنزین توزیعی سال های گذشته در کشور، شاهد اثرات نامطلوب بر سلامت مردم و افزایش شدید آلودگی هوا در کشور بودیم.

وی با یادآوری مصوبه دولت یازدهم در قالب برنامه جامع کاهش آلودگی هوا (اردیبهشت ماه 1393)، گفت: خوشبختانه به دلیل تاکید رییس جمهوری بر حفظ سلامت مردم و استاندارد سازی سوخت، همچنین همکاری خوب وزارت نفت در این خصوص، بنزین پتروشیمی به طور کامل از چرخه سوخت توزیعی کشور حذف شد و توزیع بنزین یورو 4 و استاندارد بر اساس اولویت بندی انجام شده تا پایان سال در سراسر کشور توزیع خواهد شد.

معاون رییس جمهوری با اشاره به توزیع بنزین استاندارد در تهران، کرج، اراک و تبریز، اظهار کرد: اتفاق خوب دیگر در حوزه سوخت، کاهش میزان گوگرد سوخت گازوییل از 10 هزار ppm به حدود 150 ppm بود که این تغییرات تاثیری محسوس در بهبود هوا و سلامت مردم داشته است.

وی با اعلام خبر به اجرا گذاشته شدن استاندارد یورو 4 در ساخت خودروها پس از مقاومت چند ساله خودروسازان و تاثیر آن بر کاهش آلودگی هوا، افزود: البته هنوز کارهای بسیاری باید انجام شود تا شاهد هوایی مطلوب و سالم برای مردم کشور باشیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، مردم و مشارکت عمومی و تخصصی آن ها را یکی از ارکان مهم کاهش آلودگی هوا دانست و افزود: دولت نقش سیاست گذاری دارد و موظف به تامین زیرساخت ها است اما مردم نیز می توانند با اقداماتی همچون استفاده کمتر از خودروی شخصی، استفاده از حمل و نقل عمومی،

معاینه فنی دقیق و منظم خودروهای شخصی خود و بسیاری اقدامات دیگر دولت را در حل این چالش یاری کنند.

درادامه یوسف رشیدی سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به افزایش ناگهانی و بسیار فراتر از حد استاندارد ذرات معلق در هوای کشور در سال 88، گفت: این تغییر محسوس و ناگهانی تاثیر بسیاری بر سلامت مردم داشته است.

وی تاکید کرد: خواب آلودگی، گیجی، سردرد، ناهوشیاری، تحریک پوست، چشم ها و سیستم تنفسی، اختلالات خونی، اثر بر مغز استخوان و کم خونی، خونریزی بیش ازحد، اختلالات کروموزومی، آسیب به سیستم ایمنی و سرطان خون ازجمله اثرات سوء بنزن است.

رشیدی اظهار کرد: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، بنزن برای انسان سرطان زا بوده و هیچ سطح ایمنی برای مواجهه با آن توصیه نمی شود، همچنین به گزارش دپارتمان بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، بنزن از سال 1980 در نخستین گزارش در رده مواد سرطان زا قرار گرفته است.

سرپرست هوا و تغییراقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با موثر خواندن حذف بنزین پتروشیمی ها در کاهش آلودگی هوا گفت: سال گذشته 3 روز هوای پاک داشتیم که این تعداد در سال جاری دو برابر یعنی به 6 روز رسید، همچنین تعداد روزهای ناپاک کمتر شد.

رشیدی افزود: بر اساس مصوبه دهم اردیبهشت ماه سال 93 هیات دولت، مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست بنزین توزیعی در کلان شهرهای کشور را بررسی و هر سه ماه یکبار وضعیت را اعلام کند که بر این اساس اولین نتیجه آنالیز بنزین توزیعی در چهار کلان شهر کشور مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه آن در خصوص مطابق بودن با استانداردهای یورو 4 رضایت بخش بود.

وی ادامه داد: پارامترهای اندازه گیری شده شامل میزان بنزن، آروماتیک و اولفین ها است که در حد استاندارد بودند، میزان استاندارد بنزن 1 درصد ، آروماتیک 35 درصد و اولفین ها 18 درصد است که بررسی ها نشان داد این میزان در تهران به ترتیب زیر 1 درصد، درحد استاندارد و 3 درصد است.

رشیدی گفت: در کرج نیز این پارامترها در حد استاندارد بود و در اراک آروماتیک در حد استاندارد و بنزن زیر حد استاندارد را نشان داد.
رشیدی همچنین از کاهش محتوای گوگرد بنزین از 300ppm به زیر 50 ppm، کاهش محتوای گوگرد دیزل از 7000ppm به زیر 50 ppm خبر داد و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست توجه ویژه ای به استاندارد سازی سوخت دیزل و توزیع آن در کلانشهرها با گوگرد کمتر از 40 ppm (طبق مصوبه 10/2/1393 هیات وزیران) دارد و بر اساس همین مصوبه، استفاده از فیلتر ذرات جهت جلوگیری از انتشار ذرات سرطان زای خروجی از خودروهای دیزلی سنگین اجباری شده است.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست تکمیل اجرای طرح کهاب (کاهش، هدایت و انتشار بخارهای بنزین) در کشور شامل مخازن، تانکر و نازل جایگاه را یکی دیگر از اقدامات بسیار موثر در خصوص کاهش آلودگی هوا و حفظ سلامت مردم دانست.

شانزدهمین کنگره تازه های قلب و عروق 25 شهریور در سالن همایش های رازی آغاز شد عصر دیروز 28 شهریور - به کار خود پایان می دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55805s, 18q