جمعبت زمین تا پایان قرن ۲۱

۱۳۹۳/۰۶/۲۹ - ۱۲:۲۷ - کد خبر: 120962

سلامت نیوز: کارشناسان پیش‌بینی کردند که در پایان قرن ۲۱ میلادی جمعیت زمین از ۱۳ میلیارد نفر فراتر خواهد رفت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،کارشناسان با استفاده از داده‌های اخذ شده از سازمان ملل پیش بینی کرده‌اند که احتمالا تا پایان قرن ۲۱ میلادی بیش از ۱۳ میلیارد نفر ساکن زمین خواهند بود و بدین ترتیب این فرضیه قدیمی که رشد جمعیت بشر در میانه قرن ۲۱ متوقف شده به کلی رد می‌شود.

کارشناسان ابتدا برآورد کردند که جمعیت جهان به احتمال ۸۰ درصد تا پایان قرن حاضر بین حدودا ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تا ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر می‌رسد که بدین معنی تنها ۱۰ درصد احتمال می‌رفت جمعیت زمین از مرز ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر فراتر رود. اما با گذشت زمان کارشناسان با احتمال ۹۵ درصد اعلام کردند که جمعیت زمین تا پایان قرن حاضر حدود ۹ الی ۱۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر خواهد بود و همچنین احتمال رسیدن به جمعیت ۱۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفری نیز ۲.۵ درصد پیش‌بینی شده است.

به گزارش مونگابی، این نتایج از برآوردهای سال گذشته سازمان ملل از رشد جمعیت حاصل شد که در آن برای نخستین بار اعلام شد افزایش جمعیت مطابق آنچه که پیش‌بینی می‌شد در حال رخ دادن نیست و این مساله به دلیل نرخ بالای زاد و ولد در قاره آفریقا رخ داده است.

«پاتریک ژرلاند»، نگارنده اصلی این گزارش و مدیر بخش جمعیت سازمان ملل متحد می‌گوید: آنچه که برای ما تازگی دارد این است که ما اکنون می‌توانیم با قطعیت مسائل مرتبط با افزایش جمعیت را برآورد کنیم. چرا که برآوردهای گذشته همگی مبتنی بر یک سناریو بود که در آن به هیچ عدم قطعیتی در نتایج حاصل از آن اشاره نشده بود اما مطالعه جدید ارزیابی آماری‌تری را ارائه می‌دهد که مطابق آن می‌توانیم بگوییم نتایج احتمالی آن چه خواهد بود.

بنابراین مطالعه نادیده گرفتن سیاست‌های زاد و ولد به مدت دو دهه سبب شده تا آفریقا همچنان شاهد رشد وحشتناک جمعیت باشد ضمن اینکه جمعیت بسیاری از در این قاره از دسترسی به وسایل پیشگیری از حاملگی محروم هستند.

جمعیت قاره آفریقا در حال حاضر حدود یک میلیارد نفر است که پیش بینی می‌شود تا پایان قرن ۲۱ به احتمال ۹۵ درصد به حدود سه میلیارد و ۱۰۰ تا پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر افزایش یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.39742s, 18q