سه برنامه جدید وزیر بهداشت در حوزه دارو

۱۳۹۳/۰۶/۲۹ - ۱۵:۰۰ - کد خبر: 120991

سلامت نیوز: وزیر بهداشت ضمن اشاره به اقدامات انجام شده از ابتدای دولت یازدهم در جهت بازگرداندن آرامش به بازار دارویی کشور، الکترونیک شدن نسخ و راه‌اندازی پورتال دارویی و همچنین راه‌اندازی سیستم جدید نظارت بر ارتقای کیفیت داروها را از جمله اقداماتی خواند که کمک می‌کند بخش عمده‌ای از مشکلات حوزه دارو در دولت یازدهم برطرف شود.

دکتر سیدحسن هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به اقدامات انجام شده از ابتدای دولت یازدهم جهت بازگرداندن آرامش به بازار دارویی کشور گفت: اقدامات خوبی در حوزه دارو انجام شده است اما این به معنای آن نیست که تمام مشکلات حل شده است.

وی دراین باره ادامه داد: دارو از جمله موضوعاتی است که دولت هر روز باید به آن فکر کرده و به آن بپردازد. به همین منظور همواره با تولید کنندگان و شرکت‌های دارویی در ارتباطیم و بیمه‌ها نیز در این زمینه با همراهند. باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم.

وزیر بهداشت ضمن اشاره به مشکلات موجود در حوزه دارو و صنعت داروسازی کشور، گفت: مطمئنم در جهت رفع این مشکلات همه کمک خواهند کرد و در این دولت بخش عمده‌ای از مشکلات را برطرف خواهیم کرد. الکترونیک شدن نسخه‌ها، راه‌اندازی پورتال دارویی و راه‌اندازی سیستم جدید جهت نظارت بر ارتقای کیفیت داروها و کنترل کیفی آنها از جمله مواردی است که کمک می‌کند به اهداف‌مان در این زمینه دست یابیم.

وی بر لزوم حضور بیش از پیش داروهای داخلی در بازارهای بین‌المللی و افزایش حجم صادرات دارویی کشور تاکید کرد و گفت: در راستای حمایت از تولید داخل، از میزان واردات کاسته‌ایم و برنامه‌ریزی‌های لازم برای ادامه روند کاهش واردات دارو و افزایش تولید داخل صورت گرفته است. در عین حال داروی کشور باید بازارهای بین‌المللی پیدا کند چرا که بازار داخلی محدود است. هرچند طی یک سال گذشته کارهای خوبی انجام شده است اما در عین حال باید به تولید کنندگان جهت حضور در بازارهای بین‌المللی کمک شود. تنها راه ارتقای کیفیت دارو و محصولات داخلی حضور در کنار رقبا و بازارهای بین‌المللی است.

گفتنی است پیش از این نیز وزیر بهداشت درباره کیفیت داروهای داخلی گفته بود که به صورت عام شرایط‌مان خوب است، اما در برخی موارد ضعیف هستیم که باید ارتقا یابد. با تولیدکنندگان صحبت‌هایی انجام داد‌ه‌ایم آنها نیز انتظاراتی دارند که به حق است. تا پایان امسال شرکت‌های تولیدکننده دارویی براساس کیفیت محصولات‌شان رتبه‌بندی خواهند شد. در حال حاضر کشور در شرایط استثنایی قرار داشته و فرصت بسیار مناسبی پیش روی‌مان است. باید تجدیدنظر کنیم. نباید با آهنگ قبلی حرکت شود. بازار وسیعی پیش روی ما است که باید از این فرصت استفاده شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02031s, 19q