والدین شاغل بر کیفیت روابط خود با فرزندانشان بیفزایند

۱۳۹۳/۰۶/۳۰ - ۱۲:۱۵ - کد خبر: 121065

سلامت نیوز: یک روانشناس معتقد است: والدین می‌توانند نقش بسزایی در یادگیری فرزندان‌شان در مقاطع ابتدایی داشته باشند. به گونه‌ای که مشارکت آن ها برای آموزش فرزندانشان می‌تواند جهشی در یادگیری این گروه سنی داشته باشد.

مریم حيدري در گفت‌وگو با شفقنا زندگی، با بیان اینکه آموزش و يادگيري‌ کودکان در دوران کودکی و مقاطع ابتدایی در كنار بزرگ‌تر‌ها ارتقاء چشم‌گيري پيدا مي‌كند، اظهارکرد: در گذشته تصور مي‌شد بچه‌ها خودشان مطالبي كه بخواهند را ياد مي‌گيرند و بزرگتر‌ها نمي‌توانند نقش چنداني در این فرآیند یادگیری ايفا كنند اما پس از گذشت زماني ديدگاه جديدي در روانشناسي وارد شد مبني بر اين‌كه والدين و بزرگ‌تر‌ها نقش بسزايي در يادگيري كودكان دارند. به عنوان مثال در درس‌هايي مانند رياضي والديني كه بيشتر در كنار فرزندانشان هستند و به آنها آموزش مي‌دهند يادگيري اين فرزندان بيشتر است.

وی افزود: در واقع در اين نوع روش آموزش،جهش يادگيري در فرزندان ايجاد مي‌شود، بنابراين از والدين مي‌خواهيم كه در دروس فرزندان خود اينگونه عمل كنند و با نگاهي از بالا مسير دشواري كه كودكان برای يادگيري خود تصور مي‌كنند را برای آنها آسان‌تر كنند.

این روانشناس ادامه داد: البته پدر‌ و مادر‌هاي شاغل ترجيح مي‌دهند تكاليف فرزندانشان در مدرسه انجام شود چرا كه آنها وقتي براي فرزندان خود ندارند. بنابراین به دنبال مدارسی می‌گردند که بتوانند تکالیف فرزندانشان را در همان محیط آموزشی برای دانش‌آموزان انجام دهند و باری از این جهت بر دوش والدین نباشد که اين شيوه نمي‌تواند چندان مناسب باشد، چرا كه انجام اين تكاليف و نظارت والدين بر آن در منزل مي‌تواند خود ايجاد تعاملي مثبت بين كودكان و والدين كند.

کیفیت تعامل والدین شاغل با فرزندان مهم‌تر از کمیت است

حیدری گفت: پدر و مادر‌هايي كه شاغلند عمدتا زمان بيشتري از شبانه‌روز بيرون از منزل هستند بنابراين كيفيت ارتباط آنها با فرزندان‌شان مهم‌تر از كميت است. به گونه‌اي كه بتوانند در مدت زمان كوتاهتر نقش بهتري را براي آنها ايفا كنند. بنابراين بايد به والدين‌ شاغل راه‌هاي مفيد‌تر عمل‌كردن را به آنها نشان دهيم.

مشارکت والدین برای افزایش انگیزه تحصیل در فرزندان ابتدایی و دوست‌یابی

وی اظهار کرد: از نظر روانشناسي براي مقطع ابتدايي بر گروه‌هاي همسن و گروه‌های دوستی تاكيد مي‌شود و معتقديم والدين پيش از شروع مدرسه بايد با فرزندان خود در این باره صحبت كنند. چرا كه در بسياري از خانواده‌ها تك فرزندي مرسوم شده که اين افراد شيوه‌ي برقراري با همسن‌وسال‌هاي خود را نمي‌دانند و به هنگام بازگشايي مدارس گروه‌هاي دوستي در همان هفته‌هاي اول تشكيل مي‌شود اما از آنجا كه اينگونه افراد مهارت ندارند اغلب تنها مي‌مانند و سپس در ادامه سال به دليل تنهايي از مدرسه به تدريج خسته شده و انگيزه‌اي براي ادامه تحصيل ندارند.

این روانشناس افزود: از آنجا كه این گروه‌هاي دوستي در ابتداي سال تحصيلی تشكيل مي‌شود خود انگيزه‌اي براي شكل‌گيري رقابت‌ها بين افراد مي‌گردد. اما اغلب والدين فرزندان خود را مجبور به درس‌خواندن مي‌كنند و در واقع آنها را "هول مي‌دهند". در حالي كه بايد به تحصيل و يادگيري به عنوان يك شوق و احساس رضايتمندي كه در فرد يادگيرنده ايجاد مي‌شود نگاه كرد و اين مساله است كه بايد انگيزه در دانش‌آموزان ايجاد كند نه اين‌كه با يك فشار بيروني بخواهيم آنها را مجبور كنيم.

حیدری ادامه داد: همين راه و روش باعث مي‌شود در مقاطع راهنمايي و دبيرستان دانش‌آموزان دچار افت تحصيلی شوند، اما از آنجايي كه محيط مدارس جذابيتي براي دانش‌آموزان ايجاد نمي‌كند و محيط زندگي اين دانش‌آموزان در منزل با انواع بازي‌ها و سرگرمي‌ها جذابيت بيشتري دارند، انگيزه آنها بيش از آنكه در مدرسه و براي تحصيل باشد به فكر رفتن به خانه هستند.

وی گفت: به عنوان مثال حتي توجه به اين افراد در منزل بيشتر است چرا كه يك معلم يا مربي به دانش‌آموزان خود به صورت مشروط توجه و محبت مي‌كنند در حالي كه در منزل محبت و توجه مشروط نيست و اين موضوع سبب مي‌شود كه انگيزه براي حضور در منزل بيشتر از مدارس است كه از برخي جنبه‌ها مثبت و از برخي جنبه‌ها منفي است.

این روانشناس تصریح کرد: متاسفانه توجهی به اين‌گونه فضاي تربيتي در مدارس نمي‌شود. دانش‌آموزاني كه در منزل به اصطلاح نازپرورده رشد كرده‌اند در مدرسه هم همانگونه رفتار می كنند يعني به گونه‌اي اعتراض خود را با همان ناز كردن و برهم زدن فضا نشان می دهند، اما مشكل اينجاست كه اين‌گونه رفتار در منزل با عطوفت و در مدرسه با تنبيه مواجه مي‌شود.

آموزش فرزندان از طریق الگو توسط والدین

حیدری تاکید کرد: والدين بايد هوشمندانه راه‌هايي كه كودكان به آن فكر نمي‌كنند به او آموزش دهند. به عنوان مثال برخي همكلاسي‌ها در مدرسه هستند كه به دليل متفاوت‌بودن فضاي زندگي‌شان و بيشتر بودن تعداد خواهر‌ و برادرانشان بهتر با فضاي اجتماعي درون مدرسه مي‌توانند ارتباط برقرار كنند كه در اينجا والدين بايد اينگونه افراد را شناسايي و فرزندان خود را در معرض آشنايي و ديدن رفتارهاي آنها قرار دهند.

وی اظهار کرد: در واقع آموزش از طريق الگو مي‌تواند در مقطع ابتدايي براي فرزندان بهترين نوع آموزش باشد يعني يك رفتار اجتماعي را بدون دخالت مستقيم بزرگ‌ترها در معرض معرفي و آموزش فرزندان قرار دهيم كه اينگونه رفتار به ارتقاء سطح دانش اجتماعي آنها كمك مي‌كند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16065s, 19q