چند پاسخ ساده به پرسشهای مهم درباره شیر

کلسیم شیرهای پرچرب بیشتر است یا کم چرب؟

۱۳۹۳/۰۶/۳۰ - ۱۳:۰۹ - کد خبر: 121079
کلسیم شیرهای پرچرب بیشتر است یا کم چرب؟

سلامت نیوز :سلامتی مهمترین دارایی انسانهاست که گاهی با عدم مصرف برخی مواد غذایی علی الخصوص مواد لبنی به خطر می افتد.بررسی ها نشان میدهدبخش اعظم مردم ایران در طول روز کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین نمیکنند تا جایی که بروز برخی بیماری ها نطیر پوکی استخوان جزء شایع ترین بیماری های مردم ما محسوب میشود.

در این میان وجود برخی باورهای غلط در مورد مواد لبنی و بخصوص شیر به این افزایش و رشد بیماری دامن زده است.

با یک سوال و جواب ساده و کوتاه اطلاعات عمومی خود را در مورد شیر افزایش دهید و سعی کنید حتما روزی سه لیوان شیر را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

شیر و سلامتی

شیر تنها ماده غذایی است که میتواند به طور کامل نیاز بدن را تامین کند.این ماده ارزشمند غذایی در تمام دوران زندگی مورد نیاز بدن است و کمبود آن در رژیم غذایی مخاطرات بسیاری را برای بدن به همراه دارد.شیر همچنین نقش مهمی در سلامت پوست دارد چرا که غنی از انواع ویتامین هاست.

در این پرسش و پاسخ ساده میتوانید اطلاعات خود را درباره شیر و نحوه مصرف ان افزایش دهید.

شیر پاستوریزه را چه مقدار میتوان نگه داشت؟
شیر پاستوریزه را چه مقدار میتوان نگه داشت؟
مدت زمان ماندگاری شیر پاستوریزه محدود است و باید از زمان تولید در یخچال نگهداری شود.در ایران این مدت بین 2 تا 4 روز است.
آیا شیر حاوی فیبر است؟
آیا شیر حاوی فیبر است؟
محصولات لبنی حاوی فیبر نیستند
مصرف شیر باعث لاغری میشود
مصرف شیر باعث لاغری میشود
تحقیقات نشان داده افرادیکه در برنامه روزانه خود مصرف شیر را گنجانده اند تا 60 درصد سوخت و ساز بدنشان افزایش می یابد.در واقع رژیم غذایی غنی از کلسیم آنزیم های چربی سوز را افزایش میدهد.
چه بیماری هایی با مصرف شیر کنترل میشود؟
چه بیماری هایی با مصرف شیر کنترل میشود؟
مصرف مداوم شیر و فراورده های لبنی نقش بسیار مهمی در کاهش و کنترل بیماری های ذکر شده دارد.
انجماد شیر تاثیر منفی بر ارزش غذایی آن دارد
انجماد شیر تاثیر منفی بر ارزش غذایی آن دارد
شیر را میتوان منجمد کرد و انجماد تاثیری در ارزش غذایی ان ندارد.
مصرف شیر در کاهش کلسترول موثر است
مصرف شیر در کاهش کلسترول موثر است
یک رژیم غذایی حاوی سه واحد شیر روزانه تا 9 درصد در کاهش کلسترول و ldl موثر است.
آیا میتوان مواد غذایی دیگر حاوی کلسیم را (مثلا کلم بروکلی) جایگزین شیر کرد؟
آیا میتوان مواد غذایی دیگر حاوی کلسیم را (مثلا کلم بروکلی) جایگزین شیر کرد؟
برای اینکه میزان کلسیم مورد نیاز بدن تامین شود باید مقدار زیادی خارج از توانایی معده انسان کلم بروکلی مصرف کرد.بهتر است کلسیم موردنیاز بدن از طریق لبنیات جذب شود.
آیا شیرهای طعم دار باعث پوسیدگی دندانها میشود؟
آیا شیرهای طعم دار باعث پوسیدگی دندانها میشود؟
مواد قندی موجود در شیرهای طعم دار خصوصا شیرکاکائو میتواند منجر به پوسیدگی دندان شود به همین دلیل شستشوی دندان ها بعد از مصرف توصیه میشود.
جذب کلسیم در شیر و ماست با یکدیگر برابرند
جذب کلسیم در شیر و ماست با یکدیگر برابرند
قابلیت جذب کلسیم در این دو ماده غذایی اندکی متفاوت است.کلسیم شیر به دلیل مجاورت با لاکتوز بهتر جذب بدن میشود ولی کلسیم ماست به دلیل عدم وجود لاکتوز و حضور اسید لاکتیک قدری کمتر جذب میشود.
آیا شیرهای فله ای ارزش غذایی بیشتری نسبت به پاستوریزه دارند؟
آیا شیرهای فله ای ارزش غذایی بیشتری نسبت به پاستوریزه دارند؟
بعضی ها فکر میکنند شیرهای فله ای خاصیت غذایی بیشتری دارند در صورتیکه این تصور اشتباه است و شیرهای فله ای حاوی میکروب های بیماری زا هستند که با جوشاندن هم از بین نمیروند.
شیر بدون چربی کلسیم کمتری نسبت به شیرهای پرچرب دارد
شیر بدون چربی کلسیم کمتری نسبت به شیرهای پرچرب دارد
تمامی انواع شیرها دارای یک میزان کلسیم و انواع ویتامین ها هستند و تنها فرقشان در میزان کالری و چربی هایشان است که میتواند منجر به چاقی شود.
سوال 1 از 11
0 0
شروع کنید

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ایرونی
آزمون جالبی بود و بطور غیر مستقیم به مطالب مهم و آموزنده اشاره شده و تبعا بهتر در خاطر می ماند جای تشکر و قدر دانی است .
لازم به اشاره که همانطور که در مطالب سایت اشاره شده متاسفانه طب غنی سنتی ایران در حال حاضر بدست افرا د ناباب و بی تعهد افتاده و با بستر ایجاد شده و از سویی با سوء استفاده از عدم فهم و آگاهی برخی از عموم مردم ، در سطح جامعه در حال جولان می باشند و با سود اندوزی ضمن به خطر انداختن جان ، سلامت و مال مردم
ره هزار شبه را یک شبه طی نموده اند .و به ثروت های میلیاردی رسیده اند جالب اینکه در بسیاری از کتب طب سنتی به صراحت در برخی از شرایط بدن اعمالی از قبیل حجامت منع شده و برای بدن ضرر دارد و اشاره شده که بعد از دوره ای تغذیه و به اصطلاح ( عمل آمدن کبد و یا... ) فرد آمادگی حجامت را خواهد داشت . این درحالی است که در اکثر مطب ها و یا حجامان بدون رعایت حال فرد و تشخیص طبا یع سریعا فرد را دراز کرده و تا آمده فرد متوجه بشود حجامت ، فصد ( رگ زنی ) ، زالو درمانی و یا حجامت خشک ( باد کش ها ) برای وی تجویز شده و مریض بیچاره با خیال اینکه علی آباد خرابه هم شهری است در نهایت با خالی شدن جیب و دست از درازتر به منزل برگشته و خبر از این ندارد که به بدن خود چه جفایی وارد کرده و همین روال ادامه داشته و در نهایت فرد خسته و وامانده در میانه را ه خواهد ماند . جا دارد مسئولین وزارت بهداشت و درمان که فاقد مدیریت چنین بحران هایی در سطح جامعه اند هر چه زودتر به خود آمده و گامی در جهت خدمت به هم نوعان خود بردارند . انشا اله.
سعیده
با سلام، ممنون، عالی بود. ولی یه سوال داشتم: من از دکترای طب سنتی شنیده ام که میگویند: اکثر شیرهای پاستوریزه از شیر گاوهایی بدست میاد که نان کپک زده میخورند، پس هیچ خاصیتی ندارند، آیا این نظر درسته؟
اعظم ناصری
ممنون .مطالب مفیدی بود
فرخنده
باسلام و تحيت

خواهشمند است براي افراديكه نمي توانند بدليل بيماري شير مصرف نمايند راه حل مفيدي ارائه بفرماييد.
قبلا" از لطف و همكاري صميمانه شما سپاسگزاريم.
امیر
خیلی مفید بود با تشکر
reza
شیردرمتابولیسم بدن معجزه میکند
2.61811s, 28q