تحقيق و تفحص از محيط زيست در راه مجلس

مجلس و محيط زيست آلودگي بنزين پتروشيمي را تاييد كردند

۱۳۹۳/۰۶/۳۱ - ۱۰:۱۵ - کد خبر: 121160
مجلس و محيط زيست آلودگي بنزين پتروشيمي را تاييد كردند

سلامت نیوز: بعد از گذشت يك سال از روي كار آمدن دولت يازدهم و اعلام آلوده بودن بنزين هاي مصرفي از سوي دولت، روز گذشته معاون رييس جمهور از اثبات شدن آلايندگي اين بنزين ها كه موسوم به بنزين پتروشيمي هستند خبر داد. بنزيني كه در يك سال گذشته از سوي كارشناسان سوخت و محيط زيست محكوم به آلودگي شده بود و اين بار هياتي از مجلس شوراي اسلامي پيگير ثابت كردن آلودگي آن شده بودند.

معصومه ابتكار، رييس سازمان حفاظت محيط زيست روز گذشته به ايلنا گفته است: «گزارش محيط زيست دال بر آلايندگي بنزين پتروشيمي ها بوده و طبق اسناد اثبات شده است.» به گفته ابتكار، گزارش نهايي محيط زيست در يك جلد كتاب با تمام پيوست ها و مستندات به مجلس و دولت داده شده اما هنوز راي نهايي مجلس در اين خصوص صادر نشده و با تاخير همراه بوده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، همان طور كه پيش تر ها ابتكار و معاونانش هم گفته بودند، بنزين پتروشيمي بايد از چرخه سوخت حذف شود. اين حذف تا حد زيادي هم با موفقيت همراه بوده و محيط زيستي ها هميشه از همراهي وزارت نفت در اين خصوص تقدير كرده اند اما رييس سازمان روز گذشته بار ديگر با تاكيد بر آلايندگي اين بنزين ها از لزوم حذف آنها در همه نقاط خبر داد.
بعد از اينكه شركت ملي پالايش و پخش و سازمان حفاظت محيط زيست، بنزين توليد شده در پتروشيمي ها را عامل افزايش سرطان در كشور اعلام كردند، اواخر خرداد ماه، كميسيون بهداشت و درمان مجلس با دستور رييس مجلس، بررسي جامعي درباره موضوع آلايندگي بنزين هاي توزيعي و تاثير آن بر سلامت مردم را در برنامه كاري خود قرار داد.
يكي از اعضاي كميسيون بهداشت مجلس، كميسيوني كه مسووليت پيگيري آلودگي بنزين را برعهده گرفته بود، از آماده بودن گزارش نهايي مجلس خبر داد: گزارشي كه همه منتظر تصميم گيري نهايي درباره آن هستند.
ميزان بالاي بنزن، تولوئن و زايلن در بنزين پتروشيمي و دخالت مستقيم مصرف اين نوع بنزين در ايجاد سرطان مساله يي بود كه از ابتداي تشكيل اين دولت به شكل جدي مطرح و مشكل اصلي در تاكيد دولت قبل به مصرف بنزين داخلي و بحث خودكفايي در توليد بنزين عنوان شد اما مسوولان دولت قبل هم اين ادعا را به دولت اصلاحات و پيش از آن مرتبط دانستند.
يوسف رشيدي، سرپرست مركز ملي هوا و تغيير اقليم سازمان حفاظت محيط زيست در خصوص اين بنزين بارها گفته بود كه محصولات پتروشيمي تنها شبيه به بنزين است و داراي آروماتيك بالايي است. بنزيني متشكل از مقادير زيادي بنزن (يك ماده سرطان زا) و مواد شيميايي ديگر. موضوعي كه مسوولان دولت نهم و دهم آن را تكذيب كردند.
تدبير در اين خصوص مي گويد: سيد مسعود ميركاظمي، وزير نفت دولت دهم ضمن انكار اين موضوع آن را سياسي كاري خوانده بود.
وي همچنين همه تقصيرها درباره بنزين آلوده پتروشيمي ها را به گردن دولت اصلاحات و اعتدال انداخته بود. اما اين مقصر شناختن ها آلودگي را از شهر پاك نمي كرد و مجلس براي بررسي بنزين ها وارد عمل شد، لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي كميسيون بهداشت را مسوول بررسي وضعيت بنزين كرد تا گزارشي در اين خصوص ارايه كند. گزارشي كه به تازگي از طرف كميسيون بهداشت به رييس مجلس داده شده و عابد فتاحي، عضو اين كميسيون درباره آن به «تدبير» مي گويد: «نشست هايي با حضور متخصصان برگزار شد. نتيجه نهايي كه در حال حاضر به رييس و هيات رييسه مجلس تقديم شده حاكي از آن است كه بنزين هاي توليدي پتروشيمي در دولت قبل آلوده و خطرناك براي انسان و محيط زيست بوده است. در جلسه هايي كه در كميسيون بهداشت برگزار شد، كارشناسان متعددي شركت كردند. كارشناسان محيط زيست، شهرداري تهران، نيروهاي انتظامي، وزارت بهداشت حضور داشتند و درباره بنزين هاي آلوده و بي كيفيت نشست هايي داشتيم.»
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس ضمن تاكيد به مضر بودن بنزين هاي توليدي در دولت قبل مطرح مي كند: «متخصصان به اين موضوع اعتقاد داشتند كه ساخت بنزين از مواد شيميايي آلودگي هاي شديدي را در هوا ايجاد مي كند. ضرر و زيان هاي آن منجر به بيماري هاي پوستي و ناراحتي هاي تنفسي، به خصوص در افرادي كه گرفتگي هاي قلب و عروق دارند، مي شود.»او نسبت به توليد بنزين هاي با كيفيت پايين انتقاد مي كند و توضيح مي دهد: «از قديم مطرح مي شود كه دولت ها مسوول خوشبختي ملت هاي خود هستند. مسوول هستند تا مشكلات ملت هاي خود را رفع كنند و هيچ منتي هم در اين خصوص سر مردم ندارند. آنهايي كه پا جلو مي گذارند بايد به حدي توان داشته باشند كه بتوانند به مردم كمك كنند. به اين بهانه كه بنزين كم است نبايد با عجله به پتروشيمي برويم از مواد شيميايي بنزين تهيه كنيم. ما فايده يي از توليد اين نوع بنزين نديديم. ما درباره اين نوع بنزين از مسوولاني كه در اين رابطه وجود داشتند و مسووليت داشتند سوال كرديم. خودشان اعتراف كردند كه براي انسان، محيط زيست، حتي اتومبيل و... مضر است. گزارشي در اين خصوص در كميسيون بهداشت و درمان تهيه و به رييس مجلس تقديم شد.»
اين نماينده مجلس درباره صحبت هايي كه در تكذيب سرطان زايي بنزين آلوده و سياسي كاري از طرف مسوولان دولت قبل مطرح شده، مي گويد: «طرح توليد بنزين آلوده و توليد آن در دولت قبل شكل گرفته است. كار را مي توان انجام داد اما انجام كار بايد از راه درست باشد. اينكه مطرح مي شود موضوع بنزين هاي آلوده سياسي است درست نيست، ما بايد منافع ملي را در نظر بگيريم آن چيزي كه در كميسيون مطرح شده اين است كه بنزين هاي آلوده هم بر انسان ها و هم بر محيط زيست تاثير منفي داشته است. كميسيون بهداشت نسبت به بهداشت و سلامت و درمان مردم در همه مواردي كه وجود دارد خيلي زياد حساس است. بنزين بايد به سمت توليد با شرايط استانداردهاي جهاني برود.»
بر اساس سخنان فتاحي، قرار برخورد با مسببان طرح بنزين پتروشيمي هم در دستور كار است، كميسيون بهداشت و درمان تنها وظيفه تهيه گزارش را داشته، بقيه موارد به رييس و هيات رييسه مجلس و قوه قضاييه بازمي گردد.

تحقيق و تفحص از سازمان محيط زيست كليد خورد
درست در روزي كه رييس سازمان محيط زيست بر اثبات نهايي آلودگي بنزين پتروشيمي ها صحه گذاشت، نمايندگان مجلس بر اساس آنچه سوءمديريت اين سازمان در خصوص حفاظت از عناصر و منابع حياتي كشور عنوان كرده اند، درخواست تحقيق و تفحص از سازمان محيط زيست را با 22 امضا تقديم هيات رييسه مجلس كرده اند.
حوزه هاي آبي، مراتع و جنگل ها، زمين هاي كشاورزي، آلودگي هوا، كشته شدن روزمره محيط بانان و رها شدن پسماندهاي صنعتي و آتش سوزي وسيع جنگل ها از موضوعات مورد بحث در اين تحقيق و تفحص است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.15511s, 19q