شبكه مافيامانع توليدمواداوليه دارو دركشوراست

۱۳۸۷/۰۶/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12119
شبكه مافيامانع توليدمواداوليه دارو دركشوراست
دکتر حسن کلامي، در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت: با توجه به اينکه تعيين قيمت دارو و سود حاصل از فروش آن در اختيار دولت است و تاکنون قيمت فروش دارو به صورت سوبسيدي اعمال شده، درآمد داروسازان نيز به صورت سوبسيدي محاسبه مي‌شود.

وي ادامه داد: تامين هزينه محل کار و هزينه زندگي داروساز با نرخ آزاد، با فروش داروي سوبسيدي مغايرت داشته، هزينه زندگي داروساز را پوشش نمي‌دهد.

وي با تاکيد بر اهميت تامين امنيت اقتصادي داروسازان به تبع نقش حياتي آنها در تامين سلامت جامعه، خاطرنشان کرد: در اين راستا دارو بايد به قيمت واقعي و بدون سوبسيد در داروخانه‌ها عرضه شود و با اختصاص سوبسيد به سازمان‌هاي بيمه‌گر و حمايت از اين سازمان‌ها، نه تنها مصرف غيراصولي دارو کاهش مي‌يابد، بلکه جلوي قاچاق دارو نيز گرفته مي‌شود.

دکتر کلامي نقش سازمان‌هاي بيمه‌گر در ايجاد امنيت درماني در کشور را با تکيه بر افزايش نقش حمايتي از بيمار، مهم قلمداد کرد و افزود: در حال حاضر تعهدات سازمان‌هاي بيمه‌گر غيرمنطقي و ناقص است؛ به طوري که بيمار با مراجعه به واحدهاي درماني و داروخانه‌ها تا80 درصد هزينه درماني را متحمل مي‌شود.

رييس انجمن داروسازان آذربايجان‌غربي با اشاره به اينکه بيش‌از 8 هزار فقره دفترچه بيمه اضافي در دست مردم استان وجود دارد، افزود: بي‌ساماني و عدم هماهنگي سازمان‌هاي بيمه‌کننده نه تنها بر اين مشکل دامن مي‌زند، بلکه باعث مصرف غيراصولي و زياد دارو و عدم وجود آمار دقيق از تعداد بيمه‌شدگان سازمان‌هاي بيمه‌گر مختلف شده است.

وي ايجاد بيمه واحد همگاني که کل مردم را تحت پوشش قرار داده، بيمه‌هاي متعدد تحت نظارت و مديريت بيمه واحد اداره شوند را، راهکار جلوگيري از بي‌برنامگي و عدم هماهنگي سازمان‌هاي بيمه‌گر مطرح کرد و افزود: اين امر باعث مشخص شدن آمار جمعيتي بيمه‌شدگان شده و سرانه درمان نيز بر حسب اين سيستم تصويب مي‌شود و همچنين ايجاد اين سيستم کنترل عناصر سوءاستفاده کننده، توسط سازمان‌هاي بيمه‌گر را تسهيل مي‌كند.

وي با اشاره به اينکه 95 درصد داروهاي توليدي در داخل کشور مصرف شده که بيش از 65 درصد مواد اوليه آنها از خارج کشور تهيه مي‌شود، خوکفايي در بخش توليد مواد اوليه دارويي را مهم قلمداد کرد و مدعي شد: متاسفانه شبكه‌هاي مافياي داخلي و خارجي با توسل بر اهداف سودجويانه خود مانع از توليد اقتصادي مواد اوليه دارويي در داخل کشور مي‌شوند.

دکتر کلامي، مصرف خودسرانه دارو در کشور را از معضلات اساسي حوزه بهداشت و درمان در کشور عنوان کرد و افزود: مسائلي همچون امنيت اقتصادي مردم، فقر مالي و فرهنگ غلط استفاده از دارو و عدم تامين امنيت بيمه‌اي توسط شرکت‌هاي بيمه‌گر، باعث افزايش مصرف خودسرانه دارو در کشور و رواج خوددرماني مي‌شود.

وي افزود: در حال حاضر 400 داروساز در سطح آذربايجان‌غربي مشغول فعاليت هستند که اين تعداد با توجه به نياز استان کافي نبوده و با کمبود داروساز مخصوصا در مناطق محروم مواجه هستيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31977s, 19q