اگر نفخ می‌کنید، بخوانید

۱۳۹۳/۰۶/۳۱ - ۱۷:۰۱ - کد خبر: 121230

سلامت نیوز: نفخ، درد شکمی به‌ویژه درد صبحگاهی، اتصاع شکم، تجمع گاز در شکم و... از دیگر علایم سندرم روده تحریک‌پذیر است. این علایم نباید با خونریزی و کاهش وزن همراه باشد. در این صورت شرایط کاملا متفاوت است و فرد ممکن است با بیماری‌های دیگری حتی سرطان مواجه باشد.


به گزارش سلامت نیوز،دکتر قباد سلیمی متخصص بیماری‌های داخلی در روزنامه شهروند نوشت: سندرم روده تحریک‌پذیر که در اصلاح عامیانه به اشتباه کولیت عصبی روده خوانده می‌شود یک عارضه غیرارگانیک است که نمی‌توان علت خاصی برای بروز آن مطرح کرد.
برخی معتقدند ژنتیک در بروز این عارضه تاثیرگذار است، اما این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است. در برخی موارد نیز گفته می‌شود یک بیماری عفونی روده یا استرس شدید روحی نیز می‌تواند زمینه‌ساز سندرم روده تحریک‌پذیر باشد.

اختلال در عملکرد روده مهم‌ترین پیامد این عارضه است. در سندرم روده تحریک‌پذیر حرکات روده و تخلیه آن غیرعادی می‌شود. در برخی موارد این حرکات شدید است و فرد با اسهال مواجه می‌شود، در برخی موارد حرکات روده کند شده و فرد دچار یبوست می‌شود و در برخی موارد نیز فرد به تناوب هر دو حالت را دارد، البته علایم این بیماری باید بیش از ٣ماه به طول انجامد و دلیل خاصی هم برای آن وجود نداشته باشد.

نفخ، درد شکمی به‌ویژه درد صبحگاهی، اتصاع شکم، تجمع گاز در شکم و... از دیگر علایم سندرم روده تحریک‌پذیر است. این علایم نباید با خونریزی و کاهش وزن همراه باشد. در این صورت شرایط کاملا متفاوت است و فرد ممکن است با بیماری‌های دیگری حتی سرطان مواجه باشد.

از آنجا که هنوز دلیل اساسی برای سندرم روده تحریک‌پذیر مطرح نشده، درمان قطعی نیز برای آن وجود ندارد و اکثر درمان‌ها بر پایه کنترل علایم از جمله درمان یبوست، اسهال و نفخ است.

درمان‌های حمایتی از جمله کاهش استرس نیز می‌تواند موثر باشد. برخی از موادغذایی نفاخ و پرچرب، نوشابه‌های گازدار و... نیز می‌توانند علایم را تشدید کنند که باید از مصرف آنها پرهیز شود.
کولیت عصبی روده در اغلب موارد خوش‌خیم است و افراد مبتلا به این عارضه باید سبک زندگی خود را اصلاح کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.14721s, 19q