رییس انجمن متخصصان داخلی ایران

درمان‌های غیراصولی برخی مراکز ترک اعتیاد/مسوولان برخورد کنند

۱۳۹۳/۰۷/۰۱ - ۱۱:۳۳ - کد خبر: 121267
درمان‌های غیراصولی برخی مراکز ترک اعتیاد/مسوولان برخورد کنند

سلامت نیوز: رییس انجمن متخصصان داخلی ایران هشدار داد: افراد بویژه نوجوانان و جوانانی که مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه، کوکائین، روانگردان‌ها و ... حتی بصورت تنفننی مصرف می‌کنند بعد از شش ماه تا یک‌سال، سیستم روانی آنها مختل می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر ایرج خسرونیا گفت: مصرف ماده مخدر تریاک نیز افراد را مبتلا به برونشیت و بیماری‌های سیستم تنفسی می‌کند.

وی با بیان اینکه شیشه، مرفین، کوکائین و غیره روی سیستم مغزی اثر مستقیم گذاشته و منجر به بروز توهم و بی‌خیالی در فرد می‌شود، اظهار داشت: به مرور، کبد و کلیه و دستگاه گوارش فرد مصرف‌کننده نیز دچار مشکل می‌شود و حتی ممکن است منجر به فوت وی شود.

این متخصص بیماری‌های داخلی ادامه داد: ترکیبات مواد مخدر صنعتی، شیمیایی است و ناخالصی‌های زیادی دارد و بعد از دو تا سه ماه مصرف، شخص را از پای در می‌آورد.

خسرونیا معتقد است که باید در زمینه مبارزه با مواد مخدر، فرهنگ‌سازی شود، زیرا به زور نمی‌توان جوانان را از گرایش به اعتیاد دور کرد.

وی با اشاره به اینکه ارتباطات جمعی بهترین وسیله برای فرهنگ‌سازی درباره این موضوع است، افزود: اعتیاد موضوع اجتماعی بسیار پیچیده‌ای است و اصلاح زیربنای اقتصادی و فرهنگی و ‏از میان برداشتن برخی عوامل که بطور مستقیم منجر به اعتیاد افراد می‌شود از مواردی است که باید به آن توجه شود.

این عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: سودآوری قاچاق مواد مخدر همواره باعث تبلیغ گسترده آن در شبکه‌های ماهواره و مجازی می‌شود. با آگاه‌سازی و افزایش دانش جامعه بویژه خانواده‌ها، باید فرهنگ‌سازی کرد که به اینگونه تبلیغات توجه نشود و مسوولان نیز باید راهکارهایی را اتخاذ کنند که بتوانند با همکاری جامعه و ‏خانواده‌ها به مبارزه با اعتیاد بپردازند.‏

خسرونیا نقش ستاد مبارزه با مواد مخدر را در این راستا مهم دانست و گفت: با توجه به اینکه اعتیاد، شناخت جنبه‌های گوناگون مصرف مواد مخدر است، ستاد با شناخت درست ابعاد این مسئله و همکاری نهادهای مختلف می‌تواند مبارزه با مواد مخدر را به سامان‌تر، هماهنگ‌تر و مفیدتر پیگیری کند.

وی تاکید کرد: با دیدگاه علمی و اصولی نسبت به رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر می‌توان امیدوار بود و با خود مهارگری انسان‌ها، می‌توان زمینه هر گونه سوء استفاده دشمنان از حربه مواد مخدر را از بین برد.

رییس انجمن متخصصان داخلی ایران در ادامه از روش‌های غیراصولی برخی از مراکز ترک اعتیاد انتقاد کرد و گفت: مشاهده شده که در برخی از این مراکز پول هنگفتی برای درمان معتادان گرفته می‌شود اما شیوه‌های درمانی آنها غیراصولی بوده و رفتارهای نامناسبی با معتادان می‌شود.

خسرونیا افزود: این برخوردها موجب سرخوردگی فرد ترک‌ کننده می‌شود و احتمال بازگشت وی به چرخه اعتیاد و آلوده شدن افراد دیگر بسیار زیاد است.

وی تصریح کرد: وجود و فعالیت این مراکز برای جامعه مضر است و باید نهادهای ذیربط توجه وی‍ژه‌ای به آنها داشته و برخورد شدیدی کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85048s, 19q