رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم خبر داد:

افزایش شانس بارداری درسن بالا

۱۳۹۳/۰۷/۰۱ - ۱۲:۱۵ - کد خبر: 121274

سلامت نیوز: رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم از به کارگیری روش نوینی خبر داد که براساس آن با نمونه برداری از تخمدان در سنین باروری و فریز آن، امکان بارداری بعد از 40 سالگی فراهم می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر ابوطالب صارمی افزود: اکنون سن ازدواج در کشور به بالای 35 سال رسیده و برهمان اساس تصمیم به فرزندآوری به حدود 40 سالگی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در این سنین ذخیره تخمدان ها به لحاظ کمی و کیفی رو به کاهش است، حتی در صورت بارداری شانس سقط به خصوص سقط های مکرر در این زنان بیشتر است، بهره گیری از این شیوه نوین به دختران جوان توصیه می شود.

به گفته صارمی در این روش از طریق لاپاراسکوپی بخشی از بافت تخمدان به اندازه یک سانت و به قطر یک میلی متر به صورت ورقه جدا و سپس بافت مذکور فریز می شود.

وی اضافه کرد: در صورتی زنی که بافت تخمدان او فریز شده، تمایل به بارداری به روش طبیعی طی سال های بعدی (بالای 40 سال) را داشته باشد، می توان پس از خروج بافت مذکور از حالت انجماد، آن را مجدد به تخمدان پیوند زد و در صورتی که وی خواستار بارداری به کمک روش IVF باشد، می توان با کاشت یک لایه از بافت تخمدان در زیر پوست دست یا پا، بدون نیاز به پیوند تخمدان، شرایطی را فراهم کرد که او بتواند به روش آزمایشگاهی صاحب فرزند شود.

وی با بیان اینکه این روش انقلابی در علم پزشکی محسوب می شود، یادآور شد: روش پیوند تخمدان سبب حفظ پتانسیل تولید مثل در زنان از طریق تامین هورمون های خود فرد می شود که تداوم سلامت زنان را به همراه دارد.

رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم با تاکید بر سلامت زنان در دوران یائسگی و عوارضی از قبیل عصبی و بدخلق شدن، گر گرفتگی، پیری زودرس و ... که زنان یائسه بدان دچار می شوند، گفت: طی سال های اخیر، بحث هورمون درمانی مطرح شده که موافقان و مخالفان زیادی را به دنبال داشته است.

صارمی افزود: به کمک کاشت یک لایه از بافت تخمدان که در سنین باروری از زنان دریافت می شود، می توان شرایطی را فراهم کرد که زنان در دوران یائسگی بتوانند از هورمون های طبیعی بدن خود استفاده کرده، دچار عوارض یائسگی نشوند.

وی تصریح کرد: این شیوه همچنین برای زنانی که در سنین باروری دچار سرطان می شوند و انجام شیمی درمانی سبب صدمه به تخمک های آنان می شود، نیز کاربرد داشته به زنان جوان مبتلا به سرطان این امکان را می دهد، قبل از شروع شیمی درمانی با فریز بافت تخمدان بتوانند، پس از بهبودی کامل طی سال های بعد صاحب فرزند شوند.

رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم اظهارکرد :به همین منظور طی سال های اخیر در زمینه نمونه برداری (بیوپسی ) تخمدان یا ذخیره و فریز تخمدان پژوهش های فراوانی در دنیا انجام شده است.

وی افزود: با وجود انجام پژوهش های کاربردی از سوی محققان خارجی، مرکز تحقیقات سلولی صارم، خود را به لحاظ اخلاقی موظف می دانست، این طرح را نخست به صورت آزمایشگاهی به انجام برساند که خوشبختانه پس از موفقیت آمیز بودن آن و انجام پژوهش دو ساله روی چندین نمونه از داوطلبان به کار گرفته شد که خوشبختانه نتایج همگی مثبت بود.

صارمی در مورد هزینه های این روش یادآور شد: هزینه های عمل لاپاراسکوپی، فریز بافت تخمدان و نگهداری از آن ها، طبق تعرفه های وزارت بهداشت، درمان از بیمار دریافت می شود و هم اکنون در حال رایزنی با بیمه ها به ویژه بیمه های تکمیلی برای کاستن از هزینه های پرداختی این روش توسط مراجعان هستیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35914s, 19q