کمبود آهن در دوران بارداری با خطر ابتلای کودک به اوتیسم ارتباط دارد

۱۳۹۳/۰۷/۰۱ - ۱۵:۱۵ - کد خبر: 121304

سلامت نیوز: بر اساس نتایج یک مطالعه، مادران کودکان مبتلا به اوتیسم نسبت به مادرانی که کودکان سالم دارند، قبل و در دوران بارداری قرص آهن کمتری مصرف کرده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، ربکا اشمیت استادیار بخش علوم بهداشت عمومی و محقق وابسته موسسه پزشکی بررسی های اختلالات تکاملی عصبی MIND آمریکا می گوید: کمبود آهن و در نتیجه آن کم خونی در دوران بارداری شایع است و 40 تا 50 درصد زنان و کودکان آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی و همکارانش در سال 2011 ارتباط مصرف اسید فولیک را با خطر ابتلا به اوتیسم بررسی کردند.آهن برای تکامل اولیه مغز حیاتی است

به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان متوجه شدند که مصرف کم آهن در قبل و دوران بارداری در صورتیکه مادر بیشتر از 35 ساله سن داشته باشد و یا به فشار خون یا دیابت مبتلا باشد، خطر ابتلای کودک به اوتیسم پنج برابر افزایش می یابد.

همچنین محققان دریافتند که این ارتباط میان مصرف کم آهن در دوران بارداری و افزایش خطر ابتلا به اوتیسم در دوران شیردهی بیشتر می شود.

علاوه بر این خطر مرتبط با مصرف کم آهن مادر در دوران بارداری با ابتلای کودک به اوتیسم در زمانی که مادر سن بالا داشته باشد و یا در دوران بارداری به بیماری های سوخت و سازی مبتلا شود، بیشتر نیز می شود.

درخودماندِگی (Autismus) نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علّت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است.

این مطالعه در مجله Epidemiology منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11796s, 19q