پزشكان هم بايد مراقب اثرات سوء تشعشعات ابزار پزشكي باشند

۱۳۸۷/۰۶/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12133
پزشكان هم بايد مراقب اثرات سوء تشعشعات ابزار پزشكي باشند
اين متخصصان مي‌گويند؛ در هنگام جراحي‌هاي عروقي نه تنها بيماران در معرض خطرهستند بلكه سلامت پزشكان نيز به ويژه در اثر تماس اشعه با چشم‌هايشان تهديد مي‌شود.

در همين رابطه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در تلاش است تا با آموزش حفاظت در برابر تشعشعات كه به كاربردهاي پزشكي سيستم‌هاي عكسبرداري اشعه ايكس مربوط مي‌شود، به افزايش آگاهي درباره چنين تهديداتي كمك كند.

اقدامات حفاظتي از پزشكان در برابر تشعشعات به ويژه در موارد آنژيوپلاستي و ساير جراحي‌هاي عروقي كه تحت ابزار راهنماي فلوروسكوپي اشعه ايكس انجام مي‌شوند، بسيار حائز اهميت است.

در روش فلوروسكوپي، تصاوير اشعه ايكس از بيمار تهيه مي‌شود كه پزشكان مي‌توانند آنها را روي يك صفحه نمايش مشاهده كرده و يا در لحظه ارزيابي كنند.

استفاده از اين روش مي‌تواند به ميزان گسترده متخصصان قلب و عروق را در تماس با تشعشعات قرار دهد كه اين امر به احتمال زياد به بروز آب مرواريد توام با ساير خطرات طولاني مدت براي سلامت اين متخصصان منجر مي‌شود؛ لذا آژانس بين المللي انرژي اتمي درصدد است تا طي يك برنامه بين‌المللي بزرگ و گسترده با هدف آموزش متخصصان قلب و ساير متخصصان علوم پزشكي در زمينه حفاظت در برابر تشعشعات، اين مشكل را در جوامع پزشكي مدنظر قرار داده و با آن مقابله كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.30604s, 18q