نخستين دوره داروسازي طب سنتي از مهرماه سال جاري برگزارمي شود

۱۳۸۷/۰۶/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12135
نخستين دوره داروسازي طب سنتي از مهرماه سال جاري برگزارمي شود
دکتر "‌ محمد رضا شمس اردکاني "  در گفت وگوي با ايرنا افزود : دانشکده طب سنتي دانشگاه تهران از مهر ماه سال گذشته اقدام به جذب دانشجو در رشته طب سنتي نمود و در مهر ماه سال جاري نيز دومين دوره دانشجويان طب سنتي و اولين دوره داروسازي طب سنتي در مقطع دکتراي تخصصي مشغول به تحصيل خواهند شد .
وي معتقد است که داروسازي سنتي به دليل استقبال زياد مردم از داروهاي گياهي به خصوص در سال هاي اخير، رشته‌اي است که آموزش هاي دانشگاهي مدوني را مي طلبد تا داروسازان سنتي ضمن آشنايي با مباني طب سنتي ايران، استفاده از گياهان دارويي و ساخت داروهاي طبيعي را نيز فراگيرند و خطاهاي موجود کنوني در زمينه عرضه وتقاضا را کاهش دهند.
اردکاني با اشاره به اينکه مدت دوره آموزشي تخصصي پزشکي و داروسازي سنتي چهار سال است ،گفت : براي ورود به رشته طب سنتي دارا بودن دکتراي عمومي در رشته پزشکي و براي ورود به رشته داروسازي سنتي نيز دکتراي عمومي داروسازي مورد نياز است .
وي افزود : در سال گذشته نزديک به 24 دانشجوي طب سنتي جذب شدند و براي سال جاري همين تعداد دانشجوي طب سنتي و شش نفر دانشجوي داروسازي طب سنتي نيز خواهيم داشت .
رييس اولين دانشکده طب سنتي دانشگاه تهران ، همچنين از تاسيس دو کلينيک طب سنتي در بيمارستان امام خميني(ره) و مرکز تحقيقات دانشگاه طب سنتي خبر داد و گفت : به زودي کلينيک ديگري در مجتمع آموزشي و خدماتي طب سنتي در ساختمان خيابان خارک به بهره‌برداري مي رسد.
شمس اردکاني روش هاي درماني ارايه شده در اين کلينيک ها را استفاده از داروهاي گياهي و روش هاي توصيه شده در طب سنتي از جمله اعمال "يداوي " ( درمان هايي که با دست انجام مي شود ) برشمرد و گفت: در کلينيک هاي طب سنتي غير از طب سنتي ايراني از ديگر روش هاي طب سنتي درسايرکشورها استفاده نمي شود ،اما براي دانشجويان اين رشته دردانشکده طب سنتي روش هاي مورد استفاده در طب سنتي ساير کشورها آموزش داده مي شود .
وي جايگزيني طب جديد با طب سنتي را موجب فراموشي اين رشته علمي و کاربردي برشمرد و گفت: با ظهور طب جديد، طب سنتي کم کم از صحنه علمي رو به حذف بود اما در دانشگاه علوم پزشکي تهران اين رشته احيا شده و رو به توسعه نيز هست.
اردکاني رويکرد جامعه نسبت به طب سنتي را قابل توجه برشمرد و پيش بيني کرد: رويکرد مثبت مردم جامعه به طب سنتي ما را اميدوار مي کند تا آينده خوبي را براي طب سنتي در ايران ترسيم کنيم .
وي تصريح کرد: مبناي طب سنتي بسيار علمي است و براي اينکه اين باورها در سطح جامعه تصحيح شود ،وجود پزشکاني که مطلع به مسايل طب سنتي باشند لازم است.
اردکاني با بيان اينکه طب سنتي، طبي است که بر اساس موازين، قوانين و چهارچوب هاي علمي، در بين ايرانيان رواج داشته و مردم از آن استفاده مي کردندخاطرنشان ساخت:طب سنتي مبتني بر تجربيات، آزمايش ، مشاهده و پيگيري بحث هاي مربوط به پزشکان بوده که مجموعه اينها مکتبي به نام طب سنتي را پايه گذاري کرده است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.52807s, 18q