كلاهبرداري ميليوني با جعل مدارك ثبت نام دانشگاهي

۱۳۹۳/۰۷/۰۲ - ۱۴:۵۳ - کد خبر: 121442

سلامت نیوز: قربانيان خود را با مدارك جعلي به دانشگاه مي فرستاد تا بدون كنكور در دانشگاه هاي سراسري تحصيل كنند اما روياي تحصيل قربانيان در دانشگاه هم خيلي زود بر باد مي رفت. رسيدگي به اين پرونده همزمان با شكايت مادر و دختري در دستور كار پليس قرار گرفت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، 25 شهريور امسال يك پرونده وقوع جعل مدارك دانشگاهي از شعبه دهم بازپرسي دادسراي ناحيه يك تهران، براي انجام تحقيقات به پايگاه يكم پليس آگاهي تهران بزرگ ارجاع شد. بررسي هاي اوليه روي پرونده نشان داد كه زني به همراه دختر خود براي ثبت نام در مقطع كارشناسي به يكي از دانشگاه هاي تهران مراجعه كرده كه در بررسي صورت گرفته از سوي پرسنل دانشگاه مشخص مي شود تمام مدارك و فرم هاي مربوط به قبولي وي در دانشگاه، جعلي است.

مادر دختر پس از اطلاع از جعلي بودن اوراق ثبت نام دخترش در دانشگاه از فردي به نام احسان شكايت كرد و در اظهاراتش به كارآگاهان گفت: چندي پيش با فردي به نام دكتر «احسان» آشنا شدم. اين شخص خود را عضو هيات علمي دانشگاه معرفي كرد و مدعي بود كه قادر است تا امكان تحصيل فرزندانم در دانشگاه هاي برتر كشور را فراهم آورد. به اين بهانه مبلغ 50 ميليون تومان از من گرفت و پس از مدتي مداركي براي ثبت نام فرزندانم را در دو دانشگاه شهر تهران به من تحويل داد اما پس از مراجعه به دانشگاه... ماموران حراست آن دانشگاه متوجه جعلي بودن مدارك شدند و موضوع را به كلانتري 163 ولنجك اطلاع دادند. در ادامه رسيدگي به پرونده و با انجام اقدامات پليسي، كارآگاهان موفق به شناسايي خودروي سواري متهم شدند كه بلافاصله محل سكونت وي در منطقه گيشا شناسايي شد. در تحقيقات نامحسوس از محل سكونت متهم، كارآگاهان موفق به شناسايي مخفيگاه وي شدند و متهم «احسان» (32 ساله) 28 شهريور دستگير شد. در بازرسي از مخفيگاه متهم ده ها فقره نامه و اسناد منتسب به وزارتخانه هاي مختلف و همچنين بانك هاي خصوصي و دولتي كشف و ضبط شد كه در بررسي هاي بيشتر روي اين اسناد و مدارك مشخص شد تمامي آنها مدارك جعلي هستند.

با توجه به اسناد و مدارك جعلي به دست آمده، متهم كه چاره يي جز اعتراف نداشت به چندين فقره كلاهبرداري با استفاده از اسناد جعلي اعتراف كرد. متهم در اظهارات خود علاوه بر اعتراف صريح به «فروش اسناد و مدارك مجعول مربوط به پذيرش افراد در دانشگاه هاي مختلف كشور» عنوان كرد كه تحت عنوان «نماينده وزارتخانه هاي مختلف دولتي» نيز اقدام به كلاهبرداري كرده است. از جمله اين موارد اينكه متهم به اين شيوه و شگرد اقدام به كلاهبرداري از مدير يكي از هتل هاي كشور در شمال كشور كرده و در چندين مرحله اقدام به گرفتن مبلغ چند ميليون توماني كرده بود كه مدارك و نامه هاي جعلي مربوط به آن در مخفيگاه متهم كشف شد.
سرهنگ كارآگاه رحيم فرزام، رييس پايگاه يكم پليس آگاهي تهران بزرگ، با اعلام اين خبر گفت: با توجه به اوراق و مدارك به دست آمده از مخفيگاه و همچنين اعتراف صريح متهم به ده ها فقره كلاهبرداري با استفاده از جعل عناوين دولتي و همچنين اوراق و مدارك دولتي جعلي، قرار قانوني از سوي مقام قضايي صادر و متهم براي انجام تحقيقات تكميلي در اختيار پايگاه يكم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.65527s, 18q