با پيوند اعضاي 30 تا 35 نفر مرگ مغزي سالانه جان 200 بيمار نيازمند پيوند نجات مي‌يابد

۱۳۸۷/۰۶/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12166
با پيوند اعضاي 30 تا 35 نفر مرگ مغزي سالانه جان 200 بيمار نيازمند پيوند نجات مي‌يابد
دکتر حسن بهرامي، مدير مرکز پيوند اعضاي ايران در گفت وگو با  ايسنا  بيان داشت: سالانه حدود 30 تا 35 نفر مرگ مغزي به اين مرکز ارجاع داده مي‌شود و از هر فرد حدود شش عضو اهدا مي‌شود.

وي در خصوص اعضايي که قابليت پيوند دارند، گفت: عمدتاً قلب، کليه، کبد، ريه و در بعضي از موارد مفاصل زانو، آرنج و تاندون‌ها نيز پيوند داده مي‌شوند.

بهرامي افزود: آزمايش‌هاي مختلفي بر روي گيرنده از نظر مقدار توده بدني، سن و ويژگي‌هاي ژنتيکي انجام ‌شده؛ سپس جواب تمام آزمايشات به مرکز مديريت پيوند اعضاي وزارت بهداشت و درمان ارسال مي‌شود.

وي در ادامه با تاکيد براين که پروسه اهداي عضو کاملاً دولتي است، تصريح كرد: برحسب جواب آزمايشات و طبق ليست انتظار وزارت بهداشت، تعيين مي‌شود که کدام عضو به چه فردي و در کدام بيمارستان اهدا شود.

مدير مرکز پيوند اعضاي ايران در توضيح سياست‌هاي فرهنگ سازي اين مرکز گفت: اين مرکز از طريق سايت و انتشار بروشور اقدام به گسترش فرهنگ اهداي عضو در بين مردم مي‌کند که بازخوردهاي مثبت خانواده‌هاي افراد اهداء کننده نشان دهنده موفقيت اين فرهنگ سازي بوده است.

وي با اشاره به اين که بعضي از گيرنده هاي عضو، مايل به مطرح و روبه‌رو شدن با خانواده متوفي نيستند، گفت: اجازه ديدن گيرنده که توسط اعضاي خانواده فرد دهنده مطرح مي‌شود مربوط به فعاليت‌هاي اين مرکز نيست و آنها بايد از طريق وزارت بهداشت اقدام کنند.

دکتر بهرامي با بيان اين که بحث اهداي عضو در اين مرکز صرفاً کاري خداپسندانه است، اذعان داشت: با اين وجود هستند افرادي که به دليل فشارهاي اقتصادي و بعضاً روحي براي فروش اعضاي بدن که عمدتاً کليه مي‌باشد به اين مرکز مراجعه مي‌کنند که اين مرکز در گام اول آنها را به روانپزشک ارجاع مي‌دهد و بعد از پروسه درمان اگر همچنان مايل به فروش اعضاي بدن باشد آنها را به مرکز حمايت از بيماران کليوي معرفي مي‌کند.

مديرمرکز پيوند اعضاي ايران در ادامه در خصوص بانک فرآورده‌هاي نسجي اين مرکز گفت: براي تکميل اين بانک مي‌توان از اعضاي افرادي که به هر دليلي فوت مي‌شوند استفاده موثر کرد؛ به طوري كه از دريچه‌هاي قلب اين افراد و همچنين استخوان‌ها و تاندون‌هاي اين متوفيان به نفع بيماران محتاج استفاده کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.53176s, 18q