همه چیز درباره التهاب مثانه

۱۳۹۳/۰۷/۰۶ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 121836

سلامت نیوز: یک جراح کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه هنوز علت اصلی بیماری التهاب مثانه مشخص نشده است، گفت: برخی از علائم این بیماری شبیه علائمی است که در عفونت ادراری مشاهده می‌شود.

دکتر سیمین وحیدی در گفت‌وگو با ایسنا، التهاب مثانه را از بیماری‌های شایع در زنان دانست و گفت: در این بیماری، سوزش و تکرر ادرار شدید به همراه درد در مثانه بروز می‌کند.

وی افزود: این بیماری ممکن است سال‌ها گریبانگیر فرد باشد و در زندگی روزمره وی مشکل ایجاد کند. علائم ادراری بسیار آزار دهنده بوده و درمان آن نیز نسبتا مشکل است.

این جراح کلیه و مجاری ادراری با اشاره به اینکه این بیماری تست تشخیصی قطعی ندارد، گفت: تشخیص این بیماری با آگاهی پزشک و برخی اقدامات پاراکلینیک انجام می‌شود. چون علائم این بیماری شبیه به علائم بسیاری دیگر از بیماری‌های دستگاه ادراری است، ابتدا باید بیماری‌های قابل درمان که سبب علائم مشابه می‌شوند را رد کرد که شایع‌ترین این بیماری‌ها، عفونت ادراری و سرطان مثانه است.

وحیدی درباره راهکارهای تشخیص التهاب مثانه یا سندروم مثانه دردناک گفت: اقدامات تشخیصی برای این بیماری شامل آزمایش ادرار، کشت ادرار، سیستوسکوپی، نمونه‌برداری از جدار مثانه و ... است.

وی گفت: التهاب مثانه یا سندروم مثانه دردناک حالتی است که در آن یک احساس درد یا ناراحتی عود شونده در مثانه و لگن ایجاد می‌شود. البته علایم از فردی به فرد دیگر متغیر است. یعنی گاه علایم تشدید و گاهی هم تخفیف پیدا می‌کند. علایم ممکن است به صورت احساس فوریت در ادرار، تکرر ادرار، احساس سوزش حین ادرار یا ترکیبی از این علائم باشد.

این جراح کلیه و مجاری ادراری با تاکید بر اینکه شدت درد با پر و خالی شدن مثانه تغییر می‌کند، گفت: اغلب علائم در دوران قاعدگی تشدید می‌شوند. گاه در حین رابطه زناشویی درد شدید ایجاد می‌شود. این تنها یک بیماری نیست، بلکه ترکیبی از چند بیماری است. در التهاب مثانه جدار مثانه دچار التهاب شدید می‌شود و با هر بار عود بیماری، این التهاب باعث می‌شود که جدار مثانه حالت سفتی به خود بگیرد، از خاصیت ارتجاعی آن کم شود و بتدریج به نقطه‌ای می‌رسد که دیگر جدار مثانه مانند غیرقابل ارتجاع می‌شود.

وحیدی گفت: در این حالت اگر مثانه با آندوسکوپ دیده شود، نقاط ریز خونریزی دهنده پراکنده در مخاط مثانه را می‌توان مشاهده کرد و تنها در 10 درصد بیماران مبتلا به التهاب مثانه دیده می‌شود. این بیماری در مردان نیز مشاهده می‌شود اما در زنان شایع‌تر است.

این جراح کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نشده است، گفت: برخی از علائم این بیماری شبیه علائمی است که در عفونت ادراری مشاهده می‌شود، اما در آزمایش ادرار این بیماران عفونت وجود ندارد. این بیماران به درمان با آنتی بیوتیک پاسخ نمی‌دهند. بیشتر عقیده بر آن است که التهابی در بدن این بیماران وجود دارد که در سیستم ادراری خود را به شکل التهاب مثانه نشان می‌دهد. بسیاری از زنانی‌ که دارای التهاب مثانه یا سندرم مثانه دردناک هستند، دارای سایر بیماری‌های التهابی مانند سندروم روده تحریک‌پذیر و دردهای عضلانی نیز هستند. عده‌ای معتقدند که این بیماری دارای زمینه ارثی نیز است.

وحیدی گفت: تاکنون برای این بیماری درمان اختصاصی یافت نشده است و نیز نمی‌توان پیش‌بینی کرد که کدام بیماران با درمان‌های موجود و به چه میزان خوب می‌شوند. علائم ممکن است با تغییر رژیم غذایی و درمان‌های ویژه خودبخود تخفیف پیدا کنند. حتی وقتی علائم بهبود پیدا کردند؛ پس از چند روز، چند هفته، چند ماه یا چند سال بعد دوباره عود می‌کنند.

وحیدی متسع کردن مثانه را از درمان‌های رایج التهاب مثانه عنوان کرد و گفت: در این روش تحت بیهوشی، مثانه به شدت متسع می‌شود. این کار با افزایش حجم مثانه و مداخله در انتقال سیگنال‌های درد، سبب بهبود درد بیمار می‌شود. تا 48 ساعت پس از اتساع مثانه، علائم بیمار بدتر می‌شوند اما به تدریج طی چهار هفته بعدی علائم بهبودی ظاهر می‌شوند.

وی با بیان اینکه وارد کردن بعضی مواد داروئی به داخل مثانه نیز از روش‌های درمانی این بیماری است، ادامه داد: در این روش مثانه توسط داروی مشخصی پر می‌شود و مدت 15 دقیقه دارو در داخل مثانه نگهداشته شده و سپس خالی می‌شود. این درمان هر 6 تا 8 هفته انجام می‌شود و در صورت نیاز می‌توان دوره درمان را تکرار کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38302s, 19q