پيش بيني مي شود برخي از استانهاي کشور با کمبود ذخاير خوني مواجه شوند

۱۳۸۷/۰۶/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12184
پيش بيني مي شود برخي از استانهاي کشور با کمبود ذخاير خوني مواجه شوند
بر اساس اعلام سازمان انتقال خون، با آغاز ماه مبارک رمضان آمار اهداي خون در برخي از استان هاي کشور از جمله استان تهران، سيستان و بلوچستان، گلستان، هرمزگان، گيلان و مازندران با کاهش روبرو بوده است.
بر اساس اين گزارش، با توجه به محدوديت زمان نگهداري فرآورده هاي خوني نياز به اهداي مستمر خون وجود دارد چرا که پلاکت به عنوان يک فرآورده خوني بيش از سه روز و گلبول قرمز بيش از يک ماه قابل نگهداري نيست.
بنابر اين گزارش، با وجود تمهيدات انجام شده به دليل توسعه مراکز درماني و افزايش اعمال جراحي از يکسو و افزايش سفرها پيش از ماه مبارک رمضان، خاموشي ها و گرماي تابستان از سوي ديگر در مرداد ماه و ابتداي شهريور، آمار ذخاير خوني در برخي استان ها بويژه استان هايي که بيشترين آمار مبتلايان به تالاسمي را دارند، کاهش يافته است.
کارشناسان پيش بيني مي کنند که در صورت ادامه اين روند در ماه مبارک رمضان ذخاير خوني کشور کاهش بيشتري را نشان خواهد داد و از آمادگي شبکه خونرساني براي شرايط پيش بيني نشده، کاسته خواهد شد.
در اين گزارش، از هموطناني که توانايي اهداي خون را دارند، خواسته شده که جهت انجام اين عمل خداپسندانه به مراکزانتقال خون در سراسر کشور مراجعه کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.64754s, 18q