240 دقيقه عمليات مسلحانه براي پايان گروگانگيري ميلياردي

۱۳۹۳/۰۷/۰۶ - ۱۵:۳۳ - کد خبر: 121847

سلامت نیوز: ماموران با كشتن سركرده باند و دستگيري سه گروگانگير، مرد 30 ساله را آزاد كردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، صاحب تالار عروسي زماني كه از محل كارش خارج مي شد نمي دانست چهار مرد مسلح ساعت ها منتظر او هستند تا نقشه گروگانگيري ميلياردي را اجرا كنند. پليس سه روز پس از ربودن مرد جوان در عملياتي ضربتي، يكي از گروگان ها را كشت و سه نفر ديگر را دستگير كرد.
روز سه شنبه ماموران پليس سيرجان در جريان ربوده شدن مردي به نام همايون در اين شهر قرار گرفتند. گروگانگيران پس از ربودن طعمه خود، با خانواده او تماس گرفته و براي آزادي گروگان خود درخواست 850 ميليون تومان وجه نقد و هزار سكه طلاكردند. آنها خانواده گروگان خود را تهديد مي كردند اگر موضوع را به پليس اطلاع دهند، قرباني خود را به قتل مي رسانند.
پس از تماس آدم ربايان رسيدگي به اين ماجرا در دستور كار پليس قرار گرفت. ماموران در نخستين گام با آموزش هاي لازم به خانواده مرد گروگان، از آنها خواستند به گونه يي برخورد كنند كه گروگانگيران متوجه حضور پليس در ماجرا نشوند.
از سوي ديگر بررسي هاي پليس نشان مي داد، گروگانگيران قرباني خود را به صورت مسلحانه ربوده اند كه اين موضوع عمليات پليس را با مشكل روبه رو كرده بود.
سردار «حسين چناريان»، فرمانده انتظامي استان كرمان در اين زمينه اظهار داشت: با انجام اقدامات اطلاعاتي و اشراف پليس بر موضوع، در كمتر از 72 ساعت پس از وقوع اين آدم ربايي، محل اختفاي آدم ربايان مسلح شناسايي شد. پس از اين شناسايي، تمامي اقدامات لازم از جمله هماهنگي هاي قضايي و حضور نيروهاي تخصصي براي رهايي گروگان و ناكامي گروگانگيران در صحنه فراهم شد.
وي ادامه داد: با حضور جانشين انتظامي استان در محل و حصول اطمينان از سالم بودن فرد گروگان گرفته شده، هدايت عمليات با مد نظر قرار دادن آزادي فرد گروگان به صورت صحيح و سالم و پيشگيري از آسيب رسيدن به اهالي و شهروندان و حفظ اقتدار پليس، به اجرا درآمد. با حضور تيم نوپو يگان ويژه در صحنه، عمليات ويژه رهايي گروگان طرح ريزي شد و پس از 4 ساعت عمليات دقيق و پيچيده، دو نفر از گروگانگيران دستگير، يك نفر زخمي و عامل اصلي مسلح آن نيز به هلاكت رسيد.
وي اظهار داشت: در اين عمليات دو قبضه سلاح به كار رفته در صحنه گروگانگيري و 13 دستگاه تلفن همراه با سيم كارت كشف شد و گروگان صحيح و سالم به آغوش خانواده برگردانده شد. وي گفت: يگان رهايي گروگان (نوپو) با موفقيت در اين عمليات حاضر شد.

جزييات حادثه از زبان گروگان

شب حادثه چه اتفاقي افتاد؟
من صاحب تالار عروسي هستم و شب حادثه حدود دو نيمه شب بود كه كارم را تعطيل كردم تا به خانه برگردم. از تالار كه خارج شدم، يكدفعه چهار مرد مسلح در حالي كه صورت هايشان را پوشانده بودند و سوار ماشين بودند، به سمتم آمدند و من را به سمت ماشين خودم كه يك لندكروز سفيد است بردند. يكي از گروگانگيران جلو و پشت فرمان نشست و دو نفر ديگر هم در صندلي عقب كنار من نشستند و بعد هم چشمانم را بستند و حركت كردند. چون چشمانم را بسته بودند، نمي دانستم مسيرمان كجاست و من را به كجا مي برند.

با خانواده ات هم تماس گرفتند؟
بله با برادرم تماس گرفتند و گفتند كه بايد به ما هزار سكه طلابدهي تا برادرت را آزاد كنيم در غير اين صورت او را مي كشيم. برادرم هم با نيروي انتظامي تماس گرفت و به آنها گفت كه من را به گروگان گرفته اند.

در مدتي كه گروگان آنها بودي، شكنجه ات هم كردند؟
نه مشكلي برايم پيش نيامد. فقط مي گفتند كه اگر خانواده ات به ما پول ندهند، تو را مي كشيم.

ترسيده بودي؟
نه اصلا. نه. فقط مي دانستم كه محل نگهداري ام در اطراف شهرك هاي سيرجان است.

چند روز در مخفيگاه آنها بودي؟
سه روز.

از اينكه نجات پيدا كردي چه حسي داري؟
خدا را شكر مي كنم و خوشحالم از اينكه مملكت حساب و كتاب دارد و هركسي هركاري نمي تواند بكند.

گروگانگيران چه درخواستي داشتند؟
سرهنگ عبدالرضا ناظري، جانشين فرمانده انتظامي كرمان نيز در گفت وگو با خبرنگار ما با بيان اينكه چهارگروگانگير به قصد اخاذي يك ميليارد توماني از خانواده فرد گروگانگير، وي را به گروگان گرفتند، گفت: مخفيگاه گروگانگيران را با اقدامات پليسي كه انجام شد، شناسايي كرديم وپس از آن مردمي كه در محل زندگي مي كردند را تخليه و يگان مجهز ويژه پاسداران كرمان كه آموزش هاي لازم را براي آزاد سازي گروگان ديده اند، وارد عمل شده و گروگان را بدون اينكه آسيبي به او برسد آزاد كردند. البته گروگانگيران درخواست هايي هم داشتند و از پليس مي خواستند كه يك خودرو و يك راننده براي فرار در اختيار آنها قرار بدهد تا گروگان را خارج كنند. در بازرسي از مخفيگاه آنها نيز دو قبضه اسلحه و مقداري فشنگ علاوه بر آنچه در خشاب داشتند به دست آمد.
سرهنگ ناظري در خصوص مجرم و سابقه دار بودن گروگانگيران افزود: پس ازانجام اقدامات تشخيص هويتي مشخص شد كه گروگانگيران جزو افراد سابقه دار هستند و يكي از آنها سوابقي در شرارت و اراذل و اوباش بودن دارد.
وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر تحقيقات پليسي از متهمان دستگير شده ادامه دارد و سركرده اين گروه نيز در درگيري مسلحانه با ماموران كشته شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.78847s, 18q