هنوز پزشكاني هستند كه از بيماران نيازمند پول نمي‌گيرند

۱۳۸۷/۰۶/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12188
هنوز پزشكاني هستند كه از بيماران نيازمند پول نمي‌گيرند
حسين‌علي شهرياري در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اين پرسش كه چقدر از پزشكان كشور اصول اخلاق پزشكي را رعايت مي كنند، توضيح داد: اين سوال سختي است و نمي‌توان به راحتي به آن پاسخ دارد زيرا هيچ بررسي آماري در اين زمينه انجام نشده است و البته ما در كشور منشور اخلاق پزشكي كه معيار قضاوت در اين زمينه باشد نداريم.
وي گفت: همه پزشكان كشور هنگام فارغ‌التحصيل شدن يك برگ سوگندنامه بقراط را قرائت مي‌كنند و پاي آن را امضا مي‌كنند و اين تنها اصول اخلاقي است كه پزشكان اخلاقاً به آن متعهد مي‌شوند اما به نظر مي‌رسد با توجه به شرايط جديد و ورود فناوري‌هاي نوين در عالم پزشكي لازم است اصول اخلاق پزشكي تدوين شود و در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي براي دانشجويان پزشكي و پيراپزشكي تدريس شود.
وي افزود: شنيده‌ام كه گروه‌هايي اكنون در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي مشغول تدوين اصول اخلاق پزشكي هستند اما هنوز اين كار به طور رسمي و قانوني عملياتي نشده است و بيشتر كارهايي كه تاكنون در اين زمينه انجام شده محدود به برگزاري سمينارهاي علمي بوده است كه بيشتر از سوي بسيج جامعه پزشكي برگزار شده است.
شهرياري ادامه داد: هنوز اكثريت جامعه پزشكي كه حدود 70 درصدشان پزشكان عمومي هستند، اصول اخلاق پزشكي را رعايت مي‌كنند اما عدم رعايت اصول اخلاقي تنها در حوزه پزشكي رخ نمي‌دهد بلكه در زمينه هاي ديگر نيز بعضا شاهد زير پا گذاشتن اصول اخلاقي هستيم اما قطعاً بي توجهي به اصول اخلاقي در بين پزشكان به علت حساسيت شغلشان و چون با سلامت مردم در ارتباط هستند، نگراني بيشتري ايجاد مي‌كند.
وي گفت: بيشترين مشكلات اخلاقي كه در جامعه پزشكي مطرح است به ارتباط مالي بين پزشك و بيمار بر مي‌گردد، دريافت پول‌هاي زير ميزي و پول‌هاي خارج از تعرفه‌هاي قانوني مهمترين چالش اخلاقي اين حوزه است، بسياري از بيماران ممكن است به علت نداشتن پول از خدمات پزشكي كه مورد نيازشان است محروم بمانند.
وي افزود: البته بخشي از اين مسائل اجتناب ناپذير است، يك بيمارستان خصوصي براي اينكه اداره شود بايد درآمد داشته باشد و نمي‌تواند بدون دريافت پول از يك بيمار كه خدمات مورد نياز او نيز اورژانسي و حياتي نيست، خدمت رساني كند اما يك پزشك مي‌تواند به عنوان يك عمل اخلاقي بيماران نيازمند را بدون دريافت پول يا در حدي كه در توان پرداخت اوست، درمان كند.
وي گفت: هنوز پزشكاني هستند كه به اصول اخلاقي پايبند هستند و در مطب آنها نوشته شده است كه از بيماران نيازمند پول دريافت نمي شود يا بيماران در حد توانشان پول پرداخت كنند، خود من چندين نفر از آنها را مي‌شناسم كه شايد لازم نباشد نام آنها را اعلام كنم و چنين پزشكاني هم كم نيستند.
وي افزود: با اين حال بهترين كار اين است كه با تقويت بيمه‌ها و اصلاح ساختار خدمات درماني در كشور رابطه مالي بين بيمار و پزشك حذف شود در اين صورت بسياري از مسائل اخلاقي موجود در جامعه پزشكي از بين مي‌رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13254s, 18q