استرس را با چاي سبز آرام كنيد

۱۳۹۳/۰۷/۰۷ - ۱۵:۵۴ - کد خبر: 121981

سلامت نیوز:چاي بخصوص چاي سبز به دليل سرشار بودن از تركيباتي نظير تانن‌ها، اپي‌گالوكاتشين و اپـي‌گـالـوكــاتشين گـالـات در پيشگيري از برخي بيماري‌ها و سرطان‌ها موثر مي‌باشد.

به گزارش سلامت نیوز،دكتر اكبر كوشانفر، متخصص كودكان و استاد دانشگاه شهيد بهشتي در ماهنامه دنیای زنان نوشت: پس از تحقيقات بسيار، دانشمندان فعاليت راديكال‌هاي آزاد را عامل اصلي بروز بسياري از بيمار‌ي‌ها نظير انواع سرطان، ديابت و بيماري‌هاي قلبي عروقي مي‌دانند. راديــكــال‌هاي آزاد تركيباتي هستند كه در برخي مواد غذايي وجود داشته و همچنين در مواقع بروز استرس ‌ها نيز در نتيجه فعاليت فيزيولوژيك طبيعي بدن پديد مي‌آيند. تاثـــيرات حاصل از فعـــاليت ميكروارگانيسم‌هاي دستگاه گوارش بر روي اين تركيبات مي‌تواند منجر به ايجاد مواد ‌كارسينوژن گردد كه عامل اصلي بروز سرطان‌ها به حساب مي‌آيند.در مقابل تركيبات طبيعي بنام آنتي‌اكسيدان در مواد غذايي وجود دارند كه مي‌توانند با غير فعال كردن راديكال‌هاي آزاد در پيشگيري از سرطان‌ها و بعضي از بيماري‌ها نقش داشته باشد. چاي بخصوص چاي سبز به دليل سرشار بودن از تركيباتي نظير تانن‌ها، اپي‌گالوكاتشين و اپـي‌گـالـوكــاتشين گـالـات در پيشگيري از برخي بيماري‌ها و سرطان‌ها موثر مي‌باشد.

حفاظت از قلب و عروق
تاثير فلاوونوئيدهاي موجود در چاي در جلوگيري از لخته شدن خون در شريان‌ها نقش موثري را در بيماري‌هاي قلبي عروقي و خونريزي‌هاي مغزي ايفا مي‌كند. فلوئور موجود در چاي نيز مي‌تواند با قرار گرفتن در ساختمان دندان‌ها و استخوان‌ استحكام هرچه بيشتر آن را فراهم نمايد.محققان ژاپني مي‌گويند پس از آب، ‌چاي و قهوه پرمصرف‌ترين نوشابه‌هاي جهان هستند.

بيماري كبد چرب غير الكلي
التهاب كبدي است كه بر اثر تجمع بيشتر از اندازه چربي در بافت كبد ايجاد مي‌شود. اين بيماري باعث اختلال در فعاليت طبيعي كبد مي‌شود و مي‌تواند سيب نارسايي كبد و سيروز كبد شود.اگرچه علت اصلي بيماري كبد چرب مشخص نيست ولي به نظر مي‌رسد كه با برخي بيماري‌هاي متابوليك از جمله چاقي، ديابت، افزايش كلسترول و تري‌گليسيريد در ارتباط باشد. اين بيماري را اغلب افراد در ميانسالي مبتلا مي‌شوند.

پروستات
تحقيقات ديگري نشان دادند كه نوشيدن 6 فنجان چاي سبز در روز مي‌تواند نشانگرهاي زيستي در بافت پروستات را در بيماران مبتلا به سرطان پروستات تحت تاثير قرار دهد.
همچنين محققان چاي سبز را عاملي براي پيشگيري و كاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مي‌دانند.

كاهش خطر ابتلا به سكته مغزي
به همين جهت محققان علوم پزشكي انجمن قلب و عروق آمريكا اعلام كردند كه مصرف چاي سبز به كاهش سكته مغزي كمك مي‌كند.به علاوه محققان دريافتند كساني‌كه چاي سبز مصرف مي‌كنند كمتر از ديگران در خطر ابتلا به سكته مغزي قرار مي‌گيرند و بيست درصد خطر سكته مغزي در آنان كاهش پيدا مي‌كند.تحقيقات محققان هم‌چنان حاكي است كه چاي سبز از آسيب ديدن سلول‌هاي مغزي جلوگيري مي‌كند. اين آسيب مي‌تواند باعث بروز بيماري پاركينسون شود.

بيماري پاركينسون
بيماري پاركينسون اختلال پيشرونده سيستم عصبي است كه بر روي حركات بدن تاثير مي‌گذارد. اين بيماري بتدريج ايجاد مي‌شود و معمولا يك لرزش قابل توجه در فقط يكي از دستان شروع مي‌شود و معمولا موجب كند شدن حركات بدن مي‌شود و تحقيقات نشان داده‌اند افرادي كه چاي سبز مي‌نوشند در صورت مبتلا بودن به بيماري پاركينسون بهبودي مي‌يابند.همچنين در تحقيقات ديگري محققان دريافتند چاي سبز مي‌تواند به درمان كبد چرب كمك كند. مصرف چاي سبز مي‌تواند اثر راديكال‌هاي آزاد و مواد مضر را در كبد پاكسازي كند.

آنتي‌اكسيدان‌ها
اغلب مواد غذائي، ميوه‌ و سبزيجات مفيد حاوي آنتي‌اكسيدان‌ها در برنامه غذايي روزانه مي‌توانند تاثيرات مفيد و سودبخش خود را ارائه نمايند. اين نكته در مورد چاي سبز نيز كاملا صدق مي‌كند.
در صورتي‌كه مصرف اين نوشيدني 4-3 فنجان در روز باشد مي‌توان اطمينان حاصل كرد كه فوائد ويژه اين نوشيدني سبب سلامتي بدن گردد.
توصيه اين است كه نوشيدن چاي سبز بعد از تهيه و دم كردن به صورت سرد و خنك باشد. از خوردن مواد قندي بجز خرما و كشمش پرهيز نموده و چنانچه چند قطره آب ليموترش به آن اضافه شود اثر مفيد آن تا ده برابر بيشتر خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13231s, 19q