فشارخونی‌ها مراقب قلب خود باشند

۱۳۹۳/۰۷/۰۷ - ۱۶:۰۴ - کد خبر: 121982

سلامت نیوز: کارشناس مسئول بیماری‎های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: سکته قلبی در کمین آحاد جامعه است، بطوری که اولین علت مرگ و میر در دنیا بیماری‎های قلبی - عروقی است.

فریبا خسروشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: روز جهانی قلب مصادف با 29 سپتامبر (7 مهر) است که با شعار "انتخاب‎های دوست‌دار سلامت قلب" همراه است. در واقع باید در راستای این شعار محیط‌های دوستدار سلامت قلب ایجاد کنیم تا عوامل خطر این بیماری را نیز کاهش دهیم.

وی افزود: محیط شاد، تغذیه سالم، عدم مصرف دخانیات و ... از عوامل تاثیرگذار برای داشتن قلب سالم است. در واقع عوامل خطر برای قلب به دو دسته ارثی و اکتسابی تقسیم می‌شوند که عوامل ارثی قابل تغییر نبوده و فرد می‌تواند در صورت اطلاع به موقع از بیماری و تغییر شیوه زندگی، بیماری مورد نظر را به تعویق اندازد. بنابراین افرادی که در خانواده‎های آنها سابقه بیماری‎هایی همچون فشارخون و ... وجود دارد باید مراقب خود باشند.

خسروشاهی تصریح کرد: عوامل اکتسابی عواملی هستند که فرد با رعایت یک سری اصول می‎تواند از بروز آن‌ها جلوگیری کند. به عنوان مثال تحرک بدنی را باید در خود تقویت کنند، از مصرف دخانیات پرهیز کرده و میوه و سبزیجات کافی حداقل 5 واحد در روز مصرف کنند تا ریسک بیماری قلبی را کاهش دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.22773s, 19q