معاون بهداشت وزارت بهداشت:

۲۷ درصد سالمندان کشور بیکار و بدون حقوق هستند

۱۳۹۳/۰۷/۰۸ - ۱۵:۳۳ - کد خبر: 122094

سلامت نیوز: معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه باید نیاز‌ها و مشکلات سالمندان به مسئولین کشور منتقل شود گفت: 27 درصد سالمندان بیکار و بدون حقوق بازنشستگی هستند به طوری که 17 درصدشان از هر گونه حمایت مالی محرومند، 38 درصد سالمندان نیاز به حمایت مالی دارند، 18 درصد با مشکلات سلامتی و جسمی مواجه هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر سیاری با اشاره به اینکه رشد بالای موالید کشور در دهه 50 و 60 و افزایش امید به زندگی در آینده سرعت رشد سالمندی در کشور افزایش خواهد یافت افزود: در حال حاضر ما در دوران طلایی جمعیت کشور قرار داریم به طوریکه 70 درصد جمعیت کشور در سنین 15 تا 64 سال قرار دارند.

وی با بیان این مطلب که باید نیاز‌ها و مشکلات سالمندان به مسولین کشور منتقل شود گفت: 52 درصد سالمندان احساس تنهایی کرده و 8.2 درصد آن‌ها تنها زندگی می‌کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در سند سلامت سالمندان، نیازهای سالمندان مورد توجه قرار گرفته است اظهارکرد: با توجه به ثبات سیاسی و امنیتی در کشور، سالانه یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود و با جمعیت جوان کشور بهترین فرصت برای حل مشکلات اقتصادی کشور فراهم است و اگر بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم دیگر نباید نگران سالمند شدن جمعیت کشور باشیم.

وی با بیان این مطلب که اگر فرد شیوه و سبک زندگی سالم در دوران جوانی داشته باشد به طور حتم در دوره سالمندی از نظر جسمی سالم خواهد بود گفت: در حال حاضر پنج درصد افراد 15 تا 65 سال در کشور سیگاری هستند و 47 میلیون نفر از افراد کشور تغذیه ناسالم و 18 میلیون نفر در جامعه کم تحرک هستند.

سیاری مشکلات دهان و دندان و مشکلات اسکلتی و عضلانی از شایع‌ترین مشکلات دوره سالمندی دانست و افزود: 9 میلیون نفر در کشور فشار خون دارند که بسیاری از آن‌ها از بیماری خود اطلاعی ندارند و در حال حاضر بیشتر مردم جامعه دچار کمبود ویتامین D هستند به طوری که 90 درصد زنان باردار کمبود ویتامین D دارند که در این راستا برنامه‌ای تحت عنوان مکمل یاری برای افراد به صورت رایگان در سیستم بهداشتی کشوردر نظر گرفته شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: وظیفه وزارت بهداشت آموزش، فراهم کردن زمینه‌ها و اصلاح سطح زندگی است.

گفتنی است مراسم روز جهانی سالمند امروز در سالن آمفی تئاتر ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.17188s, 19q