ازجاده های نا ایمن تا خودروهای بی کیفیت

آیا تنها رانندگان مقصر تصادفات جاده ای هستند؟

۱۳۹۳/۰۷/۰۸ - ۱۵:۴۸ - کد خبر: 122097

سلامت نیوز: بسیاری از ایرانی ها بر اثر تصادفات جاده ای و شهری جان خود را از دست می دهند و نقص عضو می شوند.در واقع ايران با آن که يک درصد جمعيت جهان را دارد ، اما سهم جهاني آن از سوانح رانندگي 2 درصد است که بايد اين مسئله را يک دغدغه ملي تلقی شود وبه نظر می رسد به همين دليل است که در برنامه پنجم پيش بيني شده ، سالانه 10 درصد از آمار کشته شدگان حوادث رانندگي کاسته شود. اما در بررسي علل تلفات و تصادف عده اي بر اين نظر...

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت شفاف، بسیاری از ایرانی ها بر اثر تصادفات جاده ای و شهری جان خود را از دست می دهند و نقص عضو می شوند.در واقع ايران با آن که يک درصد جمعيت جهان را دارد ، اما سهم جهاني آن از سوانح رانندگي 2 درصد است که بايد اين مسئله را يک دغدغه ملي تلقی شود وبه نظر می رسد به همين دليل است که در برنامه پنجم پيش بيني شده ، سالانه 10 درصد از آمار کشته شدگان حوادث رانندگي کاسته شود.

اما در بررسي علل تلفات و تصادف عده اي بر اين نظر هستند که بايد براي جلوگيري از بروز سوانح ، ايمني جاده ها و خودروها را مورد توجه قرار داد و پليس هم بر کنترل رانندگان تأکيد مي کند .

به هر حال براي کاهش تصادفات و آمار قربانيان رانندگي نياز به برنامه ريزي است و وزارت راه و شهرسازي ، صنعت ، معدن و تجارت و پليس راهور ناجا مي توانند با ارائه برنامه جامع ، اقدامات علمي را انجام دهند .

البته نمی توان از این نکته هم به سادگی گذشت که علل سوانح يا تصادفاتدر کشور در بسیاری از موارد نیز عدم رعايت سرعت مطمئنه و خستگي رانندگان است اما با این حال نمی توان نقص ایمنی جاده ها و کیفیت خودرو ها را در این خصوص در نظر نگرفت.مواردی که به طور مستقیم به وزیر راه و شهر سازی و وزیر صنعت مربوط می شود.

به تازگی نیز قائم‌مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرده: اتوبان تهران ـ‌ قم با 68 مورد عملیات جاده‌ای همچنان پرحادثه‌ترین جاده کشور است و بعد از آن، جاده ارومیه ـ خوی با 59 مورد و کرج ـ قزوین با 58 مورد حادثه‌سازترین جاده‌های کشور به شمار می‌روند.

مجتبی سیف با اشاره به اینکه از 15خرداد تا پنجم مهر 93 که طرح تابستانه اجرا شده است 12 هزار و 912 مورد عملیات و خدمات امداد و نجات به مردم ارائه شده است افزوده: کل عملیات‌های هوایی این سازمان 665 مورد بوده که در جریان برخی از عملیات‌ها اقلام و تجهیزات امدادی توسط آنها جابه‌جا شده و در اختیار حادثه‌دیدگان قرار داده شده است.

او با اشاره به نجات 12 هزار و 700 نفر از مرگ حتمی گفت: به بیش از 26 هزار مصدوم و 155 هزار حادثه‌دیده امدادرسانی شده است که در این میان هشت هزار و ۲۸۰ نفر از مصدومان به مراکز درمانی منتقل و ۲۸ هزار نفر آنها به صورت سرپایی مداوا شده‌اند.

در هر حال نکته اینجاست که هر چنگ فرهنگ بد رانندگی کردن مردم در تصادفات جاده ای بسیار اهمیت دارد و در این میان حضور پررنگ پلیس راهور می تواند تا حد زیادی موثر واقع شود اما نمی توان از خودروهایی که وزیر صنعت می گوید باید از آنها حمایتت شود تا صنعت خودرو سازی ایران زیان دهی نداشته باشد و راه های پر خطری که بر اساس آمار مشخص هستند و هنوز برای ایمنی آنها تمهیداتی از سوی عباس آخوندی اندیشیده نشده است ،ساده گذشت.

این در حالی است که تجربه نشان داده جریمه های آنچنانی هم نتوانسته فرهنگ رانندگی جامعه ایرانی را اصلاح کند و باید برای فرهنگ سازی در این خصوص چاره ای اندیشیده شود اما نمی توان همه تقصیر ها را هم به گردن رانندگان انداخت و از ایمنی خودروها و جاده ها ساده گذشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55533s, 18q