مصرف گريپ فروت براي مبتلايان به سنگ کليه،ممنوع است؟

۱۳۹۳/۰۷/۰۹ - ۱۱:۵۶ - کد خبر: 122301
مصرف گريپ فروت براي مبتلايان به سنگ کليه،ممنوع است؟

سلامت نیوز: تنها توصيه اي که به اين بيماران مي شود مصرف مايعات فراوان است زيرا اين افراد بايد روزانه ادرار فراوان داشته باشند؛ نکته بعد مصرف کم گوشت قرمز و نمک است.

از آن جا که نظرات مختلف و گاه متضادي درباره تاثيرگذاري بعضي از مواد از جمله گريپ فروت در بيماران سنگ کليوي مطرح مي شود، با دکتر ابوالفضل اقوامي جراح و متخصص کليه و مجاري ادراري سوال خود را در ميان مي گذاريم.

وي در پاسخ مي گويد: گريپ فروت منع مصرف ندارد زيرا وجود ويتامين C و اگزالات مي تواند جلوي تشکيل سنگ را بگيرد اما نه به شکلي که گفته شود با خوردن اين ميوه فرد در طول عمر دچار سنگ کليه نمي شود.

وي مي افزايد: حتي براي افرادي که کليه شان سنگ ساز است، مصرف شير و لبنيات را از رژيم غذايي شان حذف نمي کنيم تا دچار پوکي استخوان نشوند بنابراين براي اين بيماران مصرف کردن يا مصرف نکردن مواردي که ذکر شد، مطلق نيست. تنها توصيه اي که به اين بيماران مي شود مصرف مايعات فراوان است زيرا اين افراد بايد روزانه ادرار فراوان داشته باشند؛ نکته بعد مصرف کم گوشت قرمز و نمک است.

بنابراين مصرف گريپ فروت منع مصرف مطلق ندارد زيرا اين ميوه مانند پرتقال سيترات دارد که هم جلوي سنگ را مي گيرد و هم اگر فردي سنگ کليه دائمي داشته باشد،ممکن است در تشکيل سنگ موثر باشد بنابراين توصيه ها در زمينه مصرف کردن يانکردن آن مطلق نيست.

منبع:روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.78226s, 18q