استاد دانشگاه :

افزایش طلاق در کشور نگران کننده است

۱۳۹۳/۰۷/۰۹ - ۱۳:۳۲ - کد خبر: 122322

سلامت نیوز: استاد دانشگاه و کارشناس مسائل خانواده با بیان اینکه افزایش طلاق در کشور نگران کننده است ؛ افزود : مسئولان باید در این خصوص اقدام جدی و اساسی انجام دهند .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، دکتر احمد طهماسبی شامگاه سه شنبه در آیین جشنواره پیوند آسمانی در کرمان افزود: اگرچه تشکیل خانواده و ازدواج اهمیت بسیاری دارد اما تحکیم و تعالی خانواده بسیار مهم و این کار بسیار سخت است.

وی گفت: زوجین در 50 درصد طلاق ها کمتر از پنج سال با یکدیگر زندگی کرده اند و باید ببینیم مسوولیت این فرهنگ بر عهده کیست؟

وی با اشاره به اینکه در روابط بین زوجین حسن عمل مهم است نه کثرت عمل، ادامه داد: عدم دخالت خانواده ها در روابط بین زن و شوهر، احترام گذاشتن به حساسیت های یکدیگر، نداشتن گمان بد، مدیریت مشاجرات و در صورت نیاز استفاده از مشاور، عدم تصمیم گیری و قضاوت هنگام عصبانیت و آمادگی برای فرزند آوری، باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

کارشناس مسائل خانواده با تاکید بر اینکه خوشبختی لذت بردن از داشته هاست نه رسیدن به خواسته ها گفت: فرزندآوری و افزایش فرزند باید ترویج یابد و به یک فرهنگ تبدیل شود.

طهماسبی، بیان کرد: ایران ششمین کشور دنیاست که به سمت پیری می رود و متوسط باروری سال 91 در کشور 1.7 بوده است.

وی گفت: سال 91 استان گیلان کمترین نرخ باروری و استان سیستان و بلوچستان بیشترین نرخ باروری را داشتند و در مجموع 33 درصد خانواده های ما یا فرزند ندارند یا تک فرزند هستند.

این استاد دانشگاه همچنین گفت : عادت ها، تکاثرها، چشم هم چشمی ها و تجمل طلبی ها از موانع فرهنگی ازدواج محسوب می شوند.

وی عمده موانع ازدواج جوانان را فرهنگی دانست و تاکید کرد: در سالی که با نام فرهنگ نامگذاری شده، تاکنون چندان کار فرهنگی در این زمینه انجام نشده است.

طهماسبی گفت: اگر ما می خواهیم ازدواجی سالم، آسان و موفق داشته باشیم نیاز به همکاری خانواده ها داریم و باید بدانیم که تشکیل خانواده و ازدواج یک فرهنگ است.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد ازدواج اظهار کرد : خانم ها و آقایان موثر، اساتید، روحانیون، صدا و سیما و رسانه ها باید در این زمینه کار کنند.

جشنواره و نمایشگاه پیوند آسمانی به مناسبت اول ذی الحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) و هفته ازدواج چهارم تا دهم مهرماه به همت معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان برگزار شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علی
اگر چه عوامل ذکر شده درطلاق و.............بی تاثیرنیستند ولی مهم ترین عامل بیکاری وشرایط بداقتصادی کشورماست.
2.93098s, 20q