توصيه هاي پزشکي براي روزه داري سال اولي ها

۱۳۸۷/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12235
توصيه هاي پزشکي براي روزه داري سال اولي ها
روزه مايه استقرار و تثبيت اخلاص نزد انسان، آرامش روان و ايمن بودن از آشفتگي و اضطراب است و آثار بهداشتي و درماني فراواني دارد.
تحقيقات فراواني در 30 سال اخير درباره آثار روزه بر جسم انجام شده که ثابت کرده است روزه داري صحيح که با کاهش مصرف غذا همراه است، ثمراتي همچون کم شدن چربي هاي ذخيره، کم شدن ميزان چربي خون و کلسترول و فعال شدن سيستم ايمني بدن را به دنبال دارد.
البته به شرطي که برنامه غذايي منظمي براي افطار و سحر بويژه نوجواناني که براي بار اول روزه مي گيرند، تنظيم شود تا با توجه به اينکه آنها در سنين رشد قرار دارند، دچار آسيب نشوند.
سال اولي ها با توجه به اينکه در سنين رشد قرار دارند بايد از چهار گروه اصلي مواد غذايي (نان و غلات، ميوه جات و سبزيجات، گوشت و حبوبات، تخم مرغ و لبنيات) در برنامه غذايي خود در طول ماه مبارک رمضان استفاده کنند.
دکتر نادر حقي معاون آموزشي مرکز فوريت هاي پزرشکي اورژانس تهران در اين خصوص به خبرنگار اجتماعي ايرنا گفت: جوانان حتما بايد همانند زماني که روزه دار نيستند سه وعده غذا بخورند که اين وعده ها شامل سحر، افطار و شام است که البته بهتر است غذاي مصرفي در وعده سحري خصوصيات و ويژگي وعده ناهار را داشته باشد.
وي افزود: مصرف شير گرم و فرني يا شير برنج در هنگام افطار مناسب است، همچنين، استفاده از مواد غذايي آبکي همچون سوپ، آش و حليم به هنگام سحر و افطار سبب حفظ تعادل آب و املاح فرد روزه دار مي شود.
وي اظهار داشت: استفاده از سبزيجات و ميوه جات در زمان افطار و در فاصله زماني بين افطار تا سحر به دليل اينکه منبع خوبي از مواد فيبري هستند براي دستگاه گوارش بسيار مفيد است و مانع بروز يبوست مي شود.
اين پزشک عمومي با بيان اينکه مصرف مواد غذايي شيرين بخصوص قندهاي ساده در وعده سحري توصيه نمي شود، افزود: مصرف اين دسته از مواد غذايي با تحريک انسولين سبب ورود قند خون به داخل سلول ها و در نتيجه کاهش قند خون در ساعات بعدي روز مي شود.
حقي گفت: همچنين، مصرف مواد غذايي شيرين و قندهاي ساده همچون شيريني و شکلات در وعده سحري سبب مي شود فرد زودتر گرسنه شود که همين امر روزه گرفتن را براي سال اولي ها سخت تر مي کند.
وي افزود: براي تامين آب مورد نياز مي توان پس از صرف افطار و تا قبل از خواب به تدريج انواع ميوه، چاي کمرنگ و ساير مايعات به ويژه آب را براي جبران کم آبي بدن استفاده کرد.
يک پزشک متخصص داخلي نيز در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت: در هنگام افطار به جاي مصرف انواع شيريني ها همچون زولبيا و باميه که فاقد مواد مغذي (ويتامين ها و املاح) هستند، توصيه مي شود از مواد غذايي طبيعي شيرين همچون خرما، کشمش و انواع ميوه استفاده شود.
دکتر محسن قادري افزود: سال اولي ها در هنگام سحر بايد از نوشيدن بيش از اندازه چاي اجتناب کنند زيرا اين امر سبب افزايش ادرار و از دست رفتن نمک هاي معدني بدن مي شود.
وي ادامه داد: نوجوانان بايد از مصرف تنقلات زياد در فاصله افطار تا سحر پرهيز کنند چرا که مصرف اين مواد سبب مي شود تا هنگام سحر به دليل پربودن معده، ميل به غذا کاهش پيدا کرده و در نتيجه سبب مي شود که مواد غذايي لازم براي رشد به بدن فرد نرسد.
وي اظهار داشت: طبق مطالعات انجام شده هرم غذايي نوجوانان و به عبارتي سال اولي ها در ماه مبارک رمضان شامل مصرف گروه نان و برنج و غلات و ماکاروني و بيسکويت شش تا 11 واحد روزانه، گروه گوشت و حبوبات دو تا سه واحد روزانه، گروه شير و فرآورده هاي لبني دو تا سه واحد روزانه، گروه سبزيجات سه تا پنج واحد روزانه، گروه ميوه جات دو تا چهار واحد روزانه، شکر تا حداقل ممکن و چربي اضافه شده به غذا به صورت غير اشباع چهار تا هفت قاشق مربا خوري است.
يک متخصص و کارشناس تغذيه نيز در خصوص رژيم غذايي سال اولي ها در ماه مبارک رمضان به خبرنگار اجتماعي ايرنا گفت: به جوانان توصيه مي شود حداقل يک ليوان شير يا معادل آن ماست را در برنامه غذايي افطار و سحر خود قرار دهند و از گوشت، پنير و تخم مرغ نيز استفاده کنند.
دکتر مريم سبحاني افزود: نوجوانان بايد هفت ساعت خواب آرام داشته باشند تا هنگام سحر بتوانند نشاط خود را حفظ کنند.
وي اظهار داشت: خوردن سحري براي نوجوانان واجب است و بدون سحري روزه نگيرند تا رشد آنها دچار اختلال نشود.
وي افزود: سال اولي ها بايد سحري را همانند صبحانه اي کامل يا ناهاري متوسط بخورند و براي اينکه در طول روز کمتر احساس تشنگي کنند حتما در سحري از سبزيجات، کاهو، کلم، گوجه، خيار و نان سبوسدار بيشتر استفاده کنند و در عوض برنج، ماکاروني و مواد نشاسته اي کمتر بخورند.
وي ادامه داد: البته نوجوانان بايد حتما ميوه را نيز در برنامه غذايي سحري خود بگنجانند.
اين کارشناس تغديه معتقد است: يک رژيم غذايي مناسب براي افطار سال اولي ها شامل مصرف سه عدد خرما، يک ليوان آب ميوه و سوپ سبزيجات حاوي ماکاروني يا آرد به مقدار يک کاسه است.
سبحاني گفت: در زمان افطار بيشترين چيزي که بدن نياز دارد يک منبع انرژي سهل الوصول به شکل گلوکز است که تمامي سلول ها خصوصا سلول هاي عصبي به آن نياز دارند. خرما و آبميوه هاي طبيعي منابع خوبي از قندها هستند و نيز آبميوه و سوپ به تعادل مواد معدني و جبران آب از دست رفته بدن کمک مي کند.
وي در خصوص شام نوجوانان در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: نوجوانان در هنگام شام بايد از گروه هاي غذايي گوشت و حبوبات، نان و غلات، شير، سبزيجات و ميوه جات استفاده کنند.
وي افزود: در گروه گوشت و حبوبات سال اولي ها بايد از مرغ، گوشت، ماهي به ميزان يک تا دو واحد (هر واحد معادل 30 گرم)، نخود سبز، نخودچي، ماش، عدس، لوبيا و ساير دانه ها به ميزان يک واحد (معادل نيم فنجان) به دليل اينکه منابع مناسبي از پروتئين، مواد معدني و ويتامين ها و نيز منبع خوبي از فيبرها به شمار مي روند، استفاده کنند.
اين متخصص اظهار داشت: در گروه نان و غلات، نوجوانان بايد از نان تهيه شده از آرد کامل به ميزان دو واحد (هر واحد معادل30 گرم) و يا برنج پخته شده و يا ترکيبي از اين موارد که منبع خوبي از کربوهيدراتهاي پيچيده، سرشار از انرژي و نيز فراهم کننده مقاديري پروتئين، مواد معدني و ويتامين ها مي باشند، مصرف کنند.
سبحاني افزود: در گروه شير، مصرف شير يا ماست معادل يک فنجان به دليل اينکه منبع مناسبي از پروتئين و کلسيم است و درگروه سبزيجات مصرف سالاد سبزيجات شامل کاهو، هويج، کلم، بروکلي، خيار، گل کلم و غيره و يا سبزيجات پخته شده همچون باميه، بادمجان، کدو و اسفناج براي تامين مواد مورد نياز بدن سال اولي ها ضروري است.
وي يادآور شد: سبزيجات منبع مناسبي از فيبر، ويتامين A، "کاروتن"، "ليکوپن" و ساير موادي هستند که نقش آنتي اکسيدان دارند. آنتي اکسيدان ها در جلوگيري از ابتلا به سرطان، بيماري هاي قلبي- عروقي و بسياري از بيماري ها موثرهستند.
وي خاطر نشان کرد: در گروه ميوه جات نيز مصرف يک تا دو واحد از مرکبات يا ساير ميوه ها توسط نوجوانان در ماه مبارک رمضان ضروري است که البته زمان مناسب مصرف ميوه پس از شام يا قبل از خواب به عنوان يک ميان وعده مي باشد.
بر اين اساس، نوجوانان و افرادي که سال اول روزه داري آنها مي باشد با رعايت کردن يک رژيم غذايي مناسب بدون ايجاد عارضه و يا اختلالي در رشد مي توانند همگام با بزرگترها روزه بگيرند و در مسير تقوا و پرهيز از گناهان گام بردارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66213s, 18q