سامانه تلفنی اعلام شکایات تعرفه‌ای از نیمه آبان

آخرین وضعیت قیمت دارو و حمایت مالی از بیماران صعب‌العلاج از زبان وزیر بهداشت

۱۳۹۳/۰۷/۰۹ - ۱۷:۲۶ - کد خبر: 122355

سلامت نیوز: وزیر بهداشت درباره قیمت دارو در نیمه دوم امسال گفت: فکر می‌کنم وزارت بهداشت تا به حال به تعهد خود عمل کرده، چرا که تا امروز هیچ کدام از اقلام داروهای داخلی گران نشده است و داروهای خارجی نیز کاهش قیمت داشتند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه‌ جلسه‌ امروز هیات دولت درباره احتمال افزایش قیمت دارو در نیمه دوم سال، گفت: در برخی موارد که بیمه‌ها به تعهد خود عمل نکرده‌اند، شاید این تصور بوجود آمده باشد که افزایش قیمت اتفاق افتاده است. اما باید بگویم که وزارت بهداشت بر عهد خود استوار است و در این راستا باید حواس‌مان به تولید کنندگان داخلی باشد که آسیب نبینند.

وی همچنین درباره طرح تحول نظام سلامت و اجرای بسته مربوط به حمایت مالی از بیماران خاص، صعب‌العلاج و نیازمند گفت: آنچه ما فکر می‌کردیم در قالب طرح تحول سلامت، بتوانیم از بیماران صعب‌العلاج حمایت کنیم به طور کامل موفق نبوده است، چراکه اشکالاتی در مورد منابع پیش بینی شده وجود دارد .

وزیر بهداشت با بیان این که در مورد بیماری‌های صعب‌العلاج 90 درصد قیمت دارو در قالب بیمه و کمک طرح تحول سلامت توسط دولت پرداخت می‌شود، تصریح کرد: اما 10 درصد باقیمانده هم برای برخی از بیماران گران است و فکر می‌کنیم تا در نیمه دوم سال در قالب مددکاری در بیمارستان‌ها به بیماران شدیدا نیازمند ومستمری بگیر بهزیستی و کمیته امداد، کمک شود.

سامانه تلفنی اعلام شکایات تعرفه‌ای ازنیمه آبان

هاشمی در مورد نحوه پرداخت‌ها به گروه‌های مختلف پزشکی گفت: پزشکان عهده‌دار اداره حوزه سلامت کشور هستند، اما در مورد نحوه پرداخت‌ها به همه گروه‌های مرتبط پزشکی فکر شده است از جمله پیراپزشکان، پرستاران، بهیاران و ... و با توجه به تغییرات اتفاق افتاده، تا 20 روز آینده کارگروهی تشکیل شده مربوطه، جمع‌بندی لازم را در این زمینه انجام خواهد داد تا ابلاغ کتاب تجدیدنظر در ضرایب پرداخت‌های گروه‌های پزشکی، باعث بازتوزیع ارقام در قالب طرح تحول سلامت شود و رضایتمندی این اقشار به دست آید.

وزیر بهداشت در مورد سلامت محصولات لبنی نیز گفت: ما مسئول سلامت مردم هستیم و مردم به دولت و وزارت بهداشت اعتماد دارند. تمام تلاش‌ آن است تا آنچه که مردم تغذیه می‌کنند مطابق استانداردهای سالم باشد. در این حوزه هیچ رودربایستی وجود ندارد و آن جا که تشخیص دهیم تخلفی اتفاق افتاده است به صورت جدی برخورد خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه پالم از ماست و شیر حذف شده است و در حال حاضر محصولات موجود در بازار پاک و قابل استفاده هستند، خاطرنشان کرد: ما گروه‌های نظارتی را چند برابر کرده‌ایم، البته این به آن معنا نیست که تخلفی اتفاق نمی‌افتد. تلاش داشته‌ایم تا نظارت‌های‌مان را بیشتر کنیم و در همین راستا از صنایع لبنی که ما را کمک کرده‌اند تشکر می‌کنیم و همچنین از رسانه‌ها متشکریم که مردم را تشویق به استفاده از دستاوردهای کم چرب کرده‌اند، چرا که بخش عمده مرگ و میر در ایران مربوط به فشار خون، بیماری‌های قلبی و سکته مغزی است و دلیل آن هم نوع روغنی است که استفاده می‌شود.

هاشمی در رابطه با انتشار کتاب ارزش نسبی خدمات در نظام جمهوری اسلامی ایران در سال 93 و اینکه آیا می‌تواند زیرمیزی را حذف کند، گفت: دولت یک بسته نظارتی را تصویب کرده است و وزارت بهداشت، بیمه‌ها، انجمن‌های علمی، سازمان نظام پزشکی موظفند بر عدم دریافت‌های غیرقانونی نظارت کنند. پس ما مصمم هستیم قانون رعایت شود و مطابق قانون با تخلفات برخورد گردد. البته مهلت یک و نیم ماهه‌ای دادیم و از نیمه آبان ماه سامانه و تلفنی برای گزارش تخلفات به مردم ارائه خواهد شد.

وزیر بهداشت در رابطه با ضرورت انجام زایمان طبیعی و همچنین رعایت رایگان بودن آن در بیمارستان‌های کشور گفت: نباید تخلفی در انجام رایگان زایمان طبیعی در مراکز دولتی وجود داشته باشد و اگر تخلفی باشد پیگیری خواهد شد. اما براساس گزارشات رسیده این موضوع در سراسر کشور از 15 اردیبهشت ماه به خوبی رعایت شده است.

وی همچنین در رابطه با ضرورت کاهش زایمان سزارین گفت: بخش عمده این کار به عهده رسانه‌هاست تا با اطلاع‌رسانی برای مردم روشن کنند در موارد کم‌خطر به نفع مادر و نوزاد است که سزارین انجام نشود، اما آنچه مربوط به ما می‌شود در حوزه اعتبارات است و هدف ما کاهش 10 درصدی زایمان سزارین برای امسال بوده است که طبق آمار 5 درصد در مراکز دولتی کاهش داشته است، اما در مراکز خصوصی تا این رقم فاصله داریم.

کمیته ویژه برای گردشگری سلامت

هاشمی همچنین در جواب سوال دیگری در مورد هزینه‌های درمان و دارو در ایران و تاثیر آن بر گردشگری سلامت گفت:‌ هم دارو و هم درمان در ایران از همه کشورهای منطقه ارزان‌تر است اما سازوکار مناسبی برای رونق گردشگری سلامت صورت نگرفته است. البته در این راستا کمیته‌ای در سازمان گردشگری تشکیل شده است که ما بخشی از آن هستیم و امیدواریم در آینده دستاوردهای بهتری داشته باشد.

آب تهران آلودگی ندارد

وزیر بهداشت همچنین در مورد اخباری مبنی بر وجود نیترات در آب آشامیدنی و خطر مرگ برای کودکان زیر 3 ماه تصریح کرد: الان بسیاری از کودکان آب می‌خورند و سالم‌اند پس بهتر است در حوزه غذا اجازه بدهیم که مسئولان اظهار نظر کنند. در حالی که مدتی است اظهارنظرهایی را می‌شنویم که بیشتر برای مردم نگرانی به بار می‌آورد اما باید بدانیم که مردم نیاز به آرامش دارند.

وی با تاکید بر اینکه اگر آب تهران مشکلی داشته باشد سازمان غذا و دارو اعلام خواهد کرد، گفت: هیچ خبر جدیدی وجود ندارد.

هاشمی در مورد تداوم طرح تحول نظام سلامت گفت: جای نگرانی در این رابطه نیست زیرا آقای رییس جمهور اهتمام ویژه ای بر این مساله دارند و طرح تحول نظام سلامت از سوی دولت به طور مصمم پیگیری می‌شود و انشاالله سال به سال خدمات ارتقا پیدا کند واین طرح پایدار باشد.

وی همچنین در رابطه با رعایت عدالت در تعرفه پزشکی گروه‌های مختلف گفت: در قسمت‌های درون و بین رشته‌ای با ابلاغ کتاب تعرفه‌های پزشکی که 20 سال منتظر آن بودیم اقدامات خوبی انجام خواهد شد و در مورد گروه‌های غیرپزشکی ظرف 20 روز آینده اخبار لازم اعلام می‌شود.

به اهداف‌مان رسیده‌ایم

هاشمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه وزارت بهداشت به اهداف تعیین شده خود طی یک سال گذشته دست یافته است، گفت: به طور نسبی به اهداف رسیده‌ایم و اگر با واقع‌بینی بنگریم نسبتا موفق بوده‌ایم، چرا که بیش از 80 درصد از ائمه جمعه سراسر کشور، 78 درصد از استانداران و فرمانداران و حدود 230 نفر از نمایندگان در این راستا از دولت تشکر کرده‌اند و قاطبه مردم رضایت دارند و این نشان از این مطلب است که به طور نسبی دولت در این مسیر خوب پیش رفته است.

سونامی سرطان نداریم

وزیر بهداشت در مورد وضعیت تامین داروی بیماران سرطانی و همچنین اخباری مبنی بر ایجاد سونامی سرطان در کشور گفت: طبق آمار دقیق وزارت بهداشت هیچ سونامی وجود ندارد و اتفاق جدیدی نیفتاده است. پس بهتر است که مردم را بی دلیل نترسانیم.

تزریق داروهای سرطانی از مطب‌ها جمع می‌شود

وی افزود: در مورد حمایت‌های مالی بیماران سرطانی خدمات انجام شده قابل مقایسه با سال گذشته نیست اما ما آن را کافی نمی‌دانیم و برنامه‌هایی برای حمایت از بیماران سرطانی به زودی اعلام می‌شود و حتما در مناطق محروم و شهرهای کوچک دارو به صورت رایگان پخش خواهد شد. در شهرها هم بنا بر این است که تزریقات داروهای سرطانی از مطب‌ها جمع شده و در مراکز خاصی انجام شود تا حمایت بهتری صورت بگیرد.

بیمارستان‌های ایران برند می‌شوند؟

هاشمی همچنین در جواب سوالی مبنی بر اینکه چه زمان بیمارستان‌های ایران دارای برند خواهند شد، گفت: این مطلب بستگی به بخش خصوصی دارد و اگر بیمارستان‌های زنجیره‌ای در کشور راه بیفتد و به سمت ساخت بیمارستان‌های 1000 تا 2 هزار تختخوابی در استان‌های مختلف حرکت کنیم به نتایج خوبی دست خواهیم یافت و به نظر من سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت در حال حاضر بسیار خوب است و امیدواریم در آینده بیمارستان‌هایمان صاحب برند در منطقه و دنیا شوند.

بررسی وضعیت پارازیت‌ها بر سلامت

وزیر بهداشت همچنین در جواب سوالی در مورد وضعیت پارازیت‌ها در کشور و آثار مخرب آن گفت: پارازیت از هر نوعش مضر است و در همین راستا کارگروهی از اوایل دولت تشکیل شده است تا با دستگاه‌های مناسب اندازه‌گیری‌ها انجام شود و طبق اعلام یک یا دو منطقه زیر استانداردهای بین‌المللی بوده است که تذکرات لازم را داده‌ایم. اما به طور کل باید بدانیم که پارازیت در هر نوع و حتی به اندازه یک موبایل ضرر خواهد داشت و اینکه آنچه در این زمینه در دنیا به صورت مطالعه و بررسی انجام می‌شود مطالعات حیوانی است و شبیه انسانی ندارد که امیدواریم تحقیقات لازم در این زمینه انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1484s, 18q