وزارت بهداشت: وبا در كشور فروكش كرد

۱۳۸۷/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12238
وزارت بهداشت: وبا در كشور فروكش كرد
اين در حالي است كه چهارشنبه هفته گذشته، رئيس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب و مواد غذايي با اعلام اينكه آخرين شمار مبتلايان به وبا 114 نفر است و تاكنون متأسفانه 4 نفر قرباني آن شده‌اند، تعداد مبتلايان به وبا طي هفته گذشته را تنها 2 نفر اعلام كرد و گفت: فصل وبا در كشور از اواسط ارديبهشت آغاز و تا اواخر آبان ماه ادامه مي‌يابد كه البته اين فصل با توجه به شرايط آب و هوايي در مناطق مختلف متفاوت است.

در عين حال، دكتر مهدي فتحي، رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز با تاكيد بر اينكه بيماري وبا به‌خصوص در منطقه غرب استان تهران (كرج و ساوجبلاغ) فروكش كرده و تحت كنترل درآمده است، در گفت‌وگو با ايرنا اظهار داشت: البته در اين ميان پزشكان بيمارستان‌هاي دولتي و خصوصي توجيه شده‌اند كه درصورت مشاهده بيماري وبا، موارد مشكوك را حتما گزارش دهند.

وي از توزيع 5 ميليون بروشور اطلاع‌رساني در زمينه بيماري وبا خبر داد و اضافه كرد: اين بروشورها در اماكني چون عوارضي‌ها، ورودي و خروجي‌هاي شهر، دستگاه‌هاي اداري، ميادين ميوه و تره‌بار و حتي سبزي فروشي‌ها توزيع شده است.

رئيس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب و مواد غذايي نيز در اين ميان به نمونه‌برداري سالانه براي تشخيص وبا اشاره كرد و خاطرنشان ساخت: به‌طور ميانگين سالانه 200 تا 250 هزار نمونه‌برداري براي تشخيص وبا در كشور صورت مي‌گيرد.

دكتر محسن زهرايي با بيان اينكه با خنك‌تر شدن هوا شرايط براي گسترش وبا محدودتر مي‌شود، در ادامه به برنامه‌ريزي‌هاي همه ساله براي كنترل و جلوگيري از ورود و گسترش بيماري‌ها در كشور اشاره كرد و يادآور شد: اين برنامه‌هاي مراقبتي در كشور تا عدم‌گزارش‌دهي موارد جديد ابتلا به وبا براي مدتي طولاني ادامه خواهد داشت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12329s, 18q