دولت 2 برابر هزينه سيگار صرف درمان عوارض آن مي‌كند

۱۳۸۷/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12242
دولت 2 برابر هزينه سيگار صرف درمان عوارض آن مي‌كند
در واكنش به اقدام اخير شركت دخانيات مبني بر تاسيس خط جديد توليد سيگار، گفت: در شرايطي كه تصويب و ابلاغ قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات در كشور يكي از كامل‌ترين قوانين كنترل دخانيات در سراسر جهان است، جاي تاسف است كه مديرعامل شركت دخانيات از راه‌اندازي خط جديد توليد سيگار با مشاركت يك شركت كره‌اي در استان گيلان خبر مي‌دهد.

وي در اين باره ادامه داد: از طرف ديگر شركت دخانيات اعلام كرده كه با توجه به خشكسالي اخير در كشور، درصدد افزايش سطح كشت توتون هستند، متاسفانه روند شركت دخانيات در راستاي گسترش محصولات خود به عناوين گوناگون از قبيل «دخانيات براي نسل بعد» زنگ خطري براي مسوولان ذيربط است.

توليدات مواد دخاني در هر كشور بايد با روند قانوني انجام ‌شود

دكتر معدني با بيان اينكه جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات، مخالفت خود را نسبت به اين امر اعلام كرده است، ادامه داد: بر اساس قانون جامع كنترل دخانيات كشور و معاهده كنترل دخانيات در سراسر دنيا، توليدات مواد دخاني در هر كشوري بايد با روندي قانوني انجام ‌شود.

وي گفت: بر اين اساس شركت‌هاي دخانيات ابتدا بايد كنترل قاچاق سيگار، كنترل مافياي سيگار و كنترل محصولات غيربهداشتي را در دستور كار داشته و فرهنگ سازي لازم را در اين زمينه انجام دهند؛ سپس در مورد تاسيس يك كارخانه تصميم گيري كنند.

دبير اجرايي جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات با بيان اينكه بيش از 95 درصد معتادان ابتدا از سيگار شروع كرده و سپس به طرف ساير اعتيادها كشيده مي‌شوند، گفت: دروازه تمام اعتيادات سيگار است. دولت دو برابر مصرف دخانيات در كشور، براي درمان عوارض ناشي از آن هزينه مي‌كند. به اين ترتيب اگر روزانه پنج ميليارد تومان خرج مصرف سيگار مي‌شود، دولت 10 ميليارد تومان براي درمان عوارض آن هزينه مي‌كند. در حقيقت روزانه 15 ميليارد تومان صرف سيگار مي‌شود.

توليدات بيش از اندازه، چشم‌ها را بر روي مسايل مختلف سيگار مي‌بندد

وي در اين باره ادامه داد: در صورتي كه اين هزينه‌ها صرف كارهاي فرهنگي براي جوانان و نوجوانان شود، نشاط و شادابي را به آنها هديه كرده‌ايم. اين در حاليست كه با توليدات بيش از اندازه و تاسيس كارخانه چشم‌ها بر روي قاچاق و مسايل مختلف سيگار بسته مي‌شود.

مصرف قليان معادل مصرف 70 تا 100 نخ سيگار است

دكتر معدني با اشاره به مصرف قليان و مضرات ناشي از آن به ايسنا گفت: مصرف قليان معادل مصرف 70 تا 100 نخ سيگار بوده و عوارض آن بسيار بيشتر از سيگار است. در اين راستا با همكاري نيروي انتظامي و وزارت بهداشت، در دوره‌اي، قليان‌ها جمع آوري شد. زماني كه قانون جامع مبارزه با دخانيات يكي از افتخارات كشور است، چرا بايد با تعلل و حساس نبودن نسبت به آن، شاهد بروز ناهنجاري‌ و بيماري در جوانان كشور باشيم.

دبير اجرايي جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات با تاكيد بر ضرورت عزم ملي براي اجراي قانون جامع كنترل و مبارزه با دخانيات در كشور از تمام مسوولان به ويژه وزارت صنايع خواست كه نسبت به راه‌اندازي خطوط جديد توليد سيگار در كشور تامل كنند و گفت: جمعيت مبارزه با دخانيات در اين رابطه ساكت نمي‌نشيند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14252s, 18q