کمبود ويتامين «D» احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۷/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12244
کمبود ويتامين «D» احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي را افزايش مي‌دهد
معصومه ايماني پور عضو هيأت علمي دانشکده پرستاري و مامائي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با  ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران با بيان اين مطلب افزود: ارتباط سطح پائين ويتامين D و ابتلا به بيماري‌هايي مانند استئوپروز در تحقيقات قبلي ثابت شده است اما در مطالعات اخير مشخص شده که کمبود ويتامين D باعث بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي مي‌شود.

وي در توضيح علت بروز آن گفت: در بافت‌هاي مختلف بدن از جمله عضلات صاف (مانند عضلات جدار دستگاه گوارش) و بافت آندوتليوم قلب (بافت پوشاننده سطح داخلي قلب)، گيرنده‌هايي وجود دارد که اجازه مي‌دهند ويتامين D به سلول وارد شود و در صورت کمبود اين ويتامين شاهد افزايش فشارخون و مشکلات قلبي هستيم.

وي در ادامه تصريح کرد: همچنين براساس مطالعات گذشته‌نگر مشخص شد که ميزان ابتلا به فشارخون بالا و مشکلات قلبي عروقي در افرادي که دور از خط استوا زندگي کرده و کمتر در معرض نور خورشيد هستند بيشتر است که البته اين نتايج، افق جديدي را براي تجويز رژيم هاي تکميل ويتامين D به منظور پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي نمايان مي‌سازد.

ايماني پور يادآور شد: اميدواريم با مطالعه و تحقيق بيشتر در آينده اي نه چندان دور شاهد پيشگيري و کاهش بيماري‌هاي قلبي عروقي باشيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85131s, 18q