پسران بيش ازدختران به آسم مبتلامي‌شوند

۱۳۸۷/۰۶/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12253
پسران بيش ازدختران به آسم مبتلامي‌شوند
دکتر کلان تانتيسيرا از بيمارستان زنان و استاد دانشکده پزشکي هاروارد در بوستون در گفت‌و‌گو با ایسنا با بيان اين مطلب افزود: ماندگاري واکنش‌هاي تنفسي (که اغلب به علت انسداد راه‌هاي هوايي است)، علت اصلي حملات آسمي بعد از بلوغ در دختران است.

دکتر تانتيسيرا اظهار داشت: حملات آسم در پسران پيش دبستاني بيشتر از دختران است؛ درحالي که اين خطر در جوانان و بزرگسالان دختر بيشتر از پسران وجود دارد. به علاوه بسته و جمع شدن يا واکنش سريع راه‌هاي هوايي عامل اصلي رشد آسم در اين افراد است.

وي افزود: قرارگيري بيش از حد در معرض مواد آلرژن مثل گرده و دانه‌هاي آلرژي زا، تماس با سگ و گربه، هواي سرد يا مواد هيستامين باعث انقباض بيشتر مجاري هوايي در افراد مبتلا به آسم مي‌شود.

دکتر تانتيسيرا ادامه داد: در يك بررسي گروه ما به سابقه طبيعي واکنش‌هاي مجاري هوايي در هزار و 41 كودك پنج تا 12 ساله‌اي که علائم خفيف تا متوسط آسم را نشان داده بودند، پرداخت. تست متاکولين را که در خصوص ميزان بسته شدن مجاري هوايي است را سالانه و در طي يک دوره ي 9 ساله انجام داديم. نتايج نشان داد تا سن حدود 11 سالگي واکنش‌هاي بيش از حد مجاري هوايي در هر دو جنس دختر و پسر کاهش پيدا مي‌کند و ميانگين بسته شدن مجاري هوايي نيز در هر دو يکسان است. با اين حال، با شروع دوره بلوغ ، ميزان واکنش‌هاي فعال مجاري هوايي در دختران ثابت مانده ولي در پسران شدت پيدا مي‌کند.

طبق گفته‌هاي دکتر تانتيسيرا اين موضوع مشخص نيست که چرا علائم آسم در قبل و بعد از بلوغ در پسران و دختران متفاوت است و چرا اين بيماري در پسران بيشتر از دخترها وجود دارد.

دکتر تانتيسيرا توضيح داد که به نظر مي‌رسد که اين اختلاف به علت ماندگاري يا افزايش قابليت واکنش‌هاي مجاري هوايي در دختران است که با افزايش سن در پسران اين موضوع بهبود مي‌يابد. ضمن اين که پروژسترون که در دوران بلوغ دختران زياد مي‌شود، مانع از باز شدن بيش از حد مجاري هوايي مي‌شود.

وي در پايان گفت: مشخص است که به تحقيقات بيشتري درباره علت يابي اين موضوع نياز است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13157s, 18q