50 درصد جوانان دسترسی به مواد مخدر را خیلی آسان می دانند

چرا مواد مخدر به راحتی در دسترس جوانان است؟

۱۳۹۳/۰۷/۱۲ - ۱۰:۴۵ - کد خبر: 122571

سلامت نیوز: اعتیاد بلای خانمان سوزی است که جان و مال و ناموس سرش نمي‌شود. همچنان پيش مي‌رود و خانواده‌ها را به آتش مي‌كشد. جان مي‌گيرد و همه را يك‌جا به باد مي‌دهد. تلفات موادمخدر به مصرف‌كنندگان محدود نمي‌شود. جوانان بسياري در مبارزه با ورود آن به كشور جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفاف، ديگر همه جامعه را درگير خود كرده و تك تك افراد با آن دست و پنجه نرم مي‌كنند. حوزه موادمخدر شايد تنها حوزه‌اي از آسيب‌هاي اجتماعي باشد كه چون همه مردم از ميزان تخريبش آگاه هستند مي‌توانند به دستگاه‌هاي دولتي به صورت خودجوش جهت ريشه كني‌اش كمك كنند.

امری که تا کنون اتفاق نیافتاده تا امار معتادین در کشور نیز همچنان مانند سایر امارهای اجتماعی مانند خط فقر و فحشا درهاله ای از ابهام باقی بماند.

در سال‌های گذشته هروئین، حشیش و علف شاید خطرناکترین ماده‌های مخدری بودند که معتادان در کشور مصرف می‌کردند، اما به دنبال حضور آمریکایی‌ها و غربی‌ها در افغانستان و اشغال این کشور کم کم سر و کله قرص‌های اکستازی با نام‌های مختلف و اغوا کننده در میهمانی شبانه جوانان ایرانی پیدا شد.

حالا هم بر اساس آخرین اخبار، اعتیاد 27 هزار جوان ایرانی و افزایش 140 درصدی کشف شیشه زنگ‌های خطر را برای مقابله جدی با این ماده مخدر به صدا در آورده است. ماده‌ای که 90 درصد مصرف‌کنندگان آن جوانان زیر 28 سال هستند.

با این وجود به تازگی مدیرکل ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش وجوانان اعلام کرده: بر اساس آخرین نظر سنجی که سال 89 انجام شده، 50 درصد جوانان دسترسی به مواد مخدر را خیلی آسان و راحت دانستند.

«جعفر سطوتی» افزوده: بر اساس نتایج این نظرسنجی، 90 درصد آنها میزان شیوع اعتیاد را بالا اعلام کردند و برای اطلاع از ‏وضعیت موجود، امسال نیز در حال سنجش اطلاعات هستیم.

وی با بیان اینکه امروز ‏دیگر نمی توان با دستگیری و بگیر و ببند با موضوع اعتیاد مبارزه کرد، گفته: همچنین نباید به ‏آمارهایی که نیروی انتظامی ارائه می کند، تکیه کرد زیرا ملاک آنها درباره تعداد ‏معتادان، آمار دستگیرشدگان است و این درحالیست که همه معتادان دستگیر نمی شوند. ‏

مدیر کل ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داده: جامعه ما در ‏شرایطی قرار دارد که تقریبا همه جوانان، تحصیلات دانشگاهی دارند و این مساله کمک ‏کرده تا این قشر جامعه، که در معرض آسیب های زیادی قرار دارند، قدرت تحلیل بالایی ‏پیدا کنند و خیلی بهتر از جوانان یکی دو دهه پیش آسیب ها را تشخیص بدهند. ‏

وی تصریح کرده: واقعیت این است که وقتی جوان درک کند، تمام جامعه به او اهمیت می ‏دهند و نگران آینده او هستند، تشویق می شود تا خود نیز وارد عرصه مبارزه شود و ‏فعالیت کند که خود این مساله روند گسترش بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر را نیز ‏کند می کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62292s, 19q