بعد از نابودي 21 هزار هكتار از جنگل هاي كشور در شش ماه امسال

دولت 36 ميليارد تومان براي احياي جنگل ها اختصاص داد

۱۳۹۳/۰۷/۱۲ - ۱۴:۵۴ - کد خبر: 122622

سلامت نیوز: رييس سازمان محيط زيست كشور از تشكيل ستاد واكنش سريع در مقابل آتش سوزي جنگل ها و مصوبه هيات دولت درباره اختصاص 36 ميليارد تومان اعتبار ويژه براي احياي جنگل هاي كشور خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، در حالي كه قرار است از اين رقم، 30 ميليارد تومان در اختيار سازمان جنگل ها قرار گيرد و شش ميليارد تومان هم به احياي پارك ملي گلستان اختصاص داده شود، به نظر مي رسد تصميم هيات دولت براي اختصاص اين رقم تابعي باشد از جلسه شامگاه سه شنبه وزير كشور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست كه در اين نشست، معصومه ابتكار با ارايه گزارشي درباره آتش سوزي گونه هاي گياهي غيرقابل بازگشت ايران تلاش كرد حساسيت و توجه اعضاي اين جلسه را نسبت به اهميت موضوع آتش سوزي جنگل ها جلب كند.

ابتكار روز گذشته اشاره داشت اين جلسه در پي ارايه گزارش آتش سوزي ها به رييس جمهوري و تاكيد وي بر اهميت اين موضوع نگران كننده تشكيل شده است. به گفته ابتكار، در اين جلسه و در حضور استانداران استان هاي جنگل خيز، وزير كشور، رييس سازمان محيط زيست، رييس سازمان مديريت بحران و دبيركل جمعيت هلال احمر، مقرر شد تمامي امكانات و زمينه هاي پيش بيني و پيشگيري، اطفاي حريق، پشتيباني و تجهيزات كافي در اختيار تيم ها و نهادهاي مسوول قرارداده شود و وزير كشور هم مقرر كرد تا مبلغي به عنوان تنخواه به استانداري ها داده شود تا در صورت بروز حادثه مشكل بودجه نداشته باشند. بنا بر گزارش اسماعيل نجار: رييس سازمان مديريت بحران كشور، طي شش ماه نخست امسال، 21 هزار و 548 هكتار از جنگل هاي كشور در اثر وقوع هزار و 100 مورد آتش سوزي از بين رفته كه 400 مورد از موارد آتش سوزي در جنگل هاي شمال و 700 مورد در ساير نقاط كشور بوده است. به گفته وي از مجموع 17 ميليون هكتار جنگل در كشور، دو ميليون هكتار در شمال و 15 ميليون هكتار ديگر در ساير نقاط كشور پراكنده شده است. سرهنگ قاسم سبز علي: فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها هم چندي قبل از افزايش 40 درصدي آتش سوزي جنگل ها نسبت به سال گذشته خبر داد و در حالي كه آتش سوزي هاي شش ماه گذشته جنگل هاي كشور، خسارتي بيش از 217 ميليارد تومان براي منابع گياهي كشور به دنبال داشته، وي افزايش بيش از حد دما و خشكسالي در كشور را از مهم ترين دلايل بروز حريق هاي پياپي در جنگل ها و مراتع كشور دانست. وي معترف بود به علت كمبود بودجه، امكان فراهم آوردن تجهيزات لازم براي اطفاي سريع و كامل حريق جنگل ها وجود ندارد و استان هاي زاگرسي از جمله فارس، خوزستان، لرستان، كردستان، كهگيلويه و كرمان و همچنين استان گلستان بيشترين آتش سوزي جنگل ها در سال جاري تاكنون را داشته اند. در همين زمينه ابتكار در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به شرايط اقليمي ايران از جمله واقع شدن در منطقه خشك و نيمه خشك، متوسط بارندگي پايين و تبخير سريع آب، گفت: «يكي از مهم ترين راهكارهاي رفع بحران كم آبي فعلي كشور، تغيير و اصلاح الگوهاي كشت و آبياري است و كشت گياهان دارويي به واسطه نياز كم اين گياهان به آب مي تواند يكي از الگوهاي مناسب در اين راستا باشد.» وي ضمن هشدار نسبت به اينكه تصرفات غيرقانوني و تغيير كاربري، يكي از آسيب هاي جدي وارده به منابع طبيعي و محيط زيست كشور به شمار مي رود، هرگونه دخل و تصرف در مناطق چهارگانه تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست و ذخاير تنوع زيستي كشور را ممنوع و قابل پيگيري دانست.

زمين خواري در مناطق حفاظت شده در دولت گذشته
رييس سازمان محيط زيست همچنين گوشه چشمي به تخلفات گسترده زمين خواري و تلاش دستگاه قضايي براي مقابله با اين اقدام داشت و به ساخت و سازهاي بي رويه در مناطق ييلاقي اطراف شهرهاي بزرگ همچون تهران يا استان هاي گيلان و مازندران اشاره كرد و وقوع اين تخلفات را متوجه ضعف دستگاه هاي نظارتي و بعضا فساد اداري دانست. به گفته وي، وارد شدن لطمات جدي به طبيعت و محيط زيست ايران از جمله مهم ترين تبعات اين ضعف ها بوده است. ابتكار افزود: منطقه حفاظت شده ورجين نمونه بارزي از اين تخلفات است كه در سال هاي 84 به بعد شاهد اوج گيري شديد زمين خواري بوده است و اكنون سازمان حفاظت محيط زيست با همكاري سازمان جنگل ها و مراتع، قوه قضاييه و ستادهاي مربوطه برنامه منسجمي را براي مقابله با اين روند و رفع معارضين گذشته در دست اقدام دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.19773s, 19q