براي کاهش خطر ابتلا به سنگ کليه شربت آبليمو بخوريد

۱۳۸۷/۰۶/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12288
براي کاهش خطر ابتلا به سنگ کليه شربت آبليمو بخوريد
دکتر" محمد علي احمدي " اورولوژيست در گفت و گو با ايرنا با بيان اين مطلب افزود: سنگ کليه از بلورهايي ساخته مي‌شود که در کليه‌ها و لوله‌هايي که ادرار از آن عبور مي‌کند، شکل مي‌گيرند و مردان چهار برابر بيش از زنان در معرض خطر ابتلا به آن هستند.
وي با بيان اينکه احتمال ابتلا به سنگ کليه بعد از 40 سالگي افزايش مي‌يابد، اظهارداشت :
اگر چه عدم مصرف آب کافي از عمده‌ترين دلايل تشکيل سنگ کليه است اما گرماموجب کم آبي شده و سبب تعريق زياد مي شودو اين عوامل به همراه مصرف نوشيدني‌هايي غير از آب خطر تشکيل سنگ را افزايش مي‌دهد.
احمدي مصرف مايعات کافي را بهترين راه پيشگيري از کم‌آبي و تشکيل سنگ کليه دانست و گفت : اگر فردي مستعد تشکيل سنگ باشد و همچنين در معرض خطر کم‌آبي باشد بهترين نوشيدني‌ ليموناد است.
وي ادامه داد:از هر 10 نفر مبتلا به سنگ کليه حاد يک نفر، زماني به اين عارضه مبتلا مي شود که يک ناهمگوني شيميايي سبب مي شود تا مواد معدني و پروتئين ها در ادرار شروع به کريستال شدن کنند.
"سنگها ممکن است صاف يا زبر و خشن ، به کوچکي يک دانه و يا به حدي بزرگ باشند که باعث درد شوند و اکثر سنگ هاي کليه از وجود مقدار زياد کلسيم در کليه ايجاد مي شوند. (البته اين موضوع به ميزان کلسيم موجود در رژيم غذايي بستگي دارد)"
اين اورولوژيست توصيه کرد: براي رقيق کردن ادرار و شستن و دفع کردن سنگها روزانه دو تا سه ليتر آب بنوشيد و از مصرف نمک زياد پرهيز کنيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.1179s, 18q