غذاهاي سنتي ايران سالمترين و با ارزش ترين تغذيه

۱۳۸۷/۰۶/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12289
غذاهاي سنتي ايران سالمترين و با ارزش ترين تغذيه
دکتر آراسب دباغ مقدم در گفت و گو با ايرنا افزود: غذاهاي سنتي ايران به دليل اينکه معمولا ترکيبي از غلات، حبوبات و پروتئين هاي گياهي و حيواني را شامل مي شوند، ضمن تامين پروتئين مورد نياز بدن، در طول روز انرژي زا بوده و تا حد زيادي اسيدهاي آمينه مورد نياز بدن را نيز تامين مي کند.
وي اظهار داشت: غذاهاي سنتي که در کشور ماست با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم مناطق مختلف و بيشتر از مواد غذايي تهيه مي شود که در فصول مختلف سال در دسترس هستند که ضمن به صرفه تر بودن آن از لحاظ اقتصادي، سلامت فرد را نيز همچون انواع غذاهاي آماده از جمله انواع پيتزاها تهديد نمي کنند.
وي تاکيد کرد: غذاهاي آماده به دليل دارا بودن انواع مواد افزودني، انواع سس ها و چربي ها و مصرف آن همراه با نوشابه، سبب بروز چاقي، سوء هاضمه، ريفلاکس (برگشت غذا از معده به مري) و غيره در فرد مي شود.
رييس کميته بهداشت مواد غذايي ايران با اشاره به گروه هاي غذايي مورد مصرف بر اساس توصيه "فائو" سازمان غذا و کشاورزي جهاني اظهار داشت: بر اساس توصيه "فائو" گروه هاي مواد غذايي در يک هرم قرار مي گيرند که هرچقدر از قاعده هرم به سمت راس آن برويم، غذاهايي که در راس قرار مي گيرند، بايد کمتر مصرف شوند.
دباغ مقدم افزود: بر اساس توصيه سازمان "فائو" به ترتيب از قاعده هرم به سمت راس آن، در قاعده هرم نان، برنج، ماکاروني و سيب زميني قرار مي گيرد که روزانه پنج تا شش وعده بايد مصرف شود، ميوه جات و سبزيجات روزانه سه تا چهار وعده، شير و لبنيات روزانه دو تا سه وعده، گوشت و مغزها (آجيل) روزانه دو تا سه وعده و سپس گروه متفرقه در راس هرم قرار مي گيرد که شامل قندها و چربي ها مي باشد.
وي ادامه داد: البته در قسمت گوشت بيشتر توصيه به مصرف گوشت سفيد مرغ و ماهي شده است.
رييس کميته بهداشت مواد غذايي ايران با اشاره به علل تفاوت در مصرف نوع مواد غذايي در کشورهاي مختلف اظهار داشت: در دسترس نبودن غذا، فرهنگ غذايي و مناسبت هاي اجتماعي و نيز وضعيت اقتصادي از علل اصلي تفاوت مصرف نوع مواد غذايي در کشورهاي مختلف است.
دباغ مقدم افزود: اين امر به گونه اي است که به عنوان مثال در کشورهاي غربي که از وضعيت اقتصادي بهتري برخوردارند بيشتر مصرف مواد غذايي با منشاء پروتئين دامي و در کشورهاي خاورميانه بيشتر مصرف مواد غذايي با منشاء پروتئين گياهي رايج است.
وي تاکيد کرد: البته زياده روي در مصرف هر دو نوع پروتئين با منشا گياهي و دامي عوارض جبران ناپذيري را بر روي بدن برجاي مي گذارد.
وي با بيان اينکه مصرف بيش از حد پروتئين با منشا گياهي منشاء بروز فقر آهن، کمبود ويتامين B12 و روي در فرد مي شود، گفت: اين امر سبب عوارضي همچون ناراحتي هاي اعصاب، کم خوني، آسيب ديدگي پوست و مو، کاهش مقاومت بدن در برابر بيماري ها، خستگي زودرس و غيره در فرد مي شود.
دباغ مقدم افزود: مصرف بيش از حد پروتئين با منشاء دامي بخصوص گوشت قرمز نيز بروز عوارضي همچون چاقي، افزايش کلسترول خون، افزايش بار کليه ها (فشار به آن) و تنگي عروق را به دنبال دارد.
وي يادآور شد: در کشور ما بيشتر مصرف مواد غذايي همچون نان و ماکاروني رواج دارد در حاليکه ميزان مصرف ميوه جات و گوشت پايين است، در ساير کشورهاي خاورميانه و آسيايي بيشتر مصرف مواد نشاسته اي همچون برنج، نان و تا حدي حبوبات و در کشورهاي اروپايي نيز بيشتر مصرف لبنيات، گوشت و فرآورده هاي گوشتي رايج است.
وي با اشاره به ميزان مصرف سالانه گوشت براي هر نفر در کشورهاي مختلف گفت: در ايران ميزان مصرف سالانه گوشت براي هر نفر 5/12 کيلوگرم، در هندوستان 9 کيلوگرم، در ژاپن 44 کيلوگرم، در چين 39 کيلوگرم، در آرژانتين 120 کيلوگرم، در آمريکا 100 کيلوگرم، در آلمان 90 گيلوگرم و در انگلستان 80 کيلوگرم مي باشد.
دباغ مقدم خاطر نشان کرد: غذاهاي گوشتي در ايران از نظر هزينه مواد غذايي 13 درصد هزينه هاي هر خانوار را شامل مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.3135s, 18q