يك ميليون نوآموزكلاس اولي‌ ازنظر جسماني و رفتاري معاينه شدند

۱۳۸۷/۰۶/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12291
يك ميليون نوآموزكلاس اولي‌ ازنظر جسماني و رفتاري معاينه شدند
دكتر گلايل اردلان، رييس اداره سلامت نوجوانان، ‌جوانان و مدارس وزارت بهداشت در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين كه معاينات تمام نوآموزان تا پايان شهريورماه به پايان خواهد رسيد، افزود:‌ در اين برنامه نوآموزان به لحاظ اختلالات جسماني رفتاري، اوتيسم، بيش فعالي و كم توجهي،‌ اضطراب و افسردگي،‌ اختلالات بينايي و شنوايي و وزن و قد بررسي و معاينه مي‌شوند.

وي با تاكيد بر اهميت وضعيت آمادگي جسماني بر ميزان يادگيري افراد افزود: تاكنون صد درصد معاينات شنوايي (اديومتري)، چشم (اپتومتري) و اختلالات رفتاري در پايگاه‌ها انجام شده است و معاينات پزشكي در مراكز بهداشتي درماني نيز رو به اتمام است.

به گفته وي، اين طرح در سال‌هاي آينده براي دانش آموزان اول راهنمايي و اول دبيرستان اجرا مي‌شود.

دكتر اردلان، با بيان اين كه نتيجه معاينات سال گذشته حاكي از وجود اختلالاتي در نوآموزان بوده است،‌ افزود: براساس نتايج اين معاينات، كودكاني كه پيش دبستاني را طي كرده‌اند و يا بعد خانوار سه و كمتر و رتبه تولد سه يا كمتر داشته‌اند از نمره آزمون آمادگي تحصيلي بالاتري برخوردار بوده‌اند.

رييس اداره سلامت نوجوانان، ‌جوانان و مدارس وزارت بهداشت، ادامه داد: بررسي‌هاي سال گذشته نشان داد 4/3 درصد نوآموزان به اختلالات بينايي، 8/1 درصد به مشكلات شنوايي و سه درصد به اختلال رفتاري مبتلا بودند كه هر يك به فراخور نياز به متخصص مربوطه ارجاع داده شده‌اند.

وي، با بيان اين كه 7/5 درصد از نوآموزان از اختلالات قد و وزن رنج مي‌برند در ادامه به بروز قابل توجه چاقي در نوجوانان اشاره كرد و افزود: از اين رو اصلاح وضعيت تغذيه‌يي و فعاليت فيزيكي به اين افراد توصيه شد.

رييس اداره سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با ايسنا ادامه داد: همچنين نتايج بررسي‌هاي سال گذشته حاكي از شيوع 7/0 درصد اختلالات ستون فقرات و اسكوليوز در نوآموزان بود كه حركات اصلاحي، حمل مناسب كيف و كتاب و طرز صحيح نشستن پشت نيمكت به آنان توصيه شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.51464s, 18q