805 میلیون نفر در جهان گرسنه اند

عکس/ همکاری 100 هنرمند در کمپین "به صفر رساندن گرسنگی"

۱۳۹۳/۰۷/۱۵ - ۱۲:۴۹ - کد خبر: 122944
عکس/ همکاری 100 هنرمند در کمپین "به صفر رساندن گرسنگی"

سلامت نیوز: نماینده برنامه جهانی غذا در ایران با اعلام اینکه سال گذشته 805 میلیون نفر گرسنه در جهان وجود داشته است از برگزاری نمایشگاهی از آثار 100 هنرمند برای مبارزه با گرسنگی در روز جهانی غذا خبر داد.


به گزارش سلامت نیوز،نگار گرامی نماینده برنامه جهانی غذا در ایران در نشست خبری روز جهانی غذا با بیان اینکه به صفر رساندن آمار گرسنگی در جهان هدف بزرگ ما هست،گفت:«غذای کافی در جهان هست اما امکانات فراهم نیست. رسالت برنامه جهانی مبارزه با گرسنگی است.برنامه جهانی غذا در بسیاری از کشورها حضور دارد. در ایران حضور ما نسبتا کوچک است. خوشبختانه کشور ما با معضل گرسنگی دست و پنجه نرم نمی کند اما این مانع نمی شود که افکار عمومی را به سمت این معضل جلب نکنیم».


وی ادامه داد:«هرسال سعی می شود درباره معضل گرسنگی اطلاع رسانی شود امسال این کار با یک کار هنری در روز جهانی غذا که در 24 مهرماه است؛ انجام می گیرد و 100 هنرمند آثار هنری خود را به نفع پروژه های برنامه جهانی غذا در ایران اهدا کرده اند که این واقعه هنری در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد».


وی با اعلام اینکه سال گذشته 805 میلیون نفر گرسنه در جهان وجود داشته است،گفت:«برنامه جهانی غذا به عنوان بزرگترین آژانس بشردوستانه همزمان با پنج بحران جهانی دست و پنجه نرم می کند و اکنون در پنج بحران از ابولا در غرب آفریقا و سودان جنوبی تا کمک رسانی به مردم منطقه عراق و سوریه مشارکت داریم».


گرامی با تاکید بر اینکه اگر اسمی از گرسنگی در منطقه برده نمی شود به این معنی نیست که فعالیت های ما محدود به مردم گرسنه افریقا است؛گفت:«برنامه جهانی غذا اکنون برای تامین غذای بیش از شش میلیون نفر در سوریه و همچنین در عراق کمک می کند.ما به تنهایی برای کمک به سوریه در هفته 35 میلیون دلار نیاز داریم».


وی با اشاره به زمان شروع فعالیت این برنامه در ایران گفت:«برنامه جهانی غذا بیش از 20 سال است که با ورود اولین پناهندگان افغانی در ایران حضور دارد و به 30 هزار پناهنده کمک غذایی کرده ایم که سبد غذایی ما به صورت ماهیانه است و بسته به نوع آسیب پذیری پناهندگان سبدهایی را ارائه می دهیم. اکنون 20 هزار نفر از پناهندگان نیازهای غذایی کامل را دریافت می کنند و بقیه پناهندگان نیز60 درصد نیازهای غذایی اشان تامین می شود».

برنامه جهانی غذا اکنون برای تامین غذای بیش از شش میلیون نفر در سوریه و همچنین در عراق کمک می کند.ما به تنهایی برای کمک به سوریه در هفته 35 میلیون دلار نیاز داریم.

وی با بیان اینکه گروه هدف ما افاغنه هستند؛گفت:«به دلیل اینکه آنها دید بسته ای دارند و تمایلی به تحصیل دخترانشان ندارند لذا از غذا به عنوان ابزاری برای امکانپذیرتر کردن تحصیل دختران آنها استفاده می کنیم و ماهانه به خانواده هایی که دخترانشان را به مدرسه می فرستند یک حلب روغن می دهیم».


وی همچنین با اشاره به زلزله بم از فعالیت های برنامه جهانی غذا برای کمک به زلزله زدگان چنین گفت:«در آنزمان برای 100 هزار نفر از خانواده های بی خانمان به مدت 10 روز کمک غذایی کردیم و به مدت سه ماه نیز به آنها سبد غذایی ارائه دادیم. کمک های ما بسته به شرایط است و اگر اعلام نیاز شود کمک های بیشتری می دهیم اما در حال حاضر کمک های برنامه جهانی غذا برای پناهندگان است».


به گزارش سلامت نیوز در ادامه شکوفه ملک کیانی،مشاور هنری برنامه جهانی غذا در ایران، درباره برگزاری نمایشگاه آثار 100 هنرمند در روز جهانی غذا به نفع برنامه جهانی غذا؛گفت:«100 هنرمند در کمپین چالش گرسنگی تا صفر همکاری کردند و آثار خود را برای جذب منابع و افزایش آگاهی برای مبارزه با گرسنگی به دفتر برنامه جهانی غذا اهدا کردند.انتخاب آثار این نمایشگاه توسط خود هنرمندان صورت گرفته اما انتخاب خود هنرمندان برای ارائه آثار و شرکت در این نمایشگاه براساس استانداردهای بین المللی بوده است».


ملك كياني ، درباره چگونگی شکل گیری ایده این نمایشگاه گفت:« اواسط بهمن ماه سال گذشته نامه اي از طرف دفتر برنامه جهاني غذا سازمان ملل براي هنرمندان فرستاديم و آنها تا اول خرداد فرصت داشتند در این زمینه اعلام آمادگي كنند. این برای اولین بار است که دفترسازمان ملل در تهران چنین نمایشگاهی را با حضور اكثر پيشكسوتان وهنرمندان صاحب نام در زمينه هاي مجسمه سازي، نقاشي،عكاسي،خطاطي دایر می کند».


وی افزود:«سوژه نمایشگاه به صورت آزاد بوده و هنرمندان محدوديتي در ارائه اثر نداشته اند.اين نمايشگاه مصادف با "روز جهاني غذا" به مدت يك هفته با حمايت فرهنگسراي نياوران در این فرهنگسرا برگزار خواهد شد و بازدید برای عموم آزاد است».


ملک کیانی با اشاره به حمایت های حجت الله ايوبي معاون بنياد شمس و رئیس فعلی سازمان سینمایی در پروژه سال گذشته برنامه جهانی غذا،گفت:«آقای ایوبی در پروژه امسال هم مانند سال گذشته پيشقدم براي حمايت از اين پروژه بشر دوستانه و فرهنگي بوده اند .امسال به دليل حجم بالاي كارهاي اهدايي به فضاي بيشتري براي ارايه كارها نياز بوده كه با مساعدت و حمايت سید عباس سجادي رييس فرهنگسراي نياوران تصميم گرفته شد كارها در آنجا به نمايش گذاشته شود».


وی با بیان اینکه مهلت ارسال آثار به این نمایشگاه به پايان رسيده ولي با توجه به استقبال فراوان هنرمندان، دست اندرکاران نمایشگاه قصد دارند اين نمايشگاه را بصورت سالانه برگزار كنند؛ در این باره گفت:« درصورتي كه شرايط لازم براي برگزاري نمايشگاه سال آينده مهيا باشد، پس از برگزاري اين نمايشگاه بلافاصله براي سال آينده از هنرمندان واجد شرايط دعوت خواهد شد».


لازم به ذکر است در این نشست خبری پرویز کلانتری و پری وش گنجی دو هنرمند پیشکسوت به نمایندگی از 100هنرمند و نیز سید عباس سجادی رییس فرهنگسرای نیاوران حضور داشتند.

برنامه جهانی غذا

برنامه جهانی غذا

برنامه جهانی غذا

برنامه جهانی غذا

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.97649s, 18q