دو گام اساسی شهروندان در مراقبت از محیط زیست

۱۳۹۳/۰۷/۱۵ - ۱۳:۵۳ - کد خبر: 122963
دو گام اساسی شهروندان در مراقبت از محیط زیست

سلامت نیوز : معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که شهروندان در مورد مراقبت از محیط زیست دو گام اساسی دارند، گفت: گام اول، بهینه کردن مصارف انرژی و گام دوم، جلوگیری از آلودگی است.
معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه «کوچه سلامت پلاک 102» گروه سلامت اجتماعی رادیو سلامت گفت: در اجلاس نیویورک سال گذشته، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل به دلیل اهمیت تغییر اقلیم یا تغییرات آب و هوا به دنبال این بود که جلسه ای را در حد سران در خصوص آخرین روند مذاکرات مربوط به تغییر اقلیم برگزار کند. قرار شد این جلسه قبل از مجمع عمومی امسال هماهنگ کند که خوشبختانه دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در کنار روسای جمهوری کشورهای مختلف دنیا در این اجلاس حضور داشتند و سخنرانی خودشان را ارائه دادند.


وی ادامه داد: موضوع تغییرات آب و هوایی طی سال های اخیر جدی شده است به دلیل این که برای کشورهای مختلف و دانشمندانی که روی این موضوع کار کردند، تقریباً الان محرز شده است که جو زمین در حال گرم شدن است و این گرم شدن زمین سبب ایجاد تغییراتی در روند آب و هوایی دنیا شده است؛ و این روندها آسیب های جدی به اقتصاد کشاورزی منابع طبیعی و محیط زیست کشورها می زند. کنوانسیون، کنوانسیون مهمی است. ابعاد اقتصادی، زیست محیطی و سیاسی پیدا کرده است.


این مقام مسئول در ادامه با بیان این که حضور رئیس جمهور اهمیت زیادی داشت؛ چون ایران به عنوان یکی از کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت و گاز در دنیا در این زمینه مسئولیت دارد، بیان کرد: دولت یازدهم جهت کاهش شدت مصرف انرژی برای بهینه سازی و صرف انرژی در نیروگاه ها صنعت نفت و بخش های خانگی برنامه هایی را به اجرا گذاشته و هدف گذاری های موثر و موفقی را انجام داده است که آقای رئیس جمهور در گزارش خودشان داشتند.

این که ایران همراه جامعه جهانی برای کاهش میزان گازهای گلخانه ای گام بر می دارد و این که در این تشریک مساعی کشورهای صنعتی باید سهم تاریخی بیشتری را در این زمینه داشتند. مسئولیت سنگین تری را هم قبول کنند و همین طور آثار این مسئله یعنی گرم شدن دارد اتفاق می افتد و برای ما در این چه عوارضی را به دنبال داشته؟ ما شاهد یک افزایش دمای تدریجی در ایران بودیم که بین نیم تا یک درجه در نقاط مختلف افزایش دما داشتیم که افزایش تبخیر دارد. یعنی این که منابع آبی، دریاچه ها، تالاب ها، سدهای ما دچار تبخیر بیشتر می شوند. همین طور کاهش تناوب بارندگی و میزان برف و میزان روان آب ها را داریم. اینها همه روی کشاورزی، وضعیت منابع طبیعی و محیط زیست ما به شدت تاثیر گذارند.


وی ادامه داد: شهروندان در مورد مراقبت از محیط زیست دو گام اساسی می توانند بردارند: گام اول برای حفاظت از منابع انرژی و منابع طبیعی، برای اقتصاد و برای اینکه کاهش آلودگی هوا را داشته باشیم. ما باید نسبت به بهینه کردن مصارف انرژی مان به طور جدی اقدام کنیم و برای این کار، دولت در بخش هایی که باید سیاست گذاری کند، اعتباراتی را پیش بینی و تسهیلاتی را قائل می شود که برای صنایع و فعالیت های اقتصادی آن ها این گام را برداشته است؛ و بخش مهمش مردم هستند که از انرژی باید درست استفاده کنند. الگوی مطرف انرژی باید اصلاح شود.


معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان اظهارکرد: گام دوم بحث حفاظت از محیط زیست است که علاوه بر سیاست گذاری که در این موضوع دولت انجام داده است؛ یکی جلوگیری از آلودگی است. ما نباید اجازه دهیم منابع آب کشورمان آلوده شود. دیگری بحث برداشت بی رویه از آب های زیر سطحی چه در بخش کشاورزی و چه در بخش خانگی و صنعت است. مردم صددرصد در این دو گام نقش کلیدی دارند و این یک حرکت ملی برای حفاظت از محیط زیست و برای اصلاح الگوی مصرف انرژی است.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.47523s, 18q