سحر، ميوه و سبزي بخوريد تا در طول روز تشنه نشويد

۱۳۸۷/۰۶/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12301
سحر، ميوه و سبزي بخوريد تا در طول روز تشنه نشويد
روشن‌پور، کارشناس ارشد تغذيه و رژيم هاي درماني در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين مطلب گفت: در وعده سحر سعي شود غذايي مشابه ناهار را مصرف کرده و ازغذاهايي که آبکش و شور بوده، يا غذاهايي که در طول روز تشنگي را افزايش مي‌دهند (مانند قورمه سبزي، کباب، کنسرو ماهي و ...) و يا غذاهاي سرخ و کباب شده پرهيز شود.

وي با بيان اينکه غذاهاي ديرهضم و نفاخ در سحر سبب بروز دل درد و ناراحتي گوارشي در طول روز مي شوند، عنوان کرد: غذاهاي حاوي حبوبابت و يا غذاهاي سرخ شده در روغن از غداهاي ديرهضم هستند و غذاهاي پخته شده مانند پلو، خورشت يا غذاهاي آب پز، سبزيجات و سالاد در رده غداهاي زود هضم قرار دارند که بهتر است در وعده سحر استفاده شوند.

روشن پور با اشاره به اين که مواد بسيار شيرين مثل زولبيا و باميه در وعده سحر باعث ايجاد تشنگي در طول روز مي‌شوند، افزود: اين مواد ممکن است مشکلاتي از قبيل بي‌حالي و کم حوصلگي را نيز براي فرد به دنبال داشته باشد.

اين کارشناس ارشد تغذيه گفت: صرف غذا در سحري و خوردن مواد قندي پس از آن از گرسنگي در طول روز پيشگيري مي‌كند.

روشن پور با بيان اين که بايد در مصرف مواد غذايي حد اعتدال رعايت شود، افت فشار و قند خون، حالت تهوع، ضعف و يبوست را از علائم کم خوري يا درست نخوردن غذا و عدم مصرف مايعات کافي و فعاليت در سحر و بعد از آن دانست.

وي تصريح کرد: افرادي که به هر دليلي ميل به خوردن سحري ندارند افطاري و شام را با هم مصرف کنند ( يا با يک فاصله زماني کوتاه) و سپس يک ساعت و نيم تا دو ساعت قبل از خواب شبانه وعده سحر را ميل کنند.

روشن پور استفاده از سبزي و ميوه جات مثل خيار يا هندوانه را براي برطرف کردن تشنگي در طول روز توصيه کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16293s, 18q