دویدن بیشتر کالری می سوزاند یا بالا و پايين رفتن از پله ها؟

۱۳۹۳/۰۷/۱۶ - ۱۰:۴۰ - کد خبر: 123027
دویدن بیشتر کالری می سوزاند یا بالا و پايين رفتن از پله ها؟

سلامت نیوز: اگر بدانيد متعجب مي شويد محققان مي گويند وقتي مشکل حرکتي نداريد از پله ها به جاي آسانسور استفاده کنيد. بالا و پايين رفتن بيش از دويدن باعث سوختن کالري مي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، همه ما براي سالم ماندن بايد فعاليت کنيم و از آن جا که محدوديت هاي زيادي داريم، بايد براي فعاليت بهترين گزينه هارا انتخاب کنيم. استفاده از پله هم يکي از اين گزينه هاست که در ادامه مزاياي آن را برمي شماريم.

استفاده از پله نسبت به دويدن، کالري بيشتري مي سوزاند، هنگام استفاده از پله ها تقريبا ۷برابر انرژي بيشتري نسبت به استفاده از آسانسور مي سوزاند.

علاوه بر آن نه تنها هنگام بالارفتن از پله بلکه هنگام پايين آمدن از آن نيز کالري مصرف مي کنيد. تخمين زده مي شود که با برداشتن هر ۱۰قدم به بالا حداقل يک کالري و هر ۲۰قدم به سمت پايين نيز يک کالري اضافه مصرف مي شود.

هرچه وزن فرد بيشتر باشد، کالري بيشتري مصرف مي شود.

* استفاده از پله، خطر بروز سکته را کاهش مي دهد.

نتايج مطالعات دانشمندان بين ۱۱هزار داوطلب مرد فعال نشان مي دهد، استفاده از پله مي تواند خطر بروز سکته را کاهش دهد. به عنوان مثال، مرداني که روزي ۱۵پله را با ۳ پاگرد طي مي کنند، در درازمدت خطر سکته در آنها تا ۲۹درصد کاهش مي يابد.

* استفاده از پله سلامت قلب و عروق را بهبود مي دهد نتايج سال ها تحقيق نشان مي دهد، فعاليت بدني منظم سلامت قلب و عروق را بهبود مي دهد و از بروز بيماري قلبي عروقي نيز پيشگيري مي کند. همچنين گفته مي شود کافي است روزي ۱۵دقيقه ورزش هوازي انجام دهيد تا طول زندگي سالم شما ۳ سال افزايش پيدا کند.

* استفاده از پله، عضله را تقويت مي کند هنگام بالارفتن از پله، تمامي عضله هاي پا، دست، تنه و پشت (کمر) فعال مي شود.

از آن جا که استفاده از عضله باعث افزايش متابوليزم مي شود، اين امر به سوخت بيشتر کالري مي انجامد و توده عضلاني بدون چربي افزايش پيدا مي کند.

افزايش عضله اسکلتي، تاثير زيادي دربهبود قند خون دارد. علاوه بر آن، درد آرتريت کاهش پيدا مي کند.

استفاده از پله ها راه آساني براي مقابله با بي تحرکي است.

استفاده از پله آسان ترين راه براي رهايي از يک زندگي بدون تحرک است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12941s, 19q