باکتري‌هاي دهان مادر باردار باعث پوسيدگي زودرس دندان‌هاي کودک مي‌شود

۱۳۸۷/۰۶/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12311
باکتري‌هاي دهان مادر باردار باعث پوسيدگي زودرس دندان‌هاي کودک مي‌شود
دکتر جمشيد آيت‌اللهي در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اين که بهداشت دهان و دندان براي همه واجب است، گفت: رعايت بهداشت دهان و دندان براي زنان باردار اهميت بيشتري دارد زيرا بيماري دهان و دندان مي‌تواند هم بر مادر و هم سرنوشت جنين و کودک تاثيرگذار باشد، حتي عدم رعايت بهداشت دهان و دندان مي تواند روي بارداري آنها تاثير گذار باشد و يا باعث پوسيدگي زودرس و شديد دندان در کودکان شود.

وي با ابراز تاسف از اينکه پوسيدگي دندان و بيماري‌هاي پريودنتال، پروسه مزمن داشته و تا مدت‌ها مي توانند بدون علامت باشند، يادآور شد: بروز مشکلات فوق، نتيجه مراجعه ديرهنگام بيماران به دندانپزشک مي‌باشد.

وي ادامه داد : بايد توجه داشت که بيماري پريودنتال، بيماري تخريبي و التهابي لثه و استخوان اطراف دندان بوده که ميکروب‌هاي گرم مخفي بي‌هوازي زيادي از آن جدا مي‌شود. شيوع اين بيماري در سنين بالا و سيگاري‌ها و افراد مبتلا به ديابت بيشتر ديده مي‌شود.

دکتر آيت اللهي با اشاره به اين که علت پوسيدگي دندان ايجاد اسيد توسط باکتري‌هاي کاريوژنيک دهان هنگام تجزيه کربوهيدرات‌ها مي باشد، گفت: اين باکتري‌ها از مادر به فرزند قابل انتقال بوده و مي‌تواند شانس بروز پوسيدگي دندان را در کودک افزايش دهد. اين باکتري معمولا به صورت مستقيم از طريق بزاق مادر به کودک منتقل مي‌شود. عواملي که با انتقال باکتري‌ها وابستگي دارند عبارتند از مقدار باکتري در دهان مادر، تعداد دفعاتي که انتقال صورت مي‌گيرد و تغذيه و بهداشت کودک. به طور كلي هر چه تعداد دندان‌هاي پوسيده مادر بيشتر باشد، شانس انتقال باکتري به کودک افزايش يافته که در نهايت باعث پوسيدگي زودرس دندان‌هاي کودک مي‌شود.

وي با بيان اين که فاصله زماني بين تماس دندان‌هاي کودک با باکتري‌هاي کاريوژنيک و پوسيدگي دندان‌ها بستگي به تعداد دفعات مصرف کربوهيدرات‌ها، بهداشت دهان و دندان و ميزان مصرف دارد، گفت: ثابت شده است که با معاينه و درمان منظم دندان‌ها، اضافه کردن فلورايد به آب، استفاده از خمير دندان‌هاي حاوي فلورايد، سيلنت کردن دندان‌هاي اوليه و استفاده از رژيم غذايي مناسب مي‌توان از پوسيدگي بيشتر دندان‌ها جلوگيري كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32683s, 18q