استرس سبب تشديد شب ادراري در کودکان مي‌شود

۱۳۸۷/۰۶/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12314
استرس سبب تشديد شب ادراري در کودکان مي‌شود
دکتر رباب مقصودي متخصص ارولوژي و استاديار دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت وگو با ايسنا گفت: کودکان در بدو تولد به طور طبيعي کنترل اداري ندارند که اين امر ممکن است تا 5 سالگي و در برخي مواقع به دليل تکميل نشدن سيستم عصبي و قدرت درک احساس ادرار در آنها تا 15 سالگي ادامه داشته باشد.

دکتر مقصودي افزود: شب ادراري تا قبل از 5 سالگي احتياجي به درمان ندارد اما بعد از 5 سالگي به دليل اين که يک بيماري کليوي محسوب مي‌شود، درمان آن به صورت دارويي يا جراحي الزامي است.

وي در خصوص علت شب ادراري گفت: محققان در بررسي‌ها به اين نتيجه رسيده‌اند که شب ادراري با علل زمينه‌اي همچون ژنتيک و بيماري‌هاي روحي و رواني به وجود مي‌آيد.

وي، استرس را عامل تشديد کننده شب ادراري عنوان کرد و افزود: خانواده‌ها نبايد در مقابل شب ادراري کودکان خود سخت‌گير باشند و آنها را بترسانند؛ چرا که اين امر نتيجه عکس دارد.

دکتر مقصودي در خصوص درمان شب ادراري گفت: درمان بسته به علت زمينه‌اي شب ادراري بوده و به دو صورت دارويي يا جراحي است. همچنين در حين درمان، رفتار درماني و روش‌هاي تشويقي و نيز استفاده از شب زنگ مي‌تواند موثر باشد.

وي در خصوص کاربرد شب زنگ گفت: شب زنگ در لباس زير کودک نصب شده و در موقعي که قطره ادرار کودک با آن برخورد کرد، صداي زنگ کودک را از خواب بيدار مي‌کند و تکرر آن سبب عادت کودک به احساس داشتن ادرار شده و در نتيجه اين پيام از سوي مغز، کودک را آگاه مي‌کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.39781s, 18q