پرخوري در زمان افطار، کسالت و بي حالي را به همراه دارد

۱۳۸۷/۰۶/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12316
پرخوري در زمان افطار، کسالت و بي حالي را به همراه دارد
دکتر رضا آمري نيا متخصص تغذيه در گفت وگو با ایسنا درمورد مصرف مواد غذايي در زمان افطار گفت: خوردن غذاي زياد در زمان افطار باعث جذب گردش خون به سمت دستگاه گوارش مي شود تا کارهاي مربوط به جذب و هضم غذا را انجام دهد و اين امر موجب افت گردش خون در ساير قسمت‌هاي بدن از جمله مغز مي‌شود که عامل اصلي کسالت و بي حالي بعد از افطار است.

دکتر آمري نيا با اشاره به اين مطلب که در زمان افطار، قند خون در کمترين حد خود قرار دارد، افزود: با خرما يا مواد قندي که از پخت آنها اطمينان داريم مي‌توانيم به بالا رفتن و متناسب شدن قندخون کمک کرده و حالت گرسنگي و ضعف زمان افطار را رفع کنيم.

وي با تاکيد بر نخوردن غذاهاي بسيار داغ و خنک در زمان افطار گفت: از آنجايي که دستگاه گوارش در طول روز در حالت استراحت است اين تغيير ناگهاني مي‌تواند باعث آسيب ديدگي و تاثيرگذاري بر ترشحات دستگاه گوارش باشد.

اين متخصص تغذيه در ادامه با اشاره به فوايد مصرف مواد غذايي ماند حليم، شله زرد و آش در ماه رمضان گفت: اين مواد غذايي مفيد حاوي غلات و حبوبات است که مي‌تواند در ثابت نگه داشتن قند خون در طول روز کمک کند و مصرف اين مواد غذايي به اندازه مناسب بسيار مفيد است.

دکتر آمري نيا در پايان تاکيد کرد: بهتر است شام سبک حدود 2 ساعت بعد از افطار صرف شود، با توجه به اين که در طول ماه رمضان فرد در زمان کمترين فعاليت، بيشترين مواد غذايي را دريافت مي‌کند و در بيشترين زمان فعاليت، کمترين مواد غذايي را دريافت مي‌کند اين عدم تعادل ممکن است فرد را دچار مشکلاتي مانند نفخ ، سوزش و درد معده، اختلال در خواب و غيره کند. بنابراين توجه به اين توصيه‌ها از بروز اين مشکلات پيشگيري خواهد کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.50826s, 18q