وزیر بهداشت عنوان کرد

تأکید بر همکاری انجمن‌های پزشکی برای حل مشکلات مردم و جامعه پزشکی

۱۳۹۳/۰۷/۱۷ - ۱۵:۳۲ - کد خبر: 123181

سلامت نیوز: وزیر بهداشت گفت: برای حل مشکلات مردم و جامعه پزشکی در عرصه سلامت انجمن‌های پزشکی باید همکاری کافی داشته باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در نخستین نشست کارشناسی مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران تصریح کرد: کل نظام سلامت معتقد به کاهش مشکلات سلامت مردم است و در عمل و حرف این اعتقاد را نشان داده است و با حمایت تمام ارکان حکومت شامل مجلس، دولت، سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکی به نتایج فعلی در حوزه سلامت دست یافته‌ایم.

وی افزود: به علت اتفاق نظر بین تمامی دست‌اندرکاران حوزه سلامت به نتایج فعلی دست یافته‌ایم اما هنوز در ابتدای راه هستیم و روزهای بسیار سختی در پیش رو داریم که روزهای گذشته در قیاس با آن روزهای آسانی است.

هاشمی خاطر نشان کرد: جامعه پزشکی بیش از هر چیز از درون خود صدمه دیده است و این شکل‌گیری روزهای سخت نیز ناشی از برخی افراد در درون جامعه پزشکی است چرا که فکرشان شکل گرفته است و قابل تغییر نیستند و گویا بسیار مؤثر هستند.

وزیر بهداشت تأکید کرد: وزارت بهداشت درگیر مشکلات بسیار زیادی است زیرا مردم از زمان پیش از تولد تا پس از مرگ با این وزارتخانه در ارتباط هستند و به همین دلیل نظام سلامت و وزارت بهداشت به تنهایی یک دولت است و می‌تواند در تصمیم‌گیری مردم برای جابه‌جایی یک دولت نقش‌آفرینی کند.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته احزاب و گروه‌های بسیاری با اتکاء به حوزه سلامت به قدرت می‌رسند و از قدرت کنار می‌روند و ضعف و قدرت بهداشت و سلامت را یکی از ارکان اقدامات خود می‌دانند.

هاشمی خاطر نشان کرد: انجمن‌های پزشکی تاکنون بیشتر تلاش داشتند تا بسیار بی‌سر و صدا و کم نقش حرکت کنند ولی متأسفانه اینگونه کاری از پیش نخواهد رفت حتی اگر وزارت بهداشت تمامی تلاش خود را به کار گیرد چرا که یک دست صدا ندارد.

وزیر بهداشت تأکید کرد: همگان باید در این عرصه احساس تکلیف کنند و دست‌کم با کلام همراهی کنند و اگر قصد همراهی و همکاری ندارند سکوت کرده و تخریب نکنند و اگر دیدند اقدامات انجام شده مناسب و رو به پیشرفت است شروع به همکاری کنند و تلاش کنند دیگران را نیز قانع کنند.

وی گفت: بخش خصوصی، ماماها، پرستاران، انجمن متخصصان بیهوشی در حال اعتراض به اقدامات وزارت بهداشت هستند. یکی به آموزش، دیگری به پژوهش و دیگری به بهداشت اعتراض می‌کند ولی همگان باید از فرصت فعلی که مجلس، بیمه‌ها و دولت همراه با انجمن‌های پزشکی و سازمان نظام پزشکی با همکاری یکدیگر ایجاد کرده‌اند استفاده کنند.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: پیش از این اگر انجمنی به نظام پزشکی مراجعه می‌کرد و اعتراض یا درخواستی داشت قطعا منحل می‌شد ولی امروزه به اعتراضات و درخواست‌های انجمن‌ها توجه می‌شود.

وی افزود: جامعه پزشکی باید بداند که منافع خود و منافع مردم در گرو اتحاد برای حل مشکلات تأمین می‌شود و در حقیقت سفره‌ای است که با تلاش همگان پهن شده تا همگان از آن نفع ببرند و طوری نباشد که برخی بخواهند بدون تلاش کردن نفعی ببرند.

هاشمی تأکید کرد: مردم معتقدند جامعه پزشکی خود را تافته جدا بافته می‌داند ولی اینگونه نیست و مردم باید باور کنند که ما پزشکان منافع آنان را بر منافع خود مقدم می‌دانیم.

وی افزود: باید بده و بستان در انتخاب روسای انجمن‌ها کنار برود و شایستگان بر سر کار بیایند و علاوه بر دفاع از منافع صنف خود از منافع مردم نیز حمایت شود.

وزیر بهداشت گفت: اشکالات قانونی در انجمن یا هر جای دیگر باید اصلاح شود و انجمن‌ها افراد صالحی برای ابراز ایرادات هستند چرا که ما خود را ناقص می‌دانیم و مرهون نظرات شما هستیم.

هاشمی خاطر نشان کرد: سعی می‌کنیم اقدامات در جهت تقویت انجمن‌ها صورت گیرد و به یاری خدا رئیس انجمن‌ها به صورت متکثرتری تعیین شوند یعنی رئیس یک جامعه هزار نفری از پزشکان با 30 رأی برگزیده نشوند.

وی خاطر نشان کرد: با تلاش برای واقعی شدن تعرفه‌ها به دنبال کنار گذاردن ظلم به پزشکان و مردم هستیم و فراموش نکنیم که خودمان را مدیون مردم نکنیم و اگر کسی در انجمنی تخلف کرد جلوی وی را بگیریم.

هاشمی گفت: متأسفانه وضع اخلاق در جامعه مناسب نیست و چشم امید ما به پیشکسوتان انجمن‌های پزشکی است و اگر اکنون و در کنار این عزیزان نتوانیم اخلاق پزشکی را ترویج دهیم هیچ‌گاه نخواهیم توانست به این مهم دست پیدا کنیم.

هاشمی خاطر نشان کرد: انجمن‌ها باید رابطه را بین خودشان و مردم و همچنین بین خود و وزارت بهداشت تنظیم کنند به خصوص در دوره‌ای که دولت با سازمان نظام پزشکی، بیمارستان خصوصی و انجمن‌های علمی ارتباطی دارد که متفاوت از گذشته است.

وی افزود: امیدوارم به گونه‌ای نباشد که مردم فردا بگویند برخی آمدند تا منافع پزشکان را پیگیری کنند.

وزیر بهداشت افزود: تاکنون به علت انجام برخی از اقدامات رشته‌های بسیاری حذف شد و خدمات بسیاری انجام نشد ولی در کل باید در نظر داشت گروهی که راه را اشتباه می‌روند با گروهی که تلاش می‌کنند راه را سد کنند در یک جایگاه قرار ندارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.19581s, 18q